flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До відома сторін по справі № 908/144/22: Фізична особа – підприємець Калмиков Олександр Сергійович, Запорізька область, м. Мелітополь

10 травня 2023, 10:10

До відома сторін по справі № 908/144/22: Фізична особа – підприємець Калмиков Олександр Сергійович, Запорізька область, м. Мелітополь

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

29.03.2023                                                                                                       Справа №  908/144/22

м. Запоріжжя Запорізької області  

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали

за позовом заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, 69005, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29а в інтересах держави в особі:

  1. Запорізької обласної держаної адміністрації, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164
  2. Державного агентства меліорації та рибного господарства України, 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 45а

до відповідачів: 1. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, 49000, м. Дніпро,                     вул. Центральна, 6

  1. Фізичної особи – підприємця Калмикова Олександра Сергійовича, 72316, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Айвазовського, 55

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів Державне підприємство “Укрриба”, м. Київ

про визнання недійсним договору оренди майна, що належить до державної власності та повернення майна                                   

 

за участю секретаря судового засідання Кабак І.Ю.

за участю представників сторін:

прокурор: Якушева Я.А., прокурор, посвідчення № 055187 від 03.02.2020;  

від позивача 1. Аббасова В.В., довіреність № 08-49/3224 від 01.12.2022;

від позивача 2. не з’явився;

від відповідача 1. Савіна Олена Іванівна, представник; 

від відповідача 2. не з’явився;

від третьої особи - не з’явився;

 

суть спору

11.01.2022 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява заступника керівник Запорізької обласної прокуратури, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі: Запорізької обласної держаної адміністрації, м. Запоріжжя, Державного агентства меліорації та рибного господарства України, м. Київ до відповідачів Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, м. Дніпро, Фізичної особи – підприємця Калмикова Олександра Сергійовича, Запорізька область, м. Мелітополь про:

- визнання недійсним договір оренди майна, що належить до державної власності      № 3779/д від 16.01.2019, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області (правонаступник - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях) та фізичною особою - підприємцем Калмиковим Олександром Сергійовичем, посвідчений приватним  нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Шевцовою О.С. за зареєстрований в реєстрі за № 55, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.01.2019, припинивши право оренди фізичної особи - підприємця Калмикова Олександра Сергійовича на нерухоме майно - гідротехнічні споруди ставу “Атманай” (інв. № 1779), а саме: греблю (літ А), паводковий водовипуск І, донний водовипуск II, водонапуск III, реєстровий № 25592421.64.ААЕЖАЖ004, розташоване за адресою: Запорізька область, Якимівський район в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1664743423203);

- зобов’язати Фізичну особу – підприємця Калмикова Олександра Сергійовича, 16.05.1977 року народження (реєстраційний номер облікової картки платника податків 2826008273, місце знаходження: 72316, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Айвазовського, 55, данні про якого внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осі, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань 25.03.2008 за № 21010000000012564) повернути Державному агентству меліорації та рибного господарства України (ідентифікаційний код юридичної особи 37472282, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 45а) за участі Державного підприємства “Укрриба” (ідентифікаційний код юридичної особи 25592421, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Тургенєвська, 82а) гідротехнічні споруди ставу “Атманай” (інв. № 1779), а саме: греблю (літ А), паводковий водовипуск І, донний водовипуск II, водонапуск III, реєстровий                                                  № 25592421.64.ААЕЖАЖ004, розташоване за адресою: Запорізька область, Якимівський район в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1664743423203).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2022, справу № 908/26/22 передано на розгляд судді Горохову І.С.

17.01.2022 ухвалою суду відкрито провадження у справі № 908/144/22, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.02.2022 о 10:00 год.

10.02.2022 від представника відповідача 2 надійшло клопотання з проханням відкласти розгляд справи, оскільки ухвалу суду отримано 04.02.2022, строк для надання відзиву спливає 21.02.2022, судове засідання призначено на 15.02.2022 та відповідач бажає скористатися своїм правом на надання відзиву.

14.02.2022 надійшли пояснення від Запорізької обласної державної адміністрації в яких зазначено про те, що для розміщення рибного господарства не достатньо лише гідроспоруд, які передані в оренду фізичній особі - підприємцю Калмикову О.С. За умовами оспорюваного договору сторонами завбачливо досягнуто згоди про обов'язок орендаря відшкодовувати балансоутримувачу витрати по сплаті земельного податку (ті. 1.1.), натомість балансоутримувач у відповідності до п. 3.1.1 договору зобов'язався забезпечити надання орендарю права користуватись земельною ділянкою, яка на праві постійного користування належить ДП “Укрриба” для експлуатації та догляду за водними об'єктами.

При цьому, про різницю між платою за користування водним об'єктом, яка складається з плати за землю у формі земельного податку, яку сплачує Державне підприємство “Укрриба” для експлуатації та догляду за водними об'єктами та орендною платою за землю, яку суб'єкти господарювання мають сплачувати за водний об'єкт та землі водного фонду, здійснюючи рибогосподарську діяльність з метою отримання прибутку у відповідності до норм ст.ст. 274, 288 Податкового Кодексу України, ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28 травня 2013 року № 236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 986/23518, - сторони договору жодних домовленостей не досягали, ймовірно зважаючи на те, що земля, водні ресурси є об'єктами права власності українського народу, враховуючи, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, ст. ст. 13, 14 Конституції України.

Став "Атманай" є водним об'єктом на який розповсюджується заборона, визначена ч. 2 ст. 51 Водного кодексу України, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 2320380280200:07:001:0057 входить до складу Приазовського національного природного парку, який створено Указом Президента України від 10.02.2010 № 154/2010, що підтверджується відповідними інформаціями уповноважених органів, у т.ч. Приазовського національного природного парку від 29.09.2021 № 681/13-04, Державного агентства водних ресурсів України від 10.11.2021 № 6849/3/4/11-21.

Таким чином, передача у користування на умовах оренди водного об’єкту – ставу “Атманай” для цілей рибогосподарських потреб фізичній особі – підприємцю Калмикову О.С. законним шляхом унеможливлено. Позовні вимоги підтримує.

