Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
номер провадження справи 26/30/22
р
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.08.2024 Справа № 908/1955/22(908/1534/24)
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Юлдашева О.О., при секретарі Лісовик О.В., розглянувши матеріали господарської справи
за позовом: Приватного акціонерного товариства “КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ “СЛАВУТИЧ-ІНВЕСТ”, що діє від свого імені, в інтересах та за рахунок активів Пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу “ФІНАНСОВІ СТРАТЕГІЇ” (код у Єдиному державному реєстрі інститутів спільного інвестування: 2331692), місцезнаходження: Бульвар Центральний, 21, місто Запоріжжя, поштовий індекс: 69000, код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 23848885,
до відповідачів:
відповідач 1 - Публічне акціонерне товариство “Газпром”, (поштовий індекс: 197229, Російська Федерація, місто Санкт-Петербург, проспект Лахтинський, будинок 2, корпус 3, будівля 1, Основний державний реєстраційний номер: 1027700070518);
відповідач 2: - Товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром Капітал” (поштовий індекс: 195277, Російська Федерація, місто Санкт-Петербург, внутрішньоміська територія, муніципальний округ Сампсонієвське, Большой Сампсоніївський проспект, будинок 28/2, літера “д”, приміщення 43-н, примищення 58, Основний державний реєстраційний номер: 1087746212388);
відповідач 3: Міжнародна Компанія товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром Інтернешнл Лімітед” (поштовий індекс: 236006, Російська Федерація, Калінінградська область, міський округ міста Калінінград, місто Калінінград, бульвар Сонячний, будинок 3, офіс 4, Основний державний реєстраційний номер: 1223900013952),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Держава Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (поштовий індекс: 119991, Російська Федерація, місто Москва, вулиця Житня, будинок 14, будівля 1),
про стягнення 439 642 487,99 грн. (чотириста тридцять дев'ять мільйонів шістсот сорок дві тисячі чотириста вісімдесят сім гривень 99 копійок),
За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):
Представник позивача: адвокат Нечипоренко Л.О., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ЗП № 003101 від 23 квітня 2024 року.
Перекладач: Кудров Роман Олексійович, паспорт громадянина України № 005076277 від 13 серпня 2020 року (дійсний до 13 серпня 2030 року); реєстраційний номер облікової картки платника податків: 2757012652
Представники відповідачів та третьої особи: не з’явились.
ВСТАНОВИВ наступне:
ЗМІСТ:
III. РУХ СПРАВИ
VII. ДИСПОЗИТИВНА ЧАСТИНА РІШЕННЯ СУДУ
“(...) своїми діями Російська Федерація порушила право власності Позивача (...) на земельні ділянки, розташовані в зоні тимчасової окупації території України, оскільки Позивач (...) не має доступу до свого майна, що позбавляє його можливості володіти та користуватися земельними ділянками та фактично призводить до неможливості розпоряджатися ними (...).”
“Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу [України] особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування”.
“Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу [України] майнова шкода, завдана неправомірними … діями (...) правам (...) юридичної особи, (...) відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (…)”.
12.1 Публічного акціонерного товариства “Газпром” (далі - “Газпром” або ПАТ “Газпром”);
12.2 Товариства з обмеженою відповідальністю “Газпром Капітал” (далі - “Газпром Капітал”); та
12.3 Міжнародної компанії товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром Інтернешнл Лімітед” (далі – “Газпром Інтернешнл”, а разом з ПАТ “Газпром” та “Газпром Капітал” – “Відповідачі”).
“Стаття 75. Підстави для звільнення від доказування
…
20.1 цей спір належить до підсудності судів України на тій підставі, що дія або обставини, які стали підставою для подання цього позову про заподіяння шкоди, мали місце на території України; і
20.2 цей спір підсудний цьому конкретному Суду, оскільки дії, які стали підставою для цього позову, тобто місцем заподіяння шкоди, є Запорізька область України.
“Стаття 76. Підстави визначення підсудності справ судам України
Суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках:
…
3) у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України;
…
7) дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України;” (Виділено Судом).
“Стаття 42. Відшкодування шкоди.
...
“Стаття 1. Ця Угода регулює питання вирішення справ, що випливають з договірних та інших цивільно-правових відносин між господарюючими суб’єктами, з їхніх відносин з державними та іншими органами, а також виконання рішень у [у таких випадках].
...
Стаття 4. Компетентний суд держави-учасниці Співдружності Незалежних Держав має право розглядати зазначені в статті 1 цієї Угоди спори, якщо на території цієї держави-учасниці Співдружності Незалежних Держав... мала місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги щодо відшкодування шкоди”. (Виділено Судом).
“Стаття 29. Юрисдикція у справах за вибором позивача
…
III. РУХ СПРАВИ
37.1 “Газпром Інтернешнл” отримав ці документи 7 червня 2024 року у своєму представництві в Узбекистані за адресою: 100084, Республіка Узбекистан, місто Ташкент, проспект Аміра Темура, будинок 107-В (далі “Представництво Газпром Інтернешнл в Узбекистані”) та 22 червня 2024 року за своєю юридичною адресою: 236006, Російська Федерація, Калінінградська область, міський округ міста Калінінград, місто Калінінград, бульвар Сонячний, будинок 3, офіс 4 (далі “Юридична адреса Газпром Інтернешнл”);
37.2 “Газпром” прийняв поштове відправлення 10 червня 2024 року за своєю юридичною адресою: 197229, Російська Федерація, місто Санкт-Петербург, проспект Лахтинський, будинок 2, корпус 3, будівля 1 (далі “Юридична адреса Газпрому”);
37.3 “Газпром Капітал” прийняло поштове відправлення 13 червня 2024 року за своєю юридичною адресою: 195277, Російська Федерація, місто Санкт-Петербург, внутрішньоміська територія, муніципальний округ Сампсонієвське, Великий Сампсоніївський проспект, будинок 28/2, літера “д”, приміщення 43-н, приміщення 58 (далі “Юридична адреса Газпром Капітал”);
37.4 Російська Федерація прийняла Позов із доказами 29 травня 2024 року у своєму Посольстві в Португалії за адресою: 1000-286, Португалія, місто Лісабон, Руа Вісконде де Сантаем, 57; 1 червня 2024 року у своєму Посольстві в США за адресою: 20007, Сполучені Штати Америки, місто Вашингтон, Вісконсін Авеню, 2650; та 21 червня 2024 року у своєму Міністерстві юстиції в Москві за адресою: 119991, Російська Федерація, місто Москва, вулиця Житня, будинок 14, будівля 1.[7]
40.1 з огляду на відсутність судового імунітету Російської Федерації, що встановлено Судом у Рішенні щодо попереднього питання, залучив до участі у справі РФ як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідачів;
40.2 встановив терміни подання відзиву та заперечень Відповідачам та РФ протягом 15 днів з дати отримання Ухвали про відкриття;
40.3 призначив підготовче засідання на 04 липня 2024 року;
40.4 повідомив учасникам справи про можливість участі в судових засіданнях в режимі відеоконференції;
40.5 зобов'язав Позивача направити Відповідачам та РФ копії Ухвали про відкриття провадження з нотаріально посвідченим перекладом на російську мову.
