flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До відома сторін у справі № 908/684/24 (суддя Горохов І.С.): відповідачів: 1. Селянського (фермерського) господарства «Привітне», 71051, Запорізька область, Товариства з обмеженою відповідальністю «Дімагро», 72540, Запорізька область, Якимівський район, с

12 червня 2024, 14:52

До відома сторін у справі № 908/684/24 (суддя Горохов І.С.): відповідачів: 1. Селянського (фермерського) господарства «Привітне», 71051, Запорізька область, Товариства з обмеженою відповідальністю «Дімагро», 72540, Запорізька область, Якимівський район, с. Червоноармійське(п), вул. Калініна, буд. 42; 2. Гоштанари Дмитра Володимировича, 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус А, кв. 380

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2024                                                                                Справа № 908/684/24

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали

за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку «Приватбанк», 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д

до відповідачів:

  1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Дімагро», 72540, Запорізька область, Якимівський район, с. Червоноармійське(п), вул. Калініна, буд. 42,
  2. Гоштанара Дмитра Володимировича, 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус А, кв. 380

про стягнення коштів

без повідомлення (виклику) сторін

 

установив

15.03.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційного банку «Приватбанк» до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Дімагро», Гоштанара Дмитра Володимировича про стягнення заборгованість за договором від 11.06.2021, який за своєю правовою природою є договором приєднання, та складається із Анкети-заяви та Умов в розмірі 155  733,34 грн, з яких: заборгованість за кредитом в розмірі 133  333,34 грн, заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 22  400,00 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.03.2024 справу № 908/684/24 передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 29.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/684/24, присвоєно справі номер провадження 15/41/24. Ухвалено, здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи. Розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/684/24.

Запропоновано відповідачам надати у строк до 29.04.2024 відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем. Копію зазначеного документа направити на адресу позивача, докази направлення надіслати суду.

Запропоновано позивачу у строк до 13.05.2024 у разі отримання відзивів на позов надати суду відповідь на відзиви, оформлену згідно вимог ст. 166 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачами, а також надіслати на адресу суду докази, що підтверджують надіслання відповіді на відзиви і доданих до нього доказів відповідачам.

Запропоновано відповідачам надати у строк до 28.05.2024, відповідно до ст. 167 ГПК України, заперечення разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідачів, якщо такі докази не надані позивачем.

Як вбачається з матеріалів справи, місцезнаходженням відповідача-1 є с. Червоноармійське, Якимівський район, Запорізька область, місцезнаходженням відповідача-2 є м. Одеса.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 23.12.2022, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

До вказаного Переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України входить Якимівська селищна територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області (з 24.02.2024).

Відповідно до п. 21 ч. 1 Розділу XI Перехідних положень ГПК України особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції".

Відповідно до частини першої статті 121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

На підставі викладеного, повідомлення судом відповідача-1 про розгляд справи здійснювалось через оголошення на офіційному вебсайті Судової влади України.

Відповідне оголошення розміщено 01.04.2024.

Згідно з повідомленням про вручення поштового відкладення копія ухвали суду від 29.03.2024 про відкриття провадження у справі №908/684/24 повернулось не врученим відповідачеві-2 із позначкою про закінчення терміну зберігання.

Повідомлення відповідача-2 здійснювалось за його офіційним місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 18.03.2024 (м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 2, корпус А, кв. 380).

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом – ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За змістом п. п. 101, 102 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, у разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об’єктом поштового зв’язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв’язку, відправлення «EMS» - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод.

Строк зберігання за заявою відправника/адресата (одержувача) і за додаткову плату може бути продовжений.

У разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» або реєстрованого поштового відправлення з позначкою «Адміністративна послуга» такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику, крім випадків, коли відправником надано розпорядження «не повертати».

Повернення відправлень, від яких відмовився адресат або вручення яких неможливе, повинне здійснюватися негайно.

Невручені міжнародні поштові відправлення надсилаються до місця міжнародного поштового обміну, з якого вони були одержані.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Сам лише факт неотримання учасником справи кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою, та яка повернулася до суду у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу.