15.02.2022 до суду надійшло клопотання відповідача 1 про залишення позовної заяви без розгляду, з тих підстав, що суду до позову не надано відповіді позивачів на звернення прокурора щодо порушення законодавства у зв’язку з укладенням договору оренди нерухомого майна або відповіді про те, що позивачі вважають, що у зв’язку з укладенням спірного договору були порушені інтереси держави та є всі підстави для звернення до суду із позовною заявою. Прокурор не виконав свого обов’язку попереднього звернення до суб’єкта владних повноважень, до свого звернення до суду із представництвом інтересів держави.                                                                      

15.02.2022 від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у позові з наступних підстав: спірний договір укладено відповідно до статей 4, 9, 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, на теперішній час договір є чинним, зобов’язання сторонами виконуються. За умовами договору передбачено повернення орендованого майна балансоутримувачу – ДП “Укрриба”. Тоді як у позовній заяві, прокурор просить зобов’язати відповідача 2 повернути гідротехнічні споруди Державному агентству меліорації та рибного господарства України. Таким в даній частині позовні вимоги прокурор сформульовані некоректно та задоволенню не підлягають.              

15.02.2022 відкладено підготовче засідання на 16.03.2022, про що судом постановлено відповідну ухвалу.                

У в’язку з введенням в Україні воєнного стану, ухвалою суду від 11.03.2022 підготовче засідання відкладено, дату та час наступного засідання буде визначено окремою ухвалою після припинення воєнного стану. 

З урахуванням того, що Господарський суд Запорізької області не припинив свою роботу і продовжує здійснювати правосуддя, ухвалою суду 08.12.2022 продовжено розгляд справи за правилами загального позовного  провадження. Призначено підготовче засідання на 09.01.2022.

03.01.2022 від Запорізької обласної прокуратури надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи.

09.01.2023 від Запорізької обласної прокуратури до суду надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи.

09.01.2023 від Запорізької обласної прокуратури до суду надійшла заява про поновлення процесуального строку.

09.01.2023 від Запорізької обласної прокуратури до суду надійшло заперечення на клопотання представника відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях про залишення позову без розгляду.

Ухвалою суду 09.01.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів. Підготовче засідання відкладено на 06.02.2023.

02.03.2023 до суду надійшли письмові пояснення ДП “Укрриба” в яких було зазначено про те, що надати пояснення по суті справи не представляється можливим, оскільки у підприємства в наявності лише позовна заява без додатків та відзив на позов, який також без додатків. 

06.03.2023 до суду надійшло клопотання представника відповідача 2 про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

06.03.2023 відкладено підготовче засідання, відмовлено Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.  

16.03.2023 ухвалою суду відмовлено відповідачу 2 у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.03.2023.

У судовому засіданні 29.03.2023 здійснювалася технічна фіксація за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку: vkz.court.gov.ua.            

Судом перевірені повноваження представників. Відводів складу суду не заявлено.

Позов заявлено з тих підстав, що відповідач 2 використовує гідротехнічні споруди, які є предметом спірного договору, став “Атманай” та земельну ділянку під ним безпосередньо для цілей аквакультури. Оренда гідротехнічних споруд передбачена у разі оренди особою самого водного об’єкта, на якій такі споруди розташовані, та земельні ділянки під ним. Наслідком укладення спірного договору оренди нерухомого майна стало фактичне використання фізичною особо підприємцем Калмиковим О.С. земельної ділянки державної форми власності площею 284,1782 га та водного об’єкта для ведення господарської діяльності, що з урахуванням фактичних обставин та законодавчої заборони є неможливим. Розпорядником земельної ділянки є Запорізька обласна державна адміністрація, а ДП “Укрриба” користується нею на підставі зареєстрованого права постійного користування, яке на час вирішення спору в суді не припинено. Перебування земельної ділянки з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057, на якій розташований став “Атманай” у постійному користуванні ДП “Укрриба”, виключає можливість отримання відповідачем 2 в оренду земельної ділянки під водним об’єктом (ставом “Атманай”) до припинення права постійного користування нею ДП “Укрриба”. Як наслідок, виключає можливість фізичної особи – підприємця Калмикова О.С. отримати в оренду гідротехнічні споруди ставу, які є предметом спірного договору, в комплексі з водним об’єктом та земельною ділянкою під ним, як того вимагає ст. 14 Закону України “Про аквакультури”. Всупереч вимогам чинного законодавства України, гідротехнічні споруди ставу “Атманай” передані в оренду відповідачу 2 не у комплексі із земельною ділянкою водного фонду та водним об’єктом. З урахуванням вимог ст. ст. 116, 122 Земельного кодексу України спірні гідротехнічні споруди взагалі не могли бути передані у користування відповідачу 2.

Відповідач 1 при укладенні спірного договору, посилаючись лише на наявність паспорту рибогосподарської технологічної водойми як на достатню підставу для надання гідротехнічних споруд в оренду відповідачу 2, не врахував передбачену законодавством можливість надання гідротехнічних споруд у користування лише за наслідками надання у користування самої водойми та земельної ділянки під нею, а також знаходження став “Атманай” в межах території Приазовського національного природного парку, що перебуває під охороною відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, та як наслідок заборону надання його у користування. Просить позов задовольнити повністю.    

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській області щодо позову заперечило з тих підстав, що договір оренди укладено відповідно до ст. ст. 4, 9, 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” (в редакції, що діяла на момент укладання договору), на теперішній час договір є чинним, зобов’язання визначені умовами договору, орендарем виконуються. Заборгованість з орендної плати відсутня. Наявні документи спростовують той факт, що став “Атманай” не є рибогосподарською технологічною водоймою. Прокурором некоректно сформульовані позовні вимоги, які неможливо виконати, стосовно зобов’язання відповідача 2 повернути Державному агентству меліорації та рибного господарства України гідротехнічні споруди, а саме: контурну дамбу, паводковий водовипуску, донний водовипуск, водо напуску, що розташовані за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах земель Атманайський с/р, за межами с. Атманай, оскільки балансоутримувачем є ДП “Укрриба”, та саме йому у разі припинення або розірвання договору відбувається повернення орендованого майна. Просить у позові відмовити.

Відповідач 2 проти позову заперечив з тих підстав, що прокурором неправильно оцінено обставини щодо приналежності основної та допоміжної речі. Орендоване за оскаржуваним договором нерухоме майно та земельна ділянка з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057 є власністю держави, але особи, уповноважені на розпорядження об’єктами нерухомого майна є різними, як наслідок неправильним є твердження прокурора про єдність та цілісність об’єкта оренди із земельною ділянкою у ситуації, що склалась. Прав власності та/або користування земельною ділянкою Приазовським національним природним парком не зареєстровано, що в свою чергу зумовлює її спірність та ускладнення з оформленням права користування за відповідачем 2. Відповідно до Земельного кодексу України розпорядження земельними ділянками на території  Мелітопольського району наразі належить Мелітопольській районній державній адміністрації. Якимівська районна державна адміністрація знаходиться в стані припинення з 15.01.2021. З матеріалів справи вбачається, що прокурором не здійснювалося звернення до Мелітопольської районної державної адміністрації з питань наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, а відтак такі підстави є відсутніми. Прокурором повідомлено Державне агентство меліорації та рибного господарства про те, що нею здійснюватиметься представництво інтересів держави в суді без зазначення про здійснення захисту неналежним чином чи неналежністю захисту останнім. Просить у позові відмовити.