43.1 “Газпром Інтернешнл” - 14 червня 2024 року у Представництві Газпром Інтернешнл в Узбекистані та 22 червня 2024 року за Юридичною адресою Газпром Інтернешнл;
43.2 “Газпром” - 17 червня 2024 року за Юридичною адресою Газпрома;
43.3 “Газпром Капітал” - 18 червня 2024 року за Юридичною Газпром Капітал;
43.4 Російська Федерація - 12 червня 2024 року у своєму Посольстві в Португалії, 12 червня 2024 року у своєму Посольстві в США та 21 червня 2024 року у своєму Міністерстві юстиції в Москві.
49.1 “Газпром Інтернешнл” - 02 серпня 2024 року у Представництві Газпром Інтернешнл в Узбекистані;
49.2 Російська Федерація - 01 серпня 2024 року у своєму Посольстві в США.
“ 81. Російська Федерація зробила три основні кроки, щоб нав'язати свою систему управління та адміністрування на окупованій території. По-перше, вона використовувала насильство і залякування, щоб змусити державних службовців продовжувати працювати на ключових посадах в органах управління територією. По-друге, до і після незаконної анексії окупованої території вона застосовувала російське законодавство та адміністративні системи в усіх сферах політичного, соціального, культурного та економічного життя. Нарешті, вона зобов'язала населення демонструвати лояльність до нових російських інституцій шляхом отримання російських паспортів. Порушення МГП [міжнародного гуманітарного права] та МППЛ [міжнародного права прав людини] відбувалися на кожному етапі.
(...)
(...)
74.1 “Що стосується юридичного статусу компанії згідно з національним законодавством [тобто пункт [1] тесту], [ЄСПЛ] послідовно підходив до того, що цей статус, яким би важливим він не був, не є вирішальним для визначення відповідальності держави ... Справді, кілька разів [ЄСПЛ] визнавав державу відповідальною за борги компаній незалежно від їх формальної класифікації за національним законодавством”.[21]
74.2 Що стосується характеру діяльності компанії та контексту діяльності [тобто пункти [2] та [3] тесту], ЄСПЛ зазначив, що “Фактори, які беруться до уваги Судом, включають права, надані компанії, тобто те, чи ці права, як правило, зберігаються за державними органами..., характер її діяльності, тобто чи здійснює юридична особа публічну функцію або є типовим бізнесом, а також контекст, в якому вона здійснюється. Наприклад, Суд встановив, що юридичні особи можуть вважатися “урядовими організаціями”, якщо вони виконують певні державні обов'язки під наглядом державних органів...”.[22]
74.3 Крім того ЄСПЛ “також бере до уваги ступінь державної власності, а також ступінь державного нагляду та контролю, а також контроль над активами компанії [тобто пункти [4] і [5] тесту] У низці українських справ [ЄСПЛ] розглядав питання про те, чи належали державі більшість акцій, чи всі акції, таким чином, щоб підприємство повністю залежало від держави, контролювалося та управлялося ним. У справі Р. Качапора та інших [ЄСПЛ] встановив, що компанія-боржник належала холдинговій компанії, яка переважно складалася з соціального капіталу, і що вона відповідно перебувала під пильним контролем Агентства приватизації, яке є державним органом, а також уряду”.[23]
74.4 Що стосується відокремлення майна компанії від власності держави, то ЄСПЛ включив це питання в операційну незалежність компанії [тобто пункт [5] тесту], зазначивши, що “в справі Cooperativa Agricola ... [ЄСПЛ] зазначив, що держава здійснювала значний контроль над активами компанії”.[24]
77.1 Щодо юридичного статусу компанії за національним законодавством Верховний Суд зазначив, що “Загальновизнаним є те, що держава несе відповідальність за дії державних органів, [і що] її органи, навіть якщо вони є формально окремими юридичними особами, несуть відповідальність за дії та борги держави. Тоді як державні компанії, які є окремими юридичними особами, не несуть відповідальності за боргами держави. Водночас, органами держави можуть бути визнані не тільки ті організації, які мають відповідний статус в національному праві держави-боржника, а й, за певних умов, державні компанії”.[26] Застосовуючи цей критерій тесту у Справі Промінвестбанку, Верховний Суд визнав достатнім лише зазначити, що ВЕБ є “державною корпорацією, створеною Російською Федерацією”.[27]
77.2 Що стосується характеру діяльності компанії, то Верховний Суд постановив, що “якщо юридична особа фактично виконує функції державного органу, тобто є alter ego (“другим я”) такої держави, то на майно, формально належне такій юридичній особі, може бути звернене стягнення за боргами держави (суд не приймає до уваги формальну відокремленість майна цієї юридичної особи від майна держави)”.[28] Верховний Суд зазначив, що “зокрема, враховуванню підлягають критерії: чи утворена компанія для виконання комерційних цілей; чи виконує компанія функції, притаманні державним органам (тобто здійснює публічну функцію, не характерну для приватних осіб); чи здійснює така компанія інші види діяльності та чи є вони основними / самостійними, або носять допоміжний характер до виконання нею публічної функції; яким є ступінь контролю з боку держави; чи відокремлене майно компанії від майна держави”.[29] Застосувавши вищезазначені критерії до ВЕБ, Верховний Суд постановив наступне:
77.2.1 виходячи з формулювань закону, згідно з яким ВЕБ було створено та функціонувало, ВЕБ переслідував цілі, поставлені Російською Федерацією щодо забезпечення соціально-економічного розвитку Росії;
77.2.2 ВЕБ мав право займатися комерційною діяльністю лише тією мірою, якою вона служила цим цілям;
77.2.3 ВЕБ діяв як виключний агент уряду щодо зовнішнього боргу Росії, і його функції включали ті, що, як правило, виконувалися міністерством фінансів або центральним банком;
77.2.4 відповідно, функції ВЕБ були аналогічні функціям, які виконували державні органи, а тому ВЕБ слід вважати органом Російської Федерації.[30]
77.3 Що стосується обсягу державної власності, а також обсягу державного нагляду та контролю, Верховний Суд зазначив, що питання “який ступінь контролю з боку держави” є одним із “критеріїв, [які] слід враховувати”, хоча й не уточнив далі цю частину тесту.[31] Застосовуючи цей критерій, Верховний Суд зазначив, що виходячи виключно з положень закону, за яким створено та функціонує ВЕБ, “уряд РФ фактично розглядає [ВЕБ] як підпорядкований уряду орган, а не самостійну юридичну особу, яка на власний розсуд і ризик займається підприємницькою діяльністю”.[32]
77.4 Аналогічно щодо відокремлення майна товариства від майна держави, Верховний Суд зазначив, що питання “чи відокремлюється майно товариства від майна держави” є ще одним критерієм, який слід враховувати, хоча й не деталізував його.[33] Незважаючи на те, що активи ВЕБ були юридично відокремлені від російських державних активів, застосовуючи цей критерій, Верховний Суд зазначив, що “держава розпоряджається [майном ВЕБ] як своїм”, а тому “майно Російської Федерації і [ВЕБ] змішується настільки, що відпадають підстави вважати таке майно майном юридичної особи, а не Російської Федерації.”[34]
81.1 яку відповідальність потрібно на них покласти за шкоду, заподіяну Російською Федерацією, шляхом застосування наступних критеріїв:
81.2 правовий статус Відповідачів згідно з національним законодавством, зокрема спеціальний порядок створення та функціонування, хоча цей критерій не є визначальним;
81.3 інституційна незалежність Відповідачів (у тому числі ступінь державної власності);
81.4 характер діяльності Відповідачів та контекст її діяльності, зокрема, чи створені вони з комерційною метою та чи виконують конкретні державні функції під наглядом державних органів;
81.5 операційна незалежність Відповідачів, тобто ступінь державного нагляду і контролю при виконанні вищезазначених функцій, а також контроль держави над їх активами;
81.6 відокремлення майна компанії від власності держави. При цьому Суд має врахувати позицію Верховного Суду щодо необхідності ігнорування формального відокремлення майна, якщо встановить, що фактично “держава розпоряджається [майном компанії] як своїм” або “суттєво контролює” його.
83.1 Відносно юридичного статусу слід зазначити наступне.
83.1.1 ПАТ “Газпром” - головна компанія Групи “Газпром” - створене державою, мало конкретну публічну мету (експлуатувати єдину систему газопостачання Росії та забезпечувати стабільність внутрішніх і зовнішніх поставок газу), контрольний пакет акцій належить Російській державі і, згідно з російським законодавством, завжди буде мажоритарною власністю Російської держави. До “Газпрому” застосовується спеціальний правовий режим (наприклад, “Газпром” не може розпоряджатися значною частиною активів, якими володіє, і на нього не поширюються загальнозастосовне законодавство про банкрутство).
83.1.2 “Газпром Капітал” та “Газпром Інтернешнл” - засновані “Газпромом”, що діє під контролем Росії. При цьому, “Газпром Капітал” створене як фінансовий та холдинговий механізм “Газпрому”, що повністю та безпосередньо належить “Газпрому”. В свою чергу “Газпром Інтернешнл” існує як додаткова холдингова компанія “Газпрому”, яка повністю належить і контролюється “Газпромом” через 100% володіння ним “Газпром Капітал”.
83.1.3 Незважаючи на те, що за національним законодавством “Газпром”, “Газпром Капітал” та “Газпром Інтернешнл” формально є окремими юридичними особами, фактична та економічна реальність полягає в тому, що всі три Відповідачі належать Російській державі, контролюються нею та діють як одне ціле, як описано в розділах нижче.
83.2 Що стосується інституційної незалежності (тобто ступеня державної власності), то, як уже зазначалося, контрольний пакет акцій “Газпрому” належить державі, і за законом державні акції “Газпрому” не можуть бути відчужені, тим самим забезпечено постійний контроль держави над “Газпромом”. У свою чергу, “Газпром” повністю володіє “Газпром капіталом”, а останній повністю володіє “Газпром Інтернешнл”. Крім того, структура корпоративного управління всіх трьох компаній є такою, що забезпечує суворий контроль з боку Російської Федерації. Отже, “Газпром”, “Газпром капітал”, та “Газпром Інтернешнл” мають незначну інституційну незалежність від політичного керівництва Російської Федерації або взагалі не мають такої незалежності.