Разом з тим, згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. Заяв про зміну відповідачами місцезнаходження на адресу суду не поступало.

Заяв про зміну відповідачами свого місцезнаходження на адресу суду не надходило.

Судом також враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Таким чином, не лише на суд покладається обов'язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Про хід розгляду справи відповідачі могли дізнатись з офіційного вебпорталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»: //reyestr.court.gov.ua/. Названий вебпортал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Відповідно до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов’язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об’єктивному встановленню всіх обставин справи; з’являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов’язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов’язки, визначені законом або судом.

Також судом враховано, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа «Скопелліті проти Італії» від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа «Папахелас проти Греції» від 25.03.1999).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).

Роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі «Красношапка проти України», від 02.12.2010 «Шульга проти України», від 21.10.2010 «Білий проти України»).

Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідачів 1 і 2 про відкриття провадження у справі № 908/684/24.

Заявлені позивачем вимоги обґрунтовані обставинами, викладеними в позовній заяві щодо неповернення відповідачами у передбачений термін кредиту, оформленого через систему через систему інтренет-клієнт-банкінгу шляхом підписання із використанням електронного цифрового підпису Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ», розміщених на офіційному вебсайті АТ КБ «Приватбанк», а також договору поруки, мотивовані посиланням на приписи ст. ст. 509, 525, 526, 530, 543, 554, 610, 611, 634, 639, 1048, 1049, 1050 ЦК України, ст.ст. 173, 174, 193, 216 ГК України, умови кредитного договору від 11.06.2021 та договору поруки, на підставі яких позивач просить стягнути з відповідачів солідарно заборгованість за кредитом в розмірі 133  333,34 грн, заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 22  400,00 грн. Також позивач просить покласти витрати зі сплати судового збору на відповідачів.

Відзиви на адресу суду від відповідачів у встановлений в ухвалі суду від 29.03.2024 у справі № 908/684/24 процесуальний строк для подачі відзиву не надійшли, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідачів у цей строк не надходило.

Згідно з ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд установив.

11.06.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «ДІМАГРО» (Клієнт, відповідач-1 у справі) через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписано із використанням електронного цифрового підпису Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ» (далі - Заява), що розміщені на сайті АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (Банк, позивач у справі), відповідно до якої (п.1.1) Банк за наявності вільних грошових коштів зобов’язується надати Клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов’язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені Договором терміни.

Розмір кредиту: 200  000 грн (п. 1.2).

Строк кредиту: місяців з дати видачі кредитних коштів (п. 1.3).

У період з дати підписання Заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом – 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту) – п. 1.4.

1.5. Проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4% в місяць від суми простроченої заборгованості.

1.6. Порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів: щомісяця, до календарного числа місяця, в яке було надано кредити включно із цим числом. {…} Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додатку 1 до цієї заяви) є невід’ємною частиною договору.

Пунктом 2 Заяви закріплено, що Клієнт підтверджує ознайомлення із розділом « 1.1. Загальні положення», а також підрозділом « 3.2.8. Умови та Правил надання кредиту «Кредит КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщенні на офіційному сайті Банку за адресою http://privatbank.ua/terms, у редакції, чинній на дату підписання цієї Заяви, а саме:

Пунктом 3.2.8.1. підрозділу « 3.2.8. Умови та Правил надання кредиту «Кредит КУБ» визначено, що Банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати Клієнту строковий «Кредит КУБ» (далі – Послуга) для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі – Заява), а також в системі Приват24.

Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом Заяви в системі Приват24 та у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.

Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги».

Згідно з випискою з 11.06.2021 до 28.02.2024 за рахунком № 20637030202604 ТОВ «ДІМАГРО» 11.06.2021 Банком перераховано відповідачу 200  000,00 грн з призначенням платежу: «Видача кредиту КУБ згідно договору б/н та розділу 3.2.8. pb.ua/terms».

Відповідно до п. 3.2.8.3 Умов та Правил надання кредиту «Кредит КУБ» надання кредиту у рамках Послуги здійснюється на умовах: повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві. За користування послугою Клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених в Заяві та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений Графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно з п. 3.2.8.6.2). У разі виникнення прострочених зобов’язань за кредитним договором Клієнт сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому Тарифами.