Прокурор у відповіді на відзив зазначив, що державне нерухоме майно – гідротехнічні споруди, яке є предметом договору оренди майна від 16.01.2019 № 3778/д, передане у строкове платне користування фізичній особі – підприємцю Калмикову О.С. для розміщення рибного господарства та надані докази підтверджують використання гідротехнічної споруди, ставу, та земельної ділянки під ним безпосередньо для цілей аквакультури. Перебування земельної ділянки з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057 на якій розташований став “Атманай”, у постійному користуванні ДП “Укрриба”, виключає можливість отримання відповідачем 2 в оренду земельної ділянки під водним об’єктом до припинення права постійного користування нею ДП “Укрриба”, і як наслідок одержання в оренду гідротехнічних споруд ставу, які є предметом оскаржуваного договору. Недійсність договору має існувати в момент його укладення, а не в результаті невиконання, чи неналежного виконання зобов’язань, що виникли на підставі укладеного договору. Власником майна – гідротехнічних споруд ставу “Атманай”, яке є предметом оренди за оскаржуваних договором є держава України в особі Державного агентства меліорації та рибного господарства України.         

Щодо заперечень відповідача щодо позову прокурор зазначив наступне. Рибницьке господарство це єдиний майновий комплекс, до складу якого входить рибогосподарська технологічна водойма або їх комплекс, гідротехнічні споруди, інші споруди (пристрої), будівлі, устаткування, інвентар тощо, земельні ділянки, що призначений для розведення, утримання та вирощування об’єктів аквакультури, тощо. Ведення рибного господарства полягає виключно в комплексному використанні всіх необхідних для цього потужностей. Оренда гідротехнічних споруд передбачена у разі оренди особою самого водного об’єкта, на якій такі споруди розташовані, та земельної ділянки під ним. Відповідачем 1 при передачі на підставі оскаржуваного договору нерухомого майна в оренду відповідачу 2 не враховано, що гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми ставу “Атманай” не є самостійним об’єктом господарських правовідносин, оскільки в силу положень ст. 186 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1, 14 Закону України “Про аквакультуру” є приналежністю до головної речі – водного об’єкта ставу “Атманай” та земельної ділянки під ним. Оскільки поняття “водне господарство” та “рибне господарство” не є тотожними, надання земельної ділянки водного фонду, розташованої за межами населеного пункту, саме для рибогосподарських потреб, відповідно  ст. 122 ЗК України відноситься до повноважень Запорізької обласної державної адміністрації, а не Мелітопольської районної державної адміністрації, як помилково вважає відповідач 2. Прокуратурою додержано вимоги ст. 23 ЗУ “Про прокуратуру” шляхом направлення відповідних звернень до позивачів в інтересах яких подано даний позов, докази приєднано до матеріалів справи. Відповідачем 2 не надано жодних доказів, які б підтверджували вжиття останнім будь-яких заходів, спрямованих на одержання в користування як ставу “Атманай”, так і земельної ділянки під ним.              

Від ДП “Укрриба” надійшли пояснення в яких зазначили, що не має можливості надати пояснення, оскільки в наявності є лише позовна заява без додатків та відзив на позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна також без додатків.

З цього приводу суд зазначає, що в матеріалах справи міститься опис вкладення, фіскальний чек від 31.12.2021 та накладна Укрпошти № 6900512000927, які свідчать про надсилання на адресу третьої особи копії позовної заяви з додатками. 

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 “Про введення воєнного стану в Україні” у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено:

Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану” заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.

Указом Президента України № 259/2022 від 18.04.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Згідно з Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 року № 2263-IX.

Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб – 21.11.2022.

Указом Президента України № 757/2022 від 07.11.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/203, затвердженого Законом України від 07.02.2023 № 2915-ІХ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного тану в Україні” продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

11 лютого 2023 року Президентом України підписано Закон України № 8419 (закон № 2915-IX) “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” та продовження строку дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні з 19 лютого 2023 року строком на 90 діб (тобто до 20 травня).

Ухвала суду 14.11.2022 про відкриття провадження у справі № 908/2233/22 надіслана позивачу та відповідачам на електронні адреси зазначені в позові та розміщено на офіційному сайті Господарського суду Запорізької області.

На день ухвалення рішення у справі судом перевірено місцезнаходження юридичної особи – відповідача у справі згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з інформацією сайту “Опендатабот” - сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагенті Товариство з обмеженою відповідальністю “Гідромаш-М” зареєстровано за адресою: вулиця Покровська буд. 61 кв. 5, м. Мелітополь, Запорізька область, 72312, Україна.      

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією” уся територія Мелітопольського району Запорізької області до якого входить м. Мелітополь віднесено до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України. 

Відповідно до п. 21 Розділу ІХ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції".

Відповідно до ст. 121 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” від 15.04.2014 № 1207-VII, Якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України "Про доступ до судових рішень", у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень.

З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.

Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватися стосовно інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов’язків.

Ухвали суду від 09.01.2023, 06.02.2023, 06.03.2023, 29.03.2023 надсилались на відомі електронні адреси сторін, у т.ч. представника відповідача 2 адвоката Лишенко Сергія Сергійовича yurluxservice@gmail.com та були опубліковані на сайті Господарського суду Запорізької області. 

Таким чином, суд повідомив сторін у справі про дату, час і місце розгляду справи.

У судому засіданні 29.03.2023 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд установив.

Відповідно до акту приймання-передачі гідротехнічних споруд, які на момент приватизації не увійшли до статутного фонду ВАТ “Запорізький рибокомбінат”, до сфери управління Міністерства аграрної політики України, на баланс державного підприємства “Укрриба” від 10.10.2003 передано 172 об'єкти права державної власності, у тому числі рибодільниці “Атманай” - ставок “Атманай”, інвентарний номер 1779, введений в експлуатацію 01.01.1989.