83.3 Наступні критерії тесту – характер та контекст діяльності та операційної незалежності (тобто обсягу державного нагляду та контролю, а також контролю за активами компанії), для зручності розглядаються разом у наступних розділах. Група “Газпром” створена та існує як інструментарій Російської Федерації, та використовується російським політичним керівництвом для реалізації визначених ним внутрішніх і міжнародних геополітичних цілей. Корпоративне управління Групи “Газпром” контролюється політичним керівництвом Росії в цілому і президентом Росії Путіним В.В. зокрема. Незважаючи на те, що президент Путін В.В. і російські міністри не займають жодних керівних посад у Групі “Газпрому”, вони систематично здійснюють повний контроль над оперативними та комерційними рішеннями Групи “Газпром”, з метою досягнення геополітичних цілей. Попри те, що такі рішення часто приймаються на шкоду комерційним та юридичним інтересам вцілому названої вище Групи, у тому числі “Газпром”, “Газпром капітал”, та “Газпром Інтернешнл”. До таких рішень належать зокрема: якому замовнику має постачатися газ, якою з компаній Групи “Газпром”, за якою ціною, на який період і в якій валюті мають проводитися розрахунки. Ці умови визначаються, перш за все, не в комерційних чи юридичних інтересах “Газпрому”, а для досягнення геополітичної мети, визначеної політичним керівництвом Росії.
83.4 Що стосується відокремлення майна Групи “Газпром” від державного майна, то приймаючи вищезазначені операційні рішення за компанії Групи “Газпром”, з метою досягнення геополітичних цілей і всупереч комерційним інтересам Групи “Газпром”, Російська Федерація фактично поводиться з активами Групи “Газпром”, у тому числі кожного з Відповідачів, так, ніби вони належать безпосередньо Російській Федерації. Таким чином, Група “Газпром” очевидно не має фактичної економічної незалежності у відносинах з Російською державою. З цієї причини Суд не бере до уваги формальне відокремлення майна між “Газпром”, “Газпром капітал”, та “Газпром Інтернешнл”, з одного боку, та Російською державою, з іншого.
87.1 “Газпром”, який діє як основна холдингова компанія Групи “Газпром”, оператор ЄСГ, а іноді і як постачальник за міжнародними контрактами на постачання газу, продовжує на більш ніж 50 % належати Російській державі;[40]
87.2 “Газпром Капітал”, який діє як фінансова та холдингова структура, на 100% належить “Газпрому”;[41] і
87.3 “Газпром Інтернешнл”, ще одна холдингова компанія Групи “Газпром”, на 100% належить “Газпром Капіталу”.[42]
91.1 Федеральний закон 1999 року “Про постачання газу в Російській Федерації” (далі – “Закон про газопостачання”), який спеціально “був спрямований на забезпечення задоволення потреб держави у стратегічних енергетичних ресурсах”, визначає обов'язки “Газпрому” як власника Єдиної системи газопостачання Росії (“ЄСГ”).[45]
91.2 “Газпром” не підпадає під дію російського законодавства про банкрутство та ліквідацію корпорацій за загальним правилом. Відповідно до Закону про газопостачання, ліквідація “Газпрому” можлива лише на підставі спеціального федерального закону. Стаття 14 Закону про газопостачання передбачає: “Організація, що володіє єдиною системою газопостачання [тобто “Газпром”], може бути ліквідована тільки федеральним законом”.[46] Фактично без згоди Російської Федерації Група “Газпром” не може бути оголошена банкрутом, навіть якщо вона є неплатоспроможною.
91.3 Як зазначалося вище, Закон про газопостачання також передбачає, що Російська Федерація завжди буде власником контрольного пакета акцій “Газпрому”.[47]
93.1 створені державою як корпоративна група;
93.2 постійно перебувають у власності держави;
93.3 контрольована державою група компаній;
93.4 створена та використовується для виконання за своєю суттю публічної функції (володіння та експлуатація ЄСГ та забезпечення стабільності внутрішніх та зовнішніх поставок газу);
93.5 функціонує за спеціальним правовим режимом, який відрізняється від загальнозастосовного законодавства Російської Федерації.
100.1 Російським законодавством і Статутом ПАТ “Газпром” передбачено, що управління “Газпромом” здійснює колегіальний орган - рада директорів, що обирається Загальними зборами акціонерів.[59] Фактично це означає, що Російська держава, яка контролює більшість голосів на загальних зборах, має право обирати всю раду директорів “Газпрому”. Загальні збори (де Російська держава володіє більшістю голосів) також мають право звільняти членів Ради директорів як за наявності причини, так і за відсутності такої.[60]
100.2 Рада директорів ПАТ “Газпром” (призначається на розсуд держави) має право призначати колективний орган, який керує повсякденними справами ПАТ “Газпром” - Правління.[61]
100.3 Правління (яке з описаних вище причин фактично контролюється Російською державою) надалі призначає Голову Правління, тобто Генерального директора ПАТ “Газпром”.[62] З 2001 року, тобто по суті весь той час, поки Президент Володимир Путін перебуває при владі, цю посаду обіймає Олексій Міллер. Останній давній союзник президента Путіна В.В., в період з 1991 по 1996 роки працював у Комітеті із зовнішніх зв'язків мерії Санкт-Петербурга за часів Володимира Путіна (який став президентом Росії у 2000 році).[63]
“ 6. Кінець 2008 року та початок 2009 року були ознаменовані конфліктом між Україною та Росією щодо умов постачання газу, у тому числі ціни, яку сплачувала Україна ...
116.1 По-перше, чинити тиск на європейські країни, щоб досягти сертифікації газопроводу “Північний потік-2”, що збільшило б залежність Європи від російського газу, поставку якого Росія може штучно обмежити або припинити, якщо буде потрібно для досягнення своїх геополітичних цілей; і
116.2 По-друге, в якості однієї з таких геополітичних цілей - утримати Європу від підтримки України у (тоді запланованому) вторгненні Росії в Україну у 2022 році.
125.1 По-перше, було очевидно, що виправданням “Газпрому” не вистачає довіри, і що справжньою причиною перебоїв із постачанням газу до Європи в той час було те, що Росія спробувала продемонструвати Європі напередодні зими, що Європа зіштовхнеться із дефіцитом газу та дуже завищеними цінами на газ, якщо не поступиться геополітичним інтересам Росії. “Газпром” використовувався Росією як інструмент у цьому процесі.
125.2 По-друге, Президент Росії, який не обіймав керівної посади в “Газпромі”, мав фактичні повноваження давати вказівки “Газпрому” з суто операційних питань компанії.