З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором між АТ КБ «Приватбанк» (Кредитор, позивач у справі) та Гоштанарою Дмитром Володимировичем (Поручитель, відповідач-2 у справі) шляхом накладення сторонами своїх електронних цифрових підписів укладено Договір поруки № POR1623332249465 від 10.06.2021 (електронні підписи проставлено 11.06.2021) (далі - Договір поруки), за умовами якого предметом договору є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання ТОВ «Дімагро» (Боржник, відповідач 1 у справі) зобов’язань за угодами-приєднання до розділу 3.2.8. «Кредит КУБ» Умов та правил надання банківських послуг, далі Угода 1, по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2. Угоди 1 - перші 6 місяців 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця – 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту; за період користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.3. Угоди 1 – 4,0% в місяць від суми простроченої заборгованості; б) кредиту 200  000,00 грн {…}

Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання зобов’язань за «Угодою 1» в тому ж розмірі, що і Боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності. {…} (п. 1.2 Договору поруки).

Відповідно до п. 1.5 Договору поруки у випадку невиконання Боржником зобов’язань за «Угодою 1», Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.

Підставою звернення позивача до суду стало не повернення відповідачем-1 кредитних коштів та процентів за користування цією послугою.

Докази сплати заборгованості за кредитом в матеріалах справи відсутні.

Стягнення солідарно з відповідачів заборгованості за кредитом в розмірі 155  733,34 грн, з яких: заборгованість за кредитом в розмірі 133  333,34 грн, заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 22  400,00 грн є предметом розгляду даної справи.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. ст. 634 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших, стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з ч. 2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

За приписами ч. 1 ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про електронні довірчі послуги» використання кваліфікованих електронних підписів та печаток забезпечує високий рівень довіри до схем електронної ідентифікації.

Згідно з ч. ч. 4, 5 ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги» кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису. Кваліфікована електронна печатка має презумпцію цілісності електронних даних і достовірності походження електронних даних, з якими вона пов’язана.

Положеннями ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, що електронний документ – це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Згідно зі ст. ст. 6, 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ст. 8 вказаного Закону, юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.

Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем 1 укладено кредитний договір б/н від 11.06.2024, шляхом підписання відповідачем 1 через систему інтернет-клієнт-банкінгу із використанням електронного цифрового підпису Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ».

Згідно зі ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Як свідчать матеріали справи, позивач свої зобов`язання за кредитним договором виконав належним чином, а саме: згідно з банківською випискою 11.06.2024 Банком перераховано відповідачу 200  000,00 грн з призначенням платежу: «Видача кредиту КУБ згідно договору б/н та розділу 3.2.8 pb.ua/terms».

Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Відповідач 1, відповідно до пунктів 3.2.8.5.2. Умов, взяв на себе зобов’язання оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2., а також, згідно з 3.2.8.5.3, повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені Договором, у терміни і в сумах, які встановлено в пунктах 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.

За умовами п. 3.2.8.9.1 Умов за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п. п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього Договору відповідач сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.

Згідно з п. 3.2.8.3.2. Умов за користування Послугою Клієнт сплачує щомісяця на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених в Заявах та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений Графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно з п. 3.2.8.6.2.).

У пункті 3.2.8.9.3. Умов передбачено, що сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у Заяві (п. 3.2.8.3.1.)

За умовами п. 3.2.8.3.1. повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві.

Відповідно до п. 1.3 Заяви приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ», строк кредиту: місяців з дати видачі кредитних коштів.

У період з дати підписання Заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом – 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту) – п.1.4. Заяви про приєднання.

За умовами п. 1.6 Заяви про приєднання погашення заборгованості за кредитом здійснюється щомісяця, передбачено адаптований графік (на вибір Клієнта та за узгодженням з Банком): 6 місяців користування кредитом: погашення тільки процентів, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; інші 6 місяців користування кредитом: погашення основного боргу з процентами рівними частинами щомісяця, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. {…}

При цьому сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додатку 1 до цієї Заяви) є невід’ємною частиною договору.