Згідно із Витягом з Єдиного реєстру об'єктів державної власності установлено, що на балансі Державного підприємства “Укрриба” (ідентифікаційний код юридичної особи 25592421) (ДП “Укрриба”), суб'єкт управління - Державне агентство рибного господарства України, перебуває майно, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ “Запорізький рибокомбінат” рибодільниця “Атманай”, а саме: ставок “Атманай”, реєстровий номер майна: 25592421.64.ААЕЖАЖ004, код та назва майна відповідно до класифікатора державного майна: 2152.5 Дамби, греблі, загати та інші водозахисні насипні споруди, інвентарний номер майна 1779.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно гідротехнічні споруди ставу “Атманай” (інв. № 1779) (складові частини об'єкта: гребля, А; паводковий випуск, І; донний водовипуск, II; водонапуск, III), розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057 за адресою: Запорізька область, Якимівській район, Атманайська сільська рада, є власністю Держави України в особі Державного агентства рибного господарства України, на праві господарського відання належать ДП “Укрриба”, державна реєстрація права власності здійснена 04.10.2018 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1664743423203).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 713-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Запорізької області”, відповідно до абзацу першого пункту 7 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Запорізької області, зокрема Кирилівської територіальної громади до складу якої входять: Кирилівська, Атманайська, Охрімівська територіальні громади.

29.10.2017 утворена Кирилівська селищна об'єднана територіальна громада на підставі постанови Центральної виборчої комісії від 18.08.2017 № 164, до складу якої увійшли Кирилівська селищна рада (смт Кирилівка, село Лиманське), Атманайська сільська рада (села Атманай, Вовче, Нове, Солоне), Охрімівська сільська рада (села Охрімівка, Косих).

16.01.2019 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Швецовою О.С. зареєстровано право користування указаним об'єктом нерухомого майна за Калмиковим О.С. на підставі договору оренди майна, що належить до державної власності від 16.01.2019 № 3779/д, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій  області та фізичною  особою - підприємцем Калмиковим  О.С., зареєстрований в реєстрі за № 55.

15.03.2018 фізична особа - підприємець Калмиков О.С. звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (Регіональне відділення) звернувся щодо передачі в оренду на строк до 3-х років державного нерухомого майна - вищезазначених гідротехнічних споруд, а саме: контурної дамби, паводкового водовипуску, донного водовипуску, водонапуску, розміщених за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай, що перебуває на балансі ДП “Укрриба”.

Регіональне відділення листами від 19.03.2018 № 07-13-01398 та № 13-13-01400 звернулось до органу управління указаним майном - Державного агентства рибного господарства України щодо умов договору оренди або відмови в його укладанні та до балансоутримувача ДП “Укрриба” для отримання документації, необхідної для визначення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання на конкурсних засадах для проведення незалежної оцінки потенційного об'єкта оренди.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2021 № 539 “Деякі питання розподілу окремих повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері меліорації земель” Державне агентство рибного господарства України перейменовано на Державне агентство меліорації та рибного господарства України.

Згідно із інформацією Державного агентства меліорації та рибного господарства України (Держрибагентство) від 08.06.2021 № 2-11.1-9/3407-21 установлено, що 23.04.2018 Держрибагентство на звернення Регіонального відділення листом № 3-11-13/2537-18 погодило умови договору оренди державного майна з терміном дії до 3-х років. Регіональне відділення листом від 05.11.2018 запропонувало встановити строк дії договору оренди 10 років. Держрибагентство погодило строк дії цього договору 5 років із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання умов договору.

У адресованому Регіональному відділенні листі від 23.04.2018 № 3-11-13/2537-18 Держрибагентство не заперечувало проти укладання договору оренди нерухомого майна, з метою риборозведення, а саме: гідротехнічних споруд (контурна дамба, паводковий водовипуск, донний водовипуск, водонапуск), розташованих за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай, що обліковується на балансі ДП “Укрриба”, реєстровий номер об'єкта оренди за даними Єдиного реєстру об'єктів державної власності - гідротехнічні споруди ставу “Атманай” - 25592421.64.ААЕЖАЖ004, інвентарний № 1779, за умови внесення змін та зауважень, викладених у листі.

При цьому, Держрибагентством звернуто увагу Регіонального відділення, що відповідно до ст. 14 Закону України “Про аквакультуру” надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми. Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватись в користування гідротехнічні споруди. Тобто законодавством передбачено користування на умовах оренди землею, водним простором та гідротехнічною спорудою однією особою.

13.06.2018 листом № 07-05/234 ДП “Укрриба” повідомило Регіональне відділення про відсутність технічної документації (технічного паспорта на гідротехнічні споруди та паспорта рибогосподарської технологічної водойми), необхідних для проведення незалежної оцінки об'єкта оренди.

07.05.2018 листом № 13-13-02330 Регіональне відділення повідомило фізичну особу - підприємця Калмикова О.С. про необхідність виготовлення паспорта рибогосподарської технологічної водойми, на що 17.08.2018 останнім були надані технічний паспорт на гідротехнічні споруди ставу “Атманай” та паспорт рибогосподарської технологічної водойми - нагульного ставу “Атманай”, виготовлені ТОВ “Рибпромсервіс” на замовлення фізичної особи-підприємця Калмикова О.С.

Паспортом рибогосподарської технологічної водойми ставка “Атманай”, розташованого в межах земель Атманайської сільської ради за межами с. Атманай Якимівського району Запорізької області (замовник ФОП Калмиков О.С, розробник ТОВ “Рибпромсервіс”, 2018 року), визначено наступне: призначення та тип рибогосподарської технологічної водойми - нагульний ставок “Атманай” в руслі р. Атманай повністю спускний та призначений для вирощування товарної риби; тип рибного господарства, до якого належить технологічна водойма - нагульний ставок “Атманай” в руслі р. Атманай загальною площею 284,1782 га, в тому числі площею водного дзеркала 173,1463 га; джерело водопостачання водойми - річка Атманай, впадає в Болградський Сивашик, є лиманом Азовського моря та через зрошувальний канал Р-8-1-1 від Каховського магістрального каналу до НС-1 і НМ-2 для зрошення, а також за рахунок атмосферних опадів; балансоутримувач (відомча належність) рибогосподарської технологічної водойми - розпорядником земель водного фонду рибогосподарської технологічної водойми виступає ДП “Укрриба” згідно акту на право постійного користування землею; відомча належність гідротехнічних споруд - державна власність, розпорядник майна Регіональне відділення ФДМУ в Запорізькій області,  балансоутримувач гідротехнічних споруд виступає ДП  “Укрриба” (став “Атманай”, інв. № 1779); вилов риби здійснюється безпосередньо перед водоскидною спорудою.

16.01.2019 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Калмиковим О.С. (орендар) укладено договір оренди майна, що належить до державної власності № 3779д (договір).