“Александар Вучич сказав, що сьогодні вранці у нього була гарна розмова з президентом Росії, і що вони обговорили кілька різних тем, і що найважливішим для Сербії є те, що основні елементи нової газової угоди, яка буде підписана терміном на три роки, були узгоджені.
Він каже, що ці умови дуже вигідні для Сербії, і що це буде формула, яка досі залишалася незмінною, тобто ціна буде дуже вигідною.
“Ціна на газ буде 100 відсотків за нафтовою формулою, тобто від 310 до 408 доларів за тисячу кубометрів газу, тобто ціна за 2,2 мільярда кубометрів газу - це, безумовно, найкраща ціна в Європі... Залишається питання про ціну додаткових обсягів у 800 млн кубометрів газу, тому що наше споживання зросло”.
“Після розмови він направив листа директору “Газпрому” Олексію Міллеру, щоб наступного дня обговорити нові обсяги газу”. [тобто ціна за додаткові 800 млн кубометрів газу].
“Якщо ми реалізуємо все з домовленості з Путіним, у нас буде безпечна зима з точки зору поставок газу, а після переговорів з “Газпромом” про обсяги, ми зможемо точно сказати, у скільки нам обійдеться середній кубометр. На даний момент це буде втричі менше, а взимку в 10-12 разів менше, ніж заплатить решта Європи”.[87]
130.1 По-перше, “Президент Сербії Александар Вучич сказав “... що погодив новий трирічний контракт на постачання газу в телефонній розмові з президентом Росії Володимиром Путіним”; “Основні елементи нової газової угоди... були узгоджені” між Вучичем і Путіним – показово, що ще до того, як Сербія встановила зв'язок з стороною договору поставки – “Газпромом” (Вучич А. пізніше сказав, що лише “після розмови [з Путіним В.] він надіслав листа директору “Газпрому” Олексію Міллеру, щоб обговорити нові умови”), і той факт, що “нова газова угода... буде підписана ... строком на три роки”. Таким чином, Путін В.В., не обіймаючи жодних керівних посад в “Газпромі”, мав можливість домовлятися з покупцями “Газпрому”, визначати, що “Газпром” робитиме чи не робитиме і на яких умовах.
130.2 По-друге, заяви Вучича А. демонструють, що умови, погоджені Путіним – до будь-якого прямого контакту між Сербією та “Газпромом” – були вельми конкретними. Путін погодив: а) термін контракту на поставку - три роки; (б) обсяг поставок – 2,2 млрд кубометрів, як у контракті, термін дії якого на той момент закінчувався, плюс додаткові 800 млн кубометрів; в) ціноутворення:
130.2.1 для поставок 2,2 млрд кубометрів ціни на газ будуть безпосередньо пов'язані з цінами на нафту і становитимуть від 310 до 408 доларів США за 1000 кубометрів газу: “Ціна газу становитиме 100 відсотків за нафтовою формулою, тобто від 310 до 408 доларів за тисячу кубометрів газу, тобто ціна за 2,2 млрд кубометрів газу, безумовно, є найкращою ціною в Європі...”;
130.2.2 за додаткові 800 млн кубометрів ціни були б у межах узгодженого з Володимиром Путіним діапазону: “У Сербії буде дуже вигідна ціна на газ, і контракт буде підписано на три роки”, “це буде втричі менше, а взимку це в 10-12 разів менше, ніж заплатить решта Європи”.
130.3 По-третє, лише після того, як Путін В.В. досягне домовленості з Вучичем А. про ці дуже конкретні умови, Вучич А. налагодить контакт із “Газпромом”: “Після розмови [з Путіним] він надіслав листа директору “Газпрому” Олексію Міллеру, щоб наступного дня обговорити нові умови. Отже, роль “Газпрому” в подальших переговорах щодо контракту зводилась до простого узгодження його деталей, як то конкретних цін в межах вже визначеного Путіним коридору: “Після переговорів з “Газпромом” щодо обсягів ми зможемо точно сказати, у скільки нам обійдеться середній кубометр. На даний момент це буде втричі менше, а взимку в 10-12 разів менше, ніж заплатить решта Європи”.
130.4 По-четверте, на фоні агресії Росії проти України та зближення Сербії з Росією, описану Вучичем А. диспропорцію цін – “на даний момент вона [ціна] буде втричі меншою, а взимку в 10-12 разів меншою, ніж заплатить решта Європи” – можна пояснити лише тим, що Росія винагороджує Сербію за її геополітичну лояльність на користь Росії, за рахунок комерційних інтересів “Газпрому”.
130.5 По-пʼяте, Вучич А. прямо визнав, що укладення Сербією контракту на постачання газу з “Газпромом”, а також “умови постачання газу” повністю залежатимуть від дотримання Сербією угоди, яку Вучич А. уклав з Путіним В.В., а не від комерційних інтересів чи волі “Газпрому”, як комерційного постачальника: “Якщо ми реалізуємо все, що випливає з угоди з Путіним, у нас буде безпечна зима з точки зору постачання газу”. Повний зміст угоди між Вучичем А. і Путіним В. так і не був оприлюднений. Однак наведене вище посилання на нього як на умову постачання газу “Газпромом” є показовим. Якщо угода стосувалася виключно поставок газу, це лише підтверджує, що Путін В.В. ухвалював комерційні рішення за “Газпром”. Якщо вищезгадана угода стосувалася також інших питань, то Володимир Путін підпорядковував цим іншим мотивам комерційні інтереси “Газпрому”.
Путін: ціна російського газу для Білорусії у 2022 році залишиться на рівні 2021 року. Російський лідер наголосив, що ціни на газ для Білорусії у 2022 році навіть не індексуватимуться на інфляцію. ... Як заявив у четвер президент Росії Володимир Путін, така домовленість була досягнута під час переговорів з президентом Білорусії Олександром Лукашенком. ... В результаті тривалої дискусії вдалося виробити взаємоприйнятні підходи з газових питань, зазначив російський лідер.