Додатком № 1 до Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» б/н від 11.06.2024 затверджено Графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, яким визначено щомісячні суми погашення кредиту та процентів, а також строк їх погашення, а саме: липень – 0,00 грн сума кредиту, 3200,00 сума процентів; серпень – 0,00 грн сума кредиту, 3200,00 грн сума процентів; вересень – 0,00 грн сума кредиту, 3200,00 грн сума процентів; жовтень – 0,00 грн сума кредиту, 3200,00 грн сума процентів; листопад – 0,00 грн сума кредиту, 3200,00 грн сума процентів; грудень – 0,00 грн сума кредиту, 3200,00 грн сума процентів; січень – 33  333,33 грн сума кредиту, 2800,00 грн сума процентів, всього 36  133,33 грн; лютий – 33  333,33 грн сума кредиту, 2800,00 грн сума процентів, всього 36  133,33 грн; березень – 33  333,33 грн сума кредиту, 2800,00 грн сума процентів, всього 36  133,33 грн; квітень – 33  333,33 грн сума кредиту, 2800,00 грн сума процентів, всього 36  133,33; травень – 33  333,33 грн сума кредиту, 2800,00 грн сума процентів, всього 36  133,33 грн; червень – 33  333,33 грн сума кредиту, 2800,00 грн сума процентів, всього 36  133,33 грн.

Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Договір, відповідно до ст. 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

У справі, що розглядається, спір виник з приводу несплати відповідачем 1 кредиту.

Як установлено судом з розрахунку заборгованості за договором б/н від 11.06.2021, укладеного між Приватбанком та клієнтом ТОВ «Агродім», станом на 26.02.2024 залишок простроченої заборгованості за наданим кредитом становить 133  333,34 грн, заборгованість за простроченою комісією становить 22  400,00 грн, усього 155  733,34 грн.

Разом з тим, відповідно до правової позиції викладеної Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.04.2023 у справі № 910/4518/16 (провадження № 12-16гс22):

« 141. З огляду на мотивувальну частину цієї постанови Велика Палата Верховного Суду уточнює вказаний вище висновок таким. У разі порушення виконання зобов`язання щодо повернення кредиту за період після прострочення виконання нараховуються не проценти за «користування кредитом» (стаття 1048 ЦК України), а проценти за порушення грошового зобов`язання (стаття 625 ЦК України) у розмірі, визначеному законом або договором».

Відповідно до п. 3.2.8.3.1.2 Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ», строк користування кредитом зазначено у Заяві приєднання. Максимальний строк користування кредитом не може перевищувати 12 місяців з дати видачі кредитних коштів.

Кредитні кошти було перераховано на поточний рахунок відповідача 1 у розмірі 200  000,00 грн – 11.06.2021, з урахуванням п. 1.3 Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» від 11.06.2021 та Графіку погашення основної суми боргу та процентів за кредитом кредит надано до 11.06.2021. За період з 11.06.2021 до 11.06.2022 відповідачем 1 перераховано на користь АТ КБ «Приватбанк» кошти за тілом кредиту на суму 66  666,66 грн, та кошти за щомісячними процентами на суму 24  800,00 грн за період з червня 2021 року - лютий 2022 року. За графіком погашення процентів за кредитом до завершення строку видачі кредитних було прострочено два платежі по 2800,00 грн за березень-червень 2022 року (11  200,00 грн).

Нарахування процентів за користування кредитом по 2800,00 грн кожного місяця після завершення строку надання кредиту (з липня 2022 року до жовтня 2022 року), суд вважає безпідставним та таким, що суперечить вимогам законодавства України. Підстав для стягнення з відповідачів заборгованості за простроченою комісією в розмірі 11  200,00 грн за період липень 2022 року до жовтня 2022 року не вбачає.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Положеннями ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, що електронний документ – це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Згідно зі ст. ст. 6, 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ст. 8 вказаного Закону, юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.

За приписами статті 96 ГПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), вебсайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет) (ч. 1).

Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу (ч. 2).

Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених в порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом (ч. 3).

Учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу (ч. 4).

Якщо подано копію (паперову копію) електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги (ч.5).

До матеріалів позовної заяви позивачем, зокрема, надано паперові копії таких електронних документів: Заява про приєднання до Умов та правил надання послуги КУБ від 11.06.2021 з додатком №1 (Графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом), Договору поруки № POR1623332249465 від 10.06.2021, протоколи створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

Судом встановлено, що матеріали справи містять належні та достатні докази на підтвердження належного виконання позивачем зобов`язань за договором.

При цьому, у зв`язку з відсутністю доказів сплати боргу суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача 1 на користь позивача заборгованості за кредитом в розмірі 133  333,34 грн, заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 11  200,00 грн, які підлягають задоволенню.

В іншій частині позову щодо стягнення заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 11  200,00 грн за період липень 2022 року до жовтня 2022 року слід відмовити.

Разом з тим, позивач просить сягнути заборгованість солідарно також з Поручителя – відповідача 2.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Поняття поруки закріплено у ст. 553 ЦК України, відповідно до якої порукою є договір, за яким поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Договір поруки має бути укладений у письмовій формі, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Частиною 1 ст. 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включно зі сплатою основного боргу, процентів, неустойки, від шкодування збитків, крім випадків, коли поручитель зобов`язався відповідати за виконання зобов`язання частково (ч. 2 ст. 553, ч. 2 ст. 554 ЦК України).

Кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від боржника та поручителя разом, так і від будь-кого з них окремо (ст. 543 ЦК України).

Отже, з огляду на солідарний обов`язок перед кредитором боржника за основним зобов`язанням і поручителем кредитор має право вибору звернення з вимогою до них разом чи до будь-кого з них окремо.

Відповідно до ст. 559 ЦК України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання, а також у разі зміни зобов`язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності; порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов`язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем; порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника; порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

Жодної з підстав для припинення дії договору поруки № POR1623332249465 від 10.06.2021, визначених ст. 559 ЦК України, судом не встановлено.

З урахуванням викладеного, оскільки заборгованість за кредитом в розмірі 133  333,34 грн, заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 11  200,00 грн станом на час прийняття рішення не погашена, розмір вказаної заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, то позовна вимога про стягнення з відповідачів 1 і 2 солідарно є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

В іншій частині позову щодо стягнення заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 11  200,00 грн за період липень - жовтень 2022 року суд відмовляє.

Згідно із ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити частково.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дімагро» (72540, Запорізька область, Якимівський район, с. Червоноармійське(п), вул. Калініна, буд. 42, ідентифікаційний код юридичної особи 38407015) та Гоштанари Дмитра Володимировича (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус А, кв. 380, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2850321517) на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк «Приватбанк» (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1Д; фактична адреса: 49094, ідентифікаційний код юридичної особи 14360570) заборгованість за кредитом в розмірі 133  333,34 грн (сто тридцять три тисячі триста тридцять три гривні 34 коп.), заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 11  200,00 грн (одинадцять тисяч двісті гривень 00 коп.). Видати наказ.

В іншій частині позову щодо стягнення заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 11  200,00 грн відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дімагро» (72540, Запорізька область, Якимівський район, с. Червоноармійське(п), вул. Калініна, буд. 42, ідентифікаційний код юридичної особи 38407015) на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк «Приватбанк» (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1Д; ідентифікаційний код юридичної особи 14360570) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1124,10 грн (одну тисячу сто двадцять чотири гривні 10 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Гоштанари Дмитра Володимировича (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19, корпус А, кв. 380, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2850321517) на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк «Приватбанк» (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1Д; ідентифікаційний код юридичної особи 14360570) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1124,10 грн (одну тисячу сто двадцять чотири гривні 10 коп.). Видати наказ.

 

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 11.06.2024.

Суддя                                                                                І. С. Горохов

 

Електронна копія рішення Господарського суду Запорізької області №908/6840/24 від 28.05.2024 міститься в мережі Інтернет за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

 

Дата розміщення інформації на сторінці Господарського суду Запорізької області на офіційному вебпорталі «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет 12.06.2024.