16.01.2019 договір оренди посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Швецовою О.С. та зареєстровано в реєстрі за № 55. Відповідне право користування 16.01.2019 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. п. 1.1., 1.2. Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (гідротехнічні споруди), а саме: греблю (літ. А), паводковий водовипуск 1, донний водовипуск II, водонапуск III, реєстровий № 25592421.64. ААЕЖАЖ004, яке розташоване за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай. Орендоване майно перебуває на балансі Державного підприємства “Укрриба”. Вартість майна визначена згідно з висновком про вартість на 31.08.2018, що затверджений наказом Регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області від 31.10.2018 № 770, і становить за незалежною оцінкою, виконаною суб'єктом оціночної діяльності - фізичною особою - підприємцем Литвиненком Г.Г., 903   077,00 грн без ПДВ. Майно передасться в оренду з метою розміщення рибного господарства.

Згідно із п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном одночасно з підписанням сторонами договору та акта приймання-передавання орендованого майна (додаток 2).

Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (п. 2.2. Договору).

Відповідно до п. 5.1. договору орендар зобов'язується використовувати орендоване майно відповідно до його призначення, визначеного в пункті 1.2. та умов цього договору.

Пунктом 5.11. договору визначено, що орендар зобов'язаний: здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з Балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю та надати його копію орендодавцю

16.01.2019 між орендарем та балансоутримувачем укладено договір про відшкодування витрат балансоутримувачу на утримання орендованого майна. Згідно із умовами договору про відшкодування витрат орендар зобов'язується відшкодувати витрати балансоутримувачу по сплаті земельного податку.

Відповідно до п. п. 5.14., 5.15. договору орендар зобов'язаний: розробляти виробничі програми використання державного майна з дотриманням рибопродуктивності відповідно до встановлених зон аквакультури; подавати необхідну статистичну та галузеву звітність.

Відповідно до п. 10.1 договору, строк дії договору становить 5 років, з 16.01.2019 по 15.01.2024 включно.

Відповідно до акту приймання-передачі від 16.01.2019, який є додатком до договору від 16.01.2019 № 3779/9, орендодавець та балансоутримувач передають, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (гідротехнічні споруди), а саме; греблю (літ. А), паводковий водовипуск І, донний водовипуск II, водонапуск III, реєстровий номер № 25592421.64.ААЕЖАЖ004, яке розташоване за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай (далі - майно). Технічні та об'ємно - планувальні характеристики майна відображені в технічному паспорті на гідротехнічні споруди (додаток 4), а стан майна на момент укладання Договору - у звіті з оцінки майна.

09.09.2019 підписано договір про зміни № 1 до договору оренди від 16.01.2019 № 3779/д, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, яке є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області відповідно до наказу Фонду державного майна України від 17.01.2019 № 39 “Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України”, та фізичною особою - підприємцем Калмиковим О.С., викладено у новій редакції п. 10.1 Договору, відповідно до якого цей договір укладено строком на 20 років, що діє з 16.01.2019 по 15.01.2039 року включно. Указаний договір 09.09.2019 посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Швецовою О.С., зареєстрований в реєстрі за № 3001, відповідні відомості внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Підставою для укладання указаного договору став лист орендаря від 19.07.2019 № б/н щодо внесення змін в частині зміни строку оренди договору оренди від 16.01.2019 № 3779/д та згода Держрибагентства від 28.08.2019 № 3-11.1-13/4832-19.

З урахуванням обставин справи та досліджених доказів суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню повністю з урахуванням наступного.

Статтею 1 Закону України “Про аквакультуру” (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) визначено, що аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська   діяльність   із   штучного   розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення та реакліматизації гідробіоніків, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг; рибницьке господарство - єдиний майновий комплекс, до складу якого входить рибогосподарська технологічна водойма або їх комплекс, гідротехнічні споруди, інші споруди (пристрої), будівлі, устаткування, інвентар тощо, земельні ділянки, що призначений для розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури; рибогосподарська технологічна водойма - штучно створена водойма спеціального технологічного призначення, що визначається технічним проектом та/або паспортом, яка наповнюється штучно за допомогою гідротехнічних споруд і пристроїв та призначена для створення умов існування і розвитку об'єктів аквакультури; об'єкти аквакультури - гідробіоніти, що використовуються з метою розведення, утримання та вирощування в умовах аквакультури; гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) - об'єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також запобігання шкідливій дії вод.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів” гідробіоніти - тварини чи рослини (гідрофіти), що мають різноманітні пристосування для життя у воді; водні біоресурси (водні біологічні ресурси) - сукупність водних організмів (гідробіонітів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді. До водних біоресурсів належать прісноводні, морські, аиадромні та катадромні риби на всіх стадіях розвитку, круглороті, водні безхребетні, у тому числі молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші рослини.

Частиною 2 ст. 14 Закону України “Про аквакультуру” (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) установлено, що рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду). При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди. Надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує  формування та реалізацію державної політики  у сфері  рибного господарства.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України “Про аквакультуру” (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму.

Згідно із ч. 9 ст. 14 Закону України “Про аквакультуру” (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) державна реєстрація права оренди здійснюється відповідно до закону.

Державне нерухоме майно (гідротехнічні споруди), яке є предметом договору оренди майна від 16.01.2019 № 3778/д, а саме: гребля (літ. А), паводковий водовипуск І, донний водовипуск II, водонапуск III, реєстровий № 25592421.64. ААЕЖАЖ004, яке розташоване за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай, передане у строкове платне користування фізичній особі - підприємцю Калмикову О.С. для розміщення рибного господарства (п.1.2. Договору).

На виконання п. 5.11. договору оренди майна, що належить до державної власності від 16.01.2019 № 3779/д (спірний договір), між ДП “Укрриба” (балансоутримувачем) та Фізичною особо - підприємцем Калмиковим О.С. 16.01.2019 укладено договір про відшкодування витрат балансоутримувачу на утримання орендованого майна.

Зі змісту указаного договору вбачається, що нерухоме майно, яке є предметом оспорюваного договору, розташоване на земельній ділянці площею 284,1782 га, за адресою: Запорізька область, Якимівський район, в межах земель Атманайської сільської ради. Орендар зобов'язується відшкодовувати витрати балансоутримувачу по сплаті земельного податку (п. 1.1. договору). Відшкодування земельного податку (надалі - відшкодування) вноситься орендарем на розрахунковий рахунок балансоутримувача (п. 2.1. договору). Щомісячній платіж суми відшкодування складає 35 884,09 грн, в тому числі ПДВ, що становить 1/12 розміру річної суми відшкодування (п. 2.2. договору).