“Ціна для Білорусії на російський природний газ на 2022 рік залишиться на рівні поточного року”, - заявив Путін. Він наголосив, що ціни на газ для Білорусії у 2022 році навіть не індексуватимуться на інфляцію. “Таку ж ціну ми залишимо для Білорусії в наступному році. На 2022 рік ціна для Білорусії становить $128,5 за тисячу кубометрів”, - сказав Путін на прес-конференції за підсумками переговорів з президентом республіки Олександром Лукашенком. “Ми навіть не індексуємо ціну для Білорусії відповідно до доларової інфляції, але там вона пристойна”, - додав російський президент.
Він уточнив, що інфляція планувалася на рівні 2%, але насправді вона становить понад 5%. “Ми не індексуємо [ціну на газ для Мінська] ні на російську інфляцію, ні на доларову інфляцію. Ми залишаємо її протягом поточного року”, - наголосив президент РФ.[96]
154.1 Уряду РФ спільно з ПАТ “Газпром” затвердити дорожню карту переведення Нерюнгринської ГЕС на Далекому Сході з вугілля на споживання газу та своєчасно доповісти про це президенту РФ;[102]
154.2 Уряду РФ спільно з ПАТ “Газпром” визначити постачальника газу для гарантування поставок газу в Хабаровський край на Далекому Сході РФ за довгостроковими контрактами на постачання газу, починаючи з жовтня 2025 року, і своєчасно доповісти про це президенту РФ;[103]
154.3 Уряду РФ спільно з ПАТ “Газпром” розробити, затвердити та забезпечити виконання дорожньої карти газифікації Камчатського регіону на Далекому Сході Росії терміном до 2025 року, в тому числі будівництво до 2024 року терміналу зрідженого природного газу та пов'язаної з ним інфраструктури, а також своєчасно доповісти про це Президенту РФ;[104]
154.4 Уряду Санкт-Петербурга спільно з ПАТ “Газпром” розробити плани розвитку території, прилеглої до аеропорту Левашово поблизу Санкт-Петербурга, і своєчасно доповісти про це президенту;[105]
154.5 Уряду РФ спільно з ПАТ “Газпром” забезпечити, “не вдаючись до фінансування з боку громадян”, підключення газопостачання до дач, розташованих у містах з існуючими газомережами, і звітувати перед Президентом РФ у визначений термін і раз на півроку в подальшому;[106]
154.6 Уряду Російської Федерації разом з ПАТ “Газпром” забезпечити постачання та встановлення газового обладнання у спосіб, який надає пріоритет соціальним цілям, зокрема шляхом надання пріоритету ветеранам того, що Російська Федерація називає “Спеціальною військовою операцією” [тобто нинішньої військової агресії Росії проти України], та їхнім сім'ям, а також своєчасно доповісти про це Президенту Росії;[107]
154.7 “Газпрому” спільно з Урядом РФ завершити заходи з газифікації міста Красноярськ у Сибіру до 2028 року, а також щорічно звітувати перед президентом РФ;[108]
154.8 Уряду РФ спільно з ПАТ “Газпромом” розглянути питання про виробництво авіаційного гасу, бензину і дизельного палива з газового конденсату в (відносно слаборозвиненому) далекосхідному російському регіоні Сахалін і своєчасно доповісти Президенту Російської Федерації;[109] і
154.9 Навіть Міністерству культури РФ та “Газпрому” - подати пропозиції щодо створення в Санкт-Петербурзі історико-археологічного музею.[110]
165.1 Група “Газпром” включно з ПАТ “Газпром”, “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл” була створена для виконання публічної функції (експлуатація ЄСГ та забезпечення стабільності внутрішніх і міжнародних поставок газу) під наглядом російської державної влади.
165.2 Забезпечивши повний контроль та інституційну залежність Відповідачів, останні послідовно використовувалися російським політичним керівництвом як інструмент для досягнення внутрішніх і міжнародних геополітичних цілей Росії, визначених цим керівництвом, які часто йдуть на шкоду їх комерційним і юридичним інтересам.
165.3 Російські державні посадовці, які не мають жодних посад у ПАТ “Газпром”, “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл”, зокрема президент Путін В.В., (а не органи корпоративного управління) регулярно приймають рішення щодо суто комерційних та операційних питань господарської діяльності Відповідачів. Зокрема Судом встановлено, що політичне керівництво російської держави вирішує, яким споживачам постачати, а яким не постачати газ, яка конкретно компанія Групи “Газпром” має виступати в якості контрагента за договором, за якою ціною мають здійснюватися поставки, в якій валюті мають здійснюватися платежі, строк дії контрактів на поставку газу тощо, після чого відповідна компанія Групи “Газпром” просто “формалізує” (за формулюванням ЄСПЛ) відповідні контракти.
172.1 “Газпром” регулярно, в ході звичайної діяльності, переміщує і розпоряджається активами своїх дочірніх компаній в рамках Групи “Газпром” так, як вважає за потрібне: “внутрішньогрупова передача пакетів акцій в рамках Групи “Газпром”... є частиною звичайної господарської діяльності та спрямована, серед іншого, на: посилення корпоративного управління, оптимізацію операційних витрат і потоків доходів”;[124]
172.2 Рішення щодо таких внутрішньогрупових переводів активів, а також зовнішнє відчуження активів, що належать дочірнім товариствам ПАТ “Газпром”, приймаються керівництвом ПАТ “Газпром”, зокрема, Радою директорів та Правлінням ПАТ “Газпром”, наприклад:
172.2.1 “Рада директорів [ПАТ “Газпром”] розглянула питання управління майном та іншими активами ПАТ “Газпром” та його дочірніх компаній”;[125]
172.2.2 “Рада директорів [ПАТ “Газпром”] доручила Голові Правління [ПАТ “Газпром”] розробити програму продажу непрофільних активів і винести її на розгляд Ради директорів [ПАТ “Газпром”]”;[126]
172.2.3 “Рада директорів [“Газпрому”] погодила... рішення по угодах та управлінню майном та іншими активами Групи “Газпром” та її дочірніх товариств”;[127]
172.2.4 “Заступник голови правління [“Газпрому”] заявив: “Правління [“Газпрому”] затвердило загальну мету (реструктуризації європейських активів - Ред.), і як це буде виглядати - ми [тобто керівництво “Газпрому”] вирішимо пізніше”;[128] та
172.3 “Газпром” не розглядає внутрішньогрупову передачу активів та акцій як справжнє вибуття, оскільки активи залишаються у складі Групи “Газпром”. 63. ... внутрішня передача акцій в рамках компаній Групи “Газпром”, ... не можна розглядатись як відчуження активів [оскільки]: [63.1] Ці акції як і раніше залишаються в групі “Газпром”.[129]
182.1 ПАТ “Газпром” створене державою, є головною компанією Групи “Газпром”, мажоритарний пакет акцій якого постійно належить державі і яке перебуває під її постійним контролем, для виконання суто публічної функції та здійснення діяльності в рамках особливого правового режиму, відмінного від російського законодавства загального застосування.
