flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія створення та діяльності господарського суду Запорізької області відповідно до документально підтверджених джерел розпочинається в 1939 році з діяльності Запорізького обласного державного арбітражу, який був підпорядкований Управлінню юстиції у Запорізькій області.

Штат Запорізького держарбітражу на той час складався з 4 працівників: 2 арбітрів та 2 секретарів.

 В 1966 році  згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 31 грудня 1965 р. № 1278 та рішенням Запорізького облвиконкому від 7 січня 1966 р. № 1 був створений Державний арбітраж при виконавчому комітеті Запорізької обласної Ради народних депутатів.

На посаду головного арбітра був призначений Латишенко Володимир Тимофійович, який займав цю посаду з 1966 року по 1973 рік. Штатна чисельність Держарбітражу збільшилась до 7 одиниць, в тому числі 4 арбітрів. Перший Державний арбітраж було розташовано за адресою вул. Чекістів, 29.

 В 1974-1975 роках головним арбітром Держарбітражу був Шпачинський Микола Григорович, а з 1975 року — Зінченко Григорій Григорович, який пропрацював на цій посаді більше 20 років і став першим головою арбітражного суду Запорізької області часів незалежної України. З 1975 року будівля Держарбітражу розміщувалася за новою адресою: м. Запоріжжя, проспект Леніна, 66.

Основними категоріями спорів за час функціонування державного арбітражу були спори щодо: застосування цін, ставок та тарифів, перевезення вантажів, неповернення тари, недопостачання товару, контрактації сільськогосподарської продукції, спори, пов'язані з капітальним будівництвом та ін.

В червні 1991 року після реорганізації Держарбітражу у арбітражний суд Запорізької області, значно збільшилася чисельність працівників і в суді вже працювало 12 суддів. Арбітражний суд Запорізької області розпочав свою діяльність за адресою:
м. Запоріжжя, вул. Шаумяна, 4.

З квітня 1999 року головою арбітражного суду Запорізької області призначений Федоров Іван Олексійович. На той час колектив суду фактично мав у своєму складі 20 суддів.

 В 2001 році внесено зміни до чинного законодавства про арбітражні суди - створені господарські суди, які стали однією із ланок спеціалізованих судів в системі судів загальної юрисдикції. На підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про арбітражний суд», прийнятого Верховною радою України 21.06.2001, арбітражний суд Запорізької області був реорганізований в господарський суд Запорізької області.  

В період з 2003 року по 2016 рік керівництво господарським судом Запорізької області здійснював голова суду Немченко Олександр Іванович.

Система арбітражних, а згодом і господарських судів України, пройшла значний шлях і дуже динамічно удосконалювалась. Підтвердженням цьому став прийнятий 07 липня 2010 року Закон України «Про судоустрій і статус суддів», який підтвердив виняткову важливість судової гілки влади в житті держави. Суди господарської юрисдикції на рівні з судами іншої юрисдикції отримали можливість бути представниками у Раді та З’їзді суддів України.

В 2014-2015 роках відповідно до Закону України «Про здійснення правосуддя у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» та розпорядження голови Вищого господарського суду України від 02.09.2014 №28-р, розгляд господарських справ, підсудних господарському суду Донецької області, здійснювався суддями господарського суду Запорізької області. За цей час суддями розглянуто із задоволенням позовів повністю або частково по 1808 справах на суму близько 11 млрд. грн.

З грудня 2016 року господарський суд Запорізької області очолює Мірошниченко Михайло Володимирович, якого обрано на посаду голови суду зборами суддів господарського суду Запорізької області 07 грудня 2016 року.

 

Колектив суду становить 143 особи, в т.ч. 21 суддя, з яких 15 призначені на посади суддів безстроково.

Кількість суддів суттєво зменшилась восени 2016 року – у відставку вийшли 12 суддів, які мали стаж роботи суддею понад 15 і, навіть, понад 20 років.

 

 

Господарський суд Запорізької області розміщений у двох корпусах, з'єднаних між собою. В приміщенні суду знаходиться 9 залів судових засідань, в тому числі, зал, обладнаний системою відеоконференцзв'язку.

Стабільно високою є кількість позовів, заяв, скарг та клопотань, розглянутих господарським судом Запорізької області. Так, лише за 2016 рік судом розглянуто 8496 справ, в той час як за період 1997-2000 роки було розглянуто всього 13000 справ. Значно збільшуються суми коштів, присуджені до стягнення за рішеннями суду. Так, за період 1997 р. — 2000 р. сума коштів, присуджених до стягнення по майнових справах, становила 419 431 180 грн., а у 2016 році стягнуто вже 4 487 128 291 грн., в тому числі 38 291 985 грн. до бюджету.

Судді Господарського суду Запорізької області постійного підвищують свій професійний рівень шляхом обговорення на оперативних нарадах рішень та роз'яснень ВАСУ щодо застосування чинного законодавства, а також практики розгляду найбільш складних господарських спорів, участі суддів у науково-практичних конференціях і семінарах.

 

За високі показники в роботі та сумлінне виконання обов’язків судді господарського суду Запорізької області неодноразово були нагороджені Почесними Грамотами, Грамотами Голови Вищого господарського суду України та Ради суддів господарських судів України.

Про факти порушень закону суб'єктами господарських відносин, які виявилися при розгляді справ, надсилається інформація в правоохоронні органи для відповідного реагування.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 передбачено нову організаційну форму діяльності місцевих господарських судів як окружних господарських судів. Прикінцевими та перехідними положеннями зазначеного Закону визначено, що до утворення та початку діяльності окружних господарських судів, господарські суди АРК, областей, міст Києва та Севастополя продовжують здійснювати свої повноваження без обмеження строком.

Господарський суд Запорізької області вносить значний вклад у зміцнення економіки країни, сприяє підвищенню авторитету судової влади та України, як держави.