Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ДО УВАГИ!!! Учасників справи Товариства з обмеженою відповідальністю “БІОЛ” по справі № 908/570/20 (908/3228/21). Суддя Черкаський В.І.
номер провадження справи 21/4/20
а
УХВАЛА
23.04.2024 Справа № 908/570/20 (908/3228/21)
м. Запоріжжя, Запорізька область
За позовною заявою (заявник) - Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 44118663, має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС) - відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (Львівська площа, б. 8, Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393, має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС)
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “БІОЛ” (вул. Мічуріна, 21, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316, ІКЮО 30086036, не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС)
про застосування арешту коштів на рахунках платника податків у банках
в межах справи № 908/570/20 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “БІОЛ” (вул. Мічуріна, 21, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316, ІКЮО 30086036, не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС)
банки, здійснюючі розрахунково-касове обслуговування боржника:
Розпорядник майна - Штельманчук Михайло Сергійович (а/с 189, м. Дніпро, 49000, має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС)
Суддя Черкаський В.І.
Без участі представників сторін
УСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 16.01.2023 продовжено строк підготовчого провадження у справі відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод. Відкладено підготовче засідання. Зазначено, що про дату засідання учасників справи буде повідомлено додатково у встановленому законом порядку.
19.04.2024 до суду від Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшло клопотання № 16728/6/08-01-05-06-11 від 16.04.2024 (вх. № 8673/08-08/24 від 19.04.2024) в якому заявник зазначає, що Головне управління ДПС у Запорізькій області відмовляється від позовної заяви до ТОВ “БІОЛ” про арешт коштів на рахунках платника податків та просить повернути п’ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 19.04.2024 клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області передано на розгляд судді Черкаського В.І.
Розглянувши клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області № 16728/6/08-01-05-06-11 від 16.04.2024 (вх. № 8673/08-08/24 від 19.04.2024) суд дійшов висновку про необхідність повернення клопотання без розгляду з огляду на таке.
До 5 жовтня 2021 року (початок функціонування підсистем (модулів) ЄСІТС “Електронний кабінет”, “Електронний суд” та підсистеми відеоконференцзв’язку) альтернативою звернення учасників справи до пілотного суду (всіх місцевих та апеляційних судів України (крім Київського апеляційного суду) та Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду) із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, було звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов’язковим їх скріпленням власним електронним цифровим підписом учасника справи та подання такого документу через “Електронний кабінет”.
29.06.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України № 3200-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами” (далі - ЄСІТС, Закон № 3200-IX). Цей Закон набрав чинності 21.07.2023.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачені права та обов’язки учасників справи, зокрема ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб, а також виконувати процесуальні обов’язки, визначені законом або судом.
Частинами п’ятою та шостою вищевказаної норми установлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
За змістом розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 3200-IX, зміни, що вносяться зазначеним Законом до Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), вводяться в дію 18.10.2023, крім змін до підпунктів 17.3, 17.15 підпункту 17, підпункти 19.1, 19.2 підпункту 19 пункту 1 розділу XI “Перехідні положення” ГПК України, введення в дію яких відбулося одночасно з набранням Законом № 3200-IX чинності.
Разом з тим з 04.11.2023 набрав чинності Закон України від 19.10.2023 № 3424-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов’язків учасників судової справи” (далі - Закон № 3424-IX).
Згідно з новою редакцією частин п’ятої, восьмої статті 6 ГПК України, яка чинна з 18.10.2023 відповідно до Закону № 3200-IX та з урахуванням змін внесених відповідно до Закону № 3424-IX в абзац перший частини шостої статті 6 ГПК України та викладення частини сьомої статті 6 ГПК України в новій редакції, особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 6 ГПК України електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов’язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Вимога про звернення до суду через підсистеми Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи є обов’язковою для осіб, визначених пунктом 10 Положення про ЄСІТС, та тих осіб, які добровільно зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням кваліфікованого електронного підпису або із застосуванням засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення з процесуальних питань та наслідки недотримання таких вимог визначені у статті 170 ГПК України.
За змістом пункту 1 частини першої вищевказаної норми будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно з частиною четвертою вказаної норми суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Однак, при зверненні ГУ ДПС у Запорізькій області з клопотанням про відмову від позовної заяви та повернення п’ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви, виявилося, що у вищевказаному клопотанні ГУ ДПС у Запорізькій області не зазначені відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідача.
ГУ ДПС у Запорізькій області має зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС, про що свідчить відповідь № 734520 (про наявність зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС за РНОКПП 44118663), яка сформована засобами підсистеми “Електронний суд”.
Оскільки клопотання ГУ ДПС у Запорізькій області подано до суду засобами поштового зв’язку, а не через підсистему “Електронний суд” його слід повернути заявнику без розгляду.
Крім того, суд звертає увагу заявника на те, що нормами ч. 7 ст. 42 ГПК України установлено, якщо цим Кодексом передбачено обов’язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Суду не надано доказів направлення вищевказаного клопотання відповідачу та розпоряднику майна.
Вказане повернення клопотання ГУ ДПС у Запорізькій області, не є перешкоджанням доступу до правосуддя, адже особа може подати повторне клопотання.
Керуючись ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 170, 232-235 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ГУ ДПС у Запорізькій області № 16728/6/08-01-05-06-11 від 16.04.2024 (вх. № 8673/08-08/24 від 19.04.2024) повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали направити заявнику (до електронного кабінету).
Розмістити повний текст ухвали на сайті господарського суду Запорізької області (https://zp.arbitr.gov.ua/sud5009/gromadyanam/advert/).
Ця ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 23.04.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст. ст. 256-259 ГПК України.
Суддя Володимир ЧЕРКАСЬКИЙ
ДО УВАГИ!!! Учасників справи Товариства з обмеженою відповідальністю “БІОЛ” по справі № 908/570/20 (908/3228/21).