182.2 “Газпром Капітал” створене та діє у формі товариства з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належить ПАТ “Газпром”, перебуває під постійним контролем держави та використовується для залучення фінансування шляхом розміщення цінних паперів.
182.3 “Газпром Інтернешнл” 100 відсотків належить “Газпром капітал”, створене з метою пошуку та придбанню іноземних активів, їх реалізації та управління в інтересах держави та контрольованої нею Групи “Газпром”.
182.4 Хоча Відповідачі формально існують як окремі юридичні особи, це формальне відокремлення від держави зводиться нанівець іншими факторами, розглянутими вище і підсумованими нижче.
183.1 Російська Федерація за національним законодавством є єдиним мажоритарним власником та контролером ПАТ “Газпром”.
183.2 Через ПАТ “Газпром” російська держава є єдиним власником “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл”.
183.3 Із урахування сформованої структури корпоративної власності Російська Федерація приймає рішення про формування органів управління Відповідачів, та здійснює контроль за їх діяльністю.
183.4 Отже, ПАТ “Газпром”, “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл” на практиці не мають інституційної незалежності від Російської Федерації та її політичного керівництва.
184.1 Група “Газпром” включно з ПАТ “Газпром”, “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл” була створена для виконання публічної функції (експлуатація ЄСГ та забезпечення стабільності внутрішніх і міжнародних поставок газу) під наглядом російської державної влади.
184.2 Забезпечивши повний контроль та інституційну залежність Відповідачів, останні послідовно використовувалися російським політичним керівництвом як інструмент для досягнення внутрішніх і міжнародних геополітичних цілей Росії, визначених цим керівництвом, які часто йдуть на шкоду їх комерційним і юридичним інтересам.
184.3 Російські державні посадовці, які не мають жодних посад у ПАТ “Газпром”, “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл”, зокрема президент Путін В.В., (а не органи корпоративного управління) регулярно приймають рішення щодо суто комерційних та операційних питань господарської діяльності Відповідачів. Зокрема Судом встановлено, що політичне керівництво російської держави вирішує, яким споживачам постачати, а яким не постачати газ, яка конкретно компанія Групи “Газпром” має виступати в якості контрагента за договором, за якою ціною мають здійснюватися поставки, в якій валюті мають здійснюватися платежі, строк дії контрактів на поставку газу тощо, після чого відповідна компанія Групи “Газпром” просто “формалізує” (за формулюванням ЄСПЛ) відповідні контракти.
184.4 Таким чином, ПАТ “Газпром”, “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл” діють як інструмент російської держави.
185.1 Як встановлено Судом, Російська держава регулярно поводиться з активами ПАТ “Газпром” так, ніби вони належать самій Російській Федерації.
185.2 У свою чергу (якщо російська держава не вимагає іншого) ПАТ “Газпром” поводиться з активами “Газпром Капітал” і “Газпром Інтернешнл” так, як якщо б вони належали “Газпрому”.
187.1 чи несуть Відповідачі відповідальність у зв'язку з деліктом, вчиненим Російською Федерацією, в силу того, що вони є alter ego Російської Федерації, та
187.2 якщо так, то який вид відповідальності застосовується до Відповідачів?
“Стаття 543. Солідарний обов'язок боржників
У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників.
Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі”.
“Стаття 541. Солідарне зобов'язання
Солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання”.
“Стаття 8. Аналогія
VII. ДИСПОЗИТИВНА ЧАСТИНА РІШЕННЯ СУДУ
ВИРІШИВ:
219.1 Позов задовольнити у повному обсязі.
219.2 Стягнути на користь Позивача, Приватного акціонерного товариства “КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ “СЛАВУТИЧ-ІНВЕСТ”, що діє від свого імені, в інтересах та за рахунок активів Пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу “ФІНАНСОВІ СТРАТЕГІЇ” (код у Єдиному державному реєстрі інститутів спільного інвестування: 2331692), місцезнаходження: Бульвар Центральний, 21, місто Запоріжжя, поштовий індекс: 69000, код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 23848885:
(а) 439 642 487,99 гривень (чотириста тридцять дев'ять мільйонів шістсот сорок дві тисячі чотириста вісімдесят сім гривень дев'яносто дев'ять копійок) за шкоду, заподіяну майну, відповідно до рішення Господарського суду Запорізької області від 04 травня 2023 року у справі № 908/1955/22 (908/747/23) солідарно з Російської Федерації, та:
iii. Міжнародної компанії товариства з обмеженою відповідальністю “Газпром Інтернешнл Лімітед” (236006, Російська Федерація, Калінінградська область, міський округ міста Калінінград, місто Калінінград, бульвар Сонячний, будинок 3, офіс 4, Основний державний реєстраційний номер: 1223900013952).
(b) судові витрати Позивача, пов'язані з розглядом цієї справи з:
iii. Міжнародної компанії товариства з обмеженою відповідальністю “Газпром Інтернешнл Лімітед” (236006, Російська Федерація, Калінінградська область, міський округ міста Калінінград, місто Калінінград, бульвар Сонячний, будинок 3, офіс 4, Основний державний реєстраційний номер: 1223900013952) у сумі 153 733,33 гривень (сто п'ятдесят три тисячі сімсот тридцять три гривні тридцять три копійки).