Відповідно до п. 3.1.1. договору балансотуримувач зобов'язується забезпечити надання права орендарю користуватися земельною ділянкою згідно з вимогами чинного законодавства для здійснення рибогосподарської діяльності.

Приймаючи умови указаного договору, орендар зобов'язаний виконувати обов'язки,    визначені п. 3.2. договору, у тому числі забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, як землі водного фонду для рибогосподарських потреб (п. 3.2.2).

Цей договір діє з дати підписання та припиняє дію в разі припинення Основного договору та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України (п. 5.1. договору).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 2320380200:07:0057 площею 284,1782 га є Держава Україна в особі Якимівської районної державної адміністрації, на праві постійного користування земельна ділянка належить ДП “Укрриба” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 884101923203).

Указана земельна ділянка надана у постійне користування ДП “Укрриба” для експлуатації та догляду за водними об'єктами на території Атманайської сільської ради Якимівського району Запорізької області.

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам”, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 № 39, оператори ринку, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов'язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.

Статтею 1 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” визначено, що оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) це суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів. Оператором ринку також вважається агропродовольчий ринок; потужності це споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.

Відповідно до інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 26.07.2021 за № 041313/4665 наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 21.08.2019 № 593 прийнято рішення про державну реєстрацію потужності та присвоєння особистого реєстраційного номера фізичній особі-підприємцю Калмикову О.С. за   адресою: за межами с. Атманай, в межах земель Атманайської сільської ради, Якимівський район, Запорізька область, 75552, з використанням потужності за видом діяльності - первинне виробництво, реалізація, присвоєно особистий реєстраційний номер: r-UА-08-20-641.

Підставою для реєстрації потужності стала заява фізичної особи - підприємця Калмикова О.С. від 20.08.2019 № 641. Зі змісту указаної заяви вбачається, що потужністю є став для вирощування прісноводної риби (аквакультура), на якій планується виробництво та/або обіг наступної продукції: карп, білий амур, товстолоб, піленгас.

Відповідні відомості внесені до Державного реєстру потужностей операторів ринку.

Таким чином, фізична особа-підприємець Калмиков О.С. використовує гідротехнічні споруди, які є предметом оскаржуваного договору, став “Атманай” та земельну ділянку під ним безпосередньо для цілей аквакультури.

Статтею 186 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній як на момент укладення спірного Договору так і на теперішній час) визначено, що річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю.

Відомості щодо передачі ставу “Атманай” та земельної ділянки під ним в оренду фізичній особі-підприємцю Калмикову О.С. відсутні.

З урахуванням положень ст. 186 Цивільного кодексу України, вбачається, що отримання гідротехнічної споруди в оренду є наслідком отримання в оренду самого водного об'єкта, на якому така споруда розташована, та земельною ділянкою під ним.

Тобто, оренда гідротехнічних споруд передбачена у разі оренди особою самого водного об'єкта, на якій такі споруди розташовані, та земельної ділянки під ним.

Наведене свідчить про порушення ст. 186 Цивільного кодексу України та ст. 14 Закону України “Про аквакультуру”.

Як наслідок укладення спірного договору оренди нерухомого майна стало фактичне використання фізичною особою - підприємцем Калмиковим О.С. земельної ділянки державної форми власності площею 284,1782 га та водного об'єкта для ведення господарської діяльності, що з урахуванням фактичних обставин та законодавчої заборони є безпідставним.

Став “Атманай”, розташований на території Атманайської сільської ради Якимівського району Запорізької області на земельній ділянці державної власності з кадастровим номером: 2320380200:07:001:0057 загальною площею 284,1782 га за адресою: Запорізька область, Якимівський район, Атманайська сільська рада.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником указаної вище земельної ділянки є Держава України в особі Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області, правокористувачем на праві постійного користування є Державне підприємство “Укрриба” (ідентифікаційний код юридичної особи 25592421).

Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них.

Згідно із ст. 59 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Землі водного фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування державним рибогосподарським підприємствам, установам і організаціям для ведення аквакультури. Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, Інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання спірного Договору) громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Вичерпні підстави припинення права користування земельною ділянкою, визначені ст. 141 Земельного кодексу України, серед яких є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації прав.

Згідно із ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору) обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Розпорядником указаної вище земельної ділянки є Запорізька обласна державна адміністрація, а ДП “Укрриба” користується нею на підставі зареєстрованого права постійного користування, яке наразі не є припиненим.

Відповідно до інформацій Запорізької обласної державної адміністрації від 28.07.2021 № 07071/08-46 та від 06.12.2021 № 11430/08-46 звернення від фізичної особи-підприємця Калмикова О.С. щодо надання в оренду водного об'єкта та земельної ділянки під ним з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057 до Запорізької обласної державної адміністрації не надходило, розпорядження про надання в оренду фізичній особі - підприємцю Калмикову О.С. указаного вище водного об'єкта та земельної ділянки під ним не видавалось.

Договір про відшкодування витрат балансоутримувачу по сплаті земельного податку від 16.01.2019, укладений між ДП “Укрриба” та фізичною особою-підприємцем Калмиковим О.С не є договором оренди землі (земель водного фонду) у розумінні ст. 14 Закону України “Про аквакультуру” та Земельного кодексу України.

Перебування земельної ділянки з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057, на якій розташований став “Атманай”, у постійному користуванні ДП “Укрриба”, виключає можливість отримання Фізичною особо-підприємцем Калмиковим О.С. в оренду земельної ділянки під водним об'єктом (ставом “Атманай”) до припинення права постійного користування нею ДП “Укрриба”. Як наслідок, виключає можливість фізичної особи-підприємця Калмикова О.С. отримати в оренду гідротехнічні споруди ставу “Атманай”, які є предметом спірного Договору, в комплексі з водним об'єктом та земельною ділянкою під ним, як того вимагає ст. 14 Закону України “Про аквакультуру”.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Водного кодексу України (як в редакції чинній на момент укладення оскаржуваного договору, так і у поточній редакції), забороняється передача в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водних об'єктів, що розташовані в межах територій та об'єктів, що перебувають під охороною відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України”.

Статтею 1 Водного кодексу України визначено, що водний об'єкт природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал, а також водоносний горизонт).

Став “Атманай” в розумінні ст. 1 Водного кодексу України, є водним об'єктом, на який розповсюджується заборона, визначена ч. 2 ст. 51 Водного кодексу України.

У свою чергу, правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначені Законом України “Про природно-заповідний фонд України” від 16.06.1992 № 2456-ХІІ.

Відповідно до преамбули Закону України “Про природно-заповідний фонд України” природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

У зв'язку з цим законодавством України природно - заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

Згідно із ст. 3 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.

Національні природні парки, відповідно до ст. 20 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів.

Згідно із ст. 53 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України.

Указом Президента України від 10.02.2010 № 154/2010 “Про створення Приазовського    національного природного парку” створено на території Бердянського, Мелітопольського, Приазовського, Якимівського районів, міст Бердянська та Мелітополя Запорізької області Приазовський національний природний парк.

Відповідно до інформацій Запорізької обласної державної адміністрації від 28.07.2021 № 07071/08-46 та від 06.12.2021 № 11430/08-46, Приазовського національного природного парку від 29.09.2021 № 681/13-04, відомостей Публічної кадастрової карти України, установлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2320380280200:07:001:0057 входить до складу Приазовського національного природного парку, який створено Указом Президента України від 10.02.2010 № 154/2010. Крім того, земельна ділянка 2320380280200:07:001:0057 перебуває у постійному користуванні ДП “Укрриба”.

Заборони, визначені ч. 2 ст. 51 Водного кодексу України розповсюдження на став “Атманай”, що підтверджується інформаціями Запорізької обласної державної адміністрації від 28.07.2021 № 07071/08-46, Приазовського національного природного парку від 29.09.2021 № 681/13-04, Державного агентства водних ресурсів України від 10.11.2021 № 6849/3/4/11-21.

Указане унеможливлює передачу у користування на умовах оренди водного об'єкту ставу “Атманай”, на якому розташоване майно, що є предметом спірного договору, як того вимагає ст. 14 Закону України “Про аквакультуру”.

Ураховуючи викладене, гідротехнічні споруди ставу “Атманай”, всупереч ст. 186 Цивільного кодексу України, ст. 9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 № 2269-ХІІ, ст. ст. 1, 14 Закону України “Про аквакультуру”, передані в оренду фізичній особі-підприємцю Калмикову О.С. не у комплексі із земельною ділянкою водного фонду та водним об'єктом. Враховуючи законодавчу заборону передачі водного об'єкта, на якому такі гідротехнічні споруди розташовані, а також статус земельної ділянки, який в силу ст. ст. 116, 122 Земельного кодексу України також унеможливлює її надання у користування, спірні гідротехнічні споруди взагалі не могли бути передані у користування фізичній особі-підприємцю Калмикову О.С. за вищевикладених обставин.

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, визначених ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, є договори та інші правочини

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, визначених ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, є визнання правочину недійсним.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Згідно із ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності Правочину Є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визначний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Статтею 326 Цивільного кодексу України визначено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності регулюються Законом України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 № 2259-ХІІ.

Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва, згідно із ст. 5 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 № 2269-ХІІ (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору), є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.

Частиною 4 ст. 9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 № 2269-ХП (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди в разі, якщо: є інші підстави, передбачені законом.

Однією з істотних умов договору оренди, визначених ст. 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 № 2269-ХІІ (в редакції, чинній на момент укладення спірного Договору), є об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації).

Водночас, всупереч указаним нормам закону, без урахування специфіки об'єкта оренди та мети його отримання у користування потенційним орендарем (для розміщення рибного господарства, тобто для цілей аквакультури), відповідачем 1 прийнято рішення про укладення договору, незважаючи на наявність підстав для відмови, оскільки останній суперечить вимогам ст. 14 Закону України “Про аквакультуру”, ст. 51 Водного кодексу України.

Ураховуючи викладене, відповідач 1 при укладенні спірного договору, посилаючись лише на наявність паспорта рибогосподарської технологічної водойми як на достатню підставу для надання гідротехнічних споруд в оренду відповідачу 2, не врахував передбачену законодавством можливість надання гідротехнічних споруд у користування лише за наслідками надання у користування самої водойми та земельної ділянки під нею, а також знаходження ставу “Атманай” в межах території Приазовського національного природного парку, що перебуває під охороною відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, та, як наслідок, заборону надання його у користування, встановлену ст. 51 Водного кодексу України. Як наслідок, відповідачі 1 та відповідач 2 уклали спірний договір у порушення вимог ст. ст. 9, 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 № 2269-ХІІ.

Таким чином, договір оренди майна, що належить до державної власності від 16.01.2019 № 3779/д, укладений між відповідачем 1 та відповідачем 2, підлягає визнанню недійсним на підставі ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, оскільки його зміст суперечить іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства.

Оскільки указаний договір підлягає визнанню недійсним у судовому порядку, то спірні гідротехнічні споруди необхідно повернути власнику державного майна - Державному агентству меліорації та рибного господарства України за участі балансоутримувача державного майна Державного підприємства “Укрриба”, яким вони, наряду з визначеним законом орендодавцем державного майна, були передані в оренду відповідачу 2 згідно з актом приймання - передачі від 16.01.2019.

Органами, уповноваженими державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах, є Запорізька обласна державна адміністрація та Державне агентство меліорації та рибного господарства України з огляду на наступне.

Зокрема, Запорізька обласна державна адміністрація в силу положень ст.ст. 2, 318, 324, 326 Цивільного кодексу України, ст.ст. 17, 122 Земельного кодексу України, ст. 28 Закону “Про місцеві державні адміністрації” від імені держави здійснює повноваження власника земельних ділянок державної форми власності, що розташовані за межами населених пунктів, уповноважена розпоряджатися такими земельними ділянками, у тому числі шляхом укладення договорів оренди рибогосподарської технологічної водойми для здійснення аквакультури та звертатись до суду за захистом прав та охоронюваних законом інтересів держави у цих спірних правовідносинах.

Запорізька обласна прокуратура зверталась до Запорізької обласної державної адміністрації листами від 16.07.2021 за № 15/4-269вих-21 та від 18.11.2021 за № 15/4-2431-21 щодо виявлених порушень законодавства та вжиття заходів, спрямованих на захист інтересів держави у правовідносинах, що виникли.

Листом від 06.12.2021 за № 11430/08-46 Запорізька обласна державна адміністрація повідомила, що оскільки земельна ділянка, на якій розташовано водний об'єкт став “Атманай”, перебуває у постійному користуванні ДП “Укрриба” та входить до складу Приазовського національного природного парку, захист інтересів держави у правовідносинах, що виникли, покладається на державну службу охорони Парку.

Зазначена позиція Запорізької обласної державної адміністрації, як власника та розпорядника земельної ділянки з кадастровим номером 2320380200:07:001:0057, якою без належної правової підстави користується відповідач 2 для цілей аквакультури, свідчить про її бездіяльність щодо захисту державних інтересів у правовідносинах, що виникли.

Державне агентство меліорації та рибного господарства України є власником та органом управління державним майном, що є об'єктом оренди - гідротехнічних споруд ставу “Атманай”, які у свою чергу перебувають на балансі Державного підприємства “Укрриба”.

Згідно зі ст. 6 Закону України “Про управління об'єктами державної власності” уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: ведуть облік об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів; надають орендодавцям об'єктів державної власності згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна та здійснення на орендованих підприємствах технічної політики в контексті завдань галузі; організовують контроль за використанням орендованого державного майна; виконують інші передбачені законодавством функції з управління об'єктами державної власності.

Відповідно до Положення про Державне агентство меліорації та рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 895 (із змінами) (далі по тексту - Положення), Державне агентство меліорації та рибного господарства України (Держрибагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.

Згідно із підпунктом 67 пункту 4 Положення Державне агентство меліорації та рибного господарства України відповідно до покладених на нього завдань здійснює управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Державне агентство меліорації та рибного господарства України як власник майна, яке є об'єктом оренди, в силу статей 15, 16, 318, 326 Цивільного кодексу України, є уповноваженим державою органом, який наділений повноваженнями захищати інтереси держави у правовідносинах, що виникли, у тому числі шляхом звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним та повернення майна, що перебуває в його управлінні.

Запорізька обласна прокуратура зверталась до Державного агентства меліорації та рибного господарства України листами від 24.05.2021 за № 15/4-212вих-21 та від 09.12.2021 за № 15/4-2431-21 щодо виявлених порушень законодавства та вжиття заходів з метою захисту інтересів держави у правовідносинах, що виникли.

Інформація Державного агентства меліорації та рибного господарства України від 08.06.2021 не містила відповіді на указані питання, а відповідь на лист від 09.12.2021 № 15/4-2431-21 на адресу обласної прокуратури взагалі не надійшла.

Ураховуючи бездіяльність уповноважених органів, інтереси держави у правовідносинах, що виникли підлягають невідкладному захисту прокурором з урахуванням вимог ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”.

Заперечення відповідачів щодо позову суд вважає безпідставним, з огляду на наступне.

Фізична особа – підприємець не спростувала того факту, що використовує гідротехнічні споруди, які є предметом спірного договору, став “Атманай” та земельну ділянку під ним для цілей аквакультури. Ведення рибного господарства та оренда гідротехнічних споруд можлива за умови оренди відповідачем 1 водного об’єкта, на якому такі споруди розташовані та земельної ділянки під ним, оскільки гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми ставу “Атманай” не є самостійним об’єктом господарських правовідносин. Недійсність договору має існувати в момент його укладення, а не в результаті невиконання, чи неналежного виконання зобов’язань, що виникли на підставі укладеного договору. Власником майна – гідротехнічних споруд ставу “Атманай”, які є предметом оренди спірного договору є держава Україна в особі Державного агентства меліорації та рибного господарства України. Враховуючи те, що спірний договір підлягає визнанню недійсним у судовому порядку, спірні гідротехнічні споруди необхідно повернути власнику державного майна – Державному агентству меліорації та рибного господарства України за участі балансоутримувача держаного майна – ДП “Укрриба”, яким споруди за актом приймання – передачі від 16.01.2019 були передані відповідачу 2 відповідачем 1. Відповідачем 2 не надано доказів, які б свідчили про вжиття будь-яких заходів, спрямованих на отримання у користування як ставу “Атманай”, так і земельної ділянки під ним. Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель, яка наводить 12 видів призначення земель водного фонду, у т.ч. 10.07 для рибогосподарських потреб. Ведення водного господарства це є лише один із видів цільового призначення земель водного фонду, а тому передача земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб (підрозділ 10.7) не є веденням водного господарства, а відтак Мелітопольська районна державна адміністрація не вправі розпоряджатися земельною ділянкою 2320380200:07:001:0057, оскільки уповноваженим органом щодо передачі такої земельної ділянки є Запорізька обласна державна адміністрація.    

З урахуванням наведеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі. 

Витрати зі сплати судового збору покласти на відповідачів. 

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір оренди майна, що належить до державної власності           № 3779/д від 16.01.2019, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області (правонаступник – Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях) та Фізичною особою – підприємцем Калмиковим Олександром Сергійовичем, посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Шевцовою О.С. зареєстрований в реєстрі за № 55, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.01.2019, припинивши право оренди фізичної особи – підприємця Калмикова Олександра Сергійовича на нерухоме майно – гідротехнічні споруди ставу “Атманай” (інв. № 1779), а саме: греблю (літ А), паводковий водовипуск І, донний водовипуск ІІ, водо напуск ІІІ, реєстровий № 25592421.64.ААЕЖАЖ004, розташоване за адресою: Запорізька область, Якимівський район в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 166743423203).

Зобов’язати Фізичну особу – підприємця Калмикова Олександра Сергійовича (16.05.1977 р.н.,  вул. Айвазовського 55, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2826008273) повернути Державному агентству меліорації та рибного господарства України (вул. Січових Стрільців, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код юридичної особи 37472282) за участю Державного підприємства “Укрриба” (вул. Тургенєвська 82а, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код юридичної особи 25592421) гідротехнічні споруди ставу “Атманай” (інв. № 1779), а саме: греблю (літ А), паводковий водовипуск І, донний водовипуск ІІ, водо напуск ІІІ, реєстровий № 25592421.64.ААЕЖАЖ004, розташовані за адресою: Запорізька область, Якимівський район в межах земель Атманайської сільської ради, за межами с. Атманай (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 1664743423203).

Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях (вул. Центральна 9, м. Дніпро, 49000, ідентифікаційний код юридичної особи 42767945) на користь Запорізької обласної прокуратури (вул. Матросова 29 а, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973) кошти, витрачені у 2021 році на сплату судового збору при здійснені представництва інтересів держави, у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи – підприємця Калмикова Олександра Сергійовича (вул. Айвазовського 55, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316, реєстраційний номер облікової картки платник податків 2826008273) на користь Запорізької обласної прокуратури (вул. Матросова 29 а, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973) кошти, витрачені у 2021 році на сплату судового збору при здійснені представництва інтересів держави, у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.). Видати наказ.

 

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 09 травня 2023 року.

 

 

Суддя                                                                                               І. С. Горохов

 

Електронна копія рішення Господарського суду Запорізької області               № 908/144/22 від 29.03.2023 міститься в мережі Інтернет за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

 

Дата розміщення інформації на сторінці Господарського суду Запорізької області на офіційному веб-порталі «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет 10.05.2023.