219.3 Стягнути в дохід Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Зап.обл/м.Зап.Вознес./22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA768999980313131206083008513) судовий збір з:
iii. Міжнародної компанії товариства з обмеженою відповідальністю “Газпром Інтернешнл Лімітед” (236006, Російська Федерація, Калінінградська область, міський округ міста Калінінград, місто Калінінград, бульвар Сонячний, будинок 3, офіс 4, Основний державний реєстраційний номер: 1223900013952) у сумі 353 266,66 гривень(триста п'ятдесят три тисячі двісті шістдесят шість гривень шістдесят шість копійок).
219.4 Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.О. Юлдашев
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
[1] Стаття 241 ГПК передбачає: “Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано”. Стаття 256 ГПК також передбачає: “ 1. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів ... з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або у разі розгляду справи ... без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. 2. Учасник справи, якому повне рішення … суду не були вручені у день його … проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; … 3. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу”.
[2] Стаття 254 ГПК передбачає: “ 1. … особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції”.
[3] Конвенція про правову допомогу ратифікована Україною відповідно до Закону України “Про ратифікацію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах” № 240/94-ВР від 10 листопада 1994 року та ратифікована Російською Федерацією відповідно до Федерального закону Російської Федерації “Про ратифікацію Конвенції про правову допомогу та правовідносини у цивільних, Сімейні та кримінальні справи” №16-ФЗ від 4 серпня 1994 року. Законом України “Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року” № 2783-IX від 1 грудня 2022 року Україна призупинила дію Конвенції про правову допомогу щодо Російської Федерації. Однак Конвенція про правову допомогу залишається такою, що застосовується до цього спору, оскільки, шкода була завдана під час дії Конвенції про правову допомогу. Таким чином, Конвенція про правову допомогу застосовується до позовів, пов'язаних із заподіяною шкодою, під час її дії. У справі про зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів (зокрема, частини першої статті 58 Конституції України) Конституційний Суд України постановив: “За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце”. У цій справі дії, обставини та шкода були заподіяні, починаючи з 6 березня 2022 року, до зупинення Україною дії Конвенції про правову допомогу. Відповідно, Конвенція про правову допомогу продовжує визначати компетенцію українських судів у цій справі, незважаючи на її подальше зупинення або вихід України з неї.
[4] Угода про порядок вирішення спорів ратифікована Україною відповідно до постанови Верховної Ради України “Про ратифікацію Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності” № 2889-XII від 19 грудня 1992 року та Російською Федерацією відповідно до Постанови Верховної Ради Російської Федерації “Про ратифікацію Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності” № 3620-1 від 9 жовтня 1992 року. Примітка: відповідно до Закону України “Про вихід з Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності” № 2855-IX від 12 січня 2023 року Україна вийшла з Угоди про вирішення спорів. Однак, оскільки Угода про вирішення спорів була чинною на момент вчинення Російською Федерацією протиправних дій, які є предметом спору, Угода про вирішення спорів застосовується до питання судочинства українських судів у цій справі, незважаючи на подальший вихід України з Угоди про вирішення спорів.
[5] Стаття 164 ГПК встановлює: “ 1. До позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1)направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу; … 2. Позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів)…”. Частина 1 статті 172 ГПК передбачає: “ 1. Позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов’язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення …”.
[6] Аркуші судової справи 1-29 (в тому числі літерні аркуші: 29 “а-є”), том 2, митні декларації поштової служби EMS.
[7] Аркуші судової справи 103-108, том 2, докази отримання копій Позову з доданими до нього документами Відповідачами та Російською Федерацією.
[8] Аркуші судової справи 190-193, том 2, електронний звіт про отримання електронного листа Позивача від 23 та 27 травня 2024 року “Газпром Інтернешнл”, “Газпром Капітал”, “Газпром” та Міністерство юстиції РФ.
[9] Частина 5 статті 242 ГПК визначає, що “…якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання [що має місце у разі ухвал про відкриття провадження] …, копія судового рішення надсилається … у разі відсутності електронного кабінету [в Українській державній електронній системі, які у Відповідачів та РФ були відсутні] - рекомендованим листом з повідомленням про вручення”.
[10] Частина 4 статті 120 ГПК встановлює, що “Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п’ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії”.
[11] Стаття 10 Гаазької конвенції закріплює, окрім іншого, “свободу пересилання судових документів поштою безпосередньо особам за кордон”, “якщо держава призначення не заперечує” про це. Враховуючи розірвання дипломатичних відносини між РФ та Україною, єдиним можливим способом вручення судових документів у справі залишалося їх вручення Російській Федерації - за адресами її Посольств у третіх країнах, Відповідачам - за адресами їх представництв, електронною поштою, а також шляхом направлення копій судових документів з території третіх країн, які мають поштові зв’язки з РФ.
[12] Аркуші судової справи 129-146, 173, том 2, митні декларації поштової служби EMS; аркуші судової справи 181-187, том 2, інформація щодо результатів відстеження поштових відправлень за трек-номерами, аркуші справи 174-175, том 2, електронний звіт про отримання електронних листів Позивача від 17 липня 2024 року “Газпром Інтернешнл”, “Газпром Капітал”, “Газпром” та Міністерством юстиції РФ.
[13] Аркуш судової справи 178, том 2, митні декларації поштової служби EMS; аркуші справи 179-180, том 2, інформація щодо результатів відстеження поштових відправлень за трек-номерами; аркуші справи 176-177, том 2, електронний звіт про отримання електронного листа Позивача від 23 липня 2024 року Відповідачами та Міністерством юстиції РФ.
[14] Стаття 13 ГПК передбачає: “ 1. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. 2. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених цим Кодексом. 3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. 4. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. …”.
[15] Аркуші судової справи 153-154, том 2, додаток до Позову GZ-66 - Доповідь ООН “Ситуація з правами людини під час російської окупації території України та її наслідків, 24 лютого 2022 року - 31 грудня 2023 року”, пункти 81-82, 112-115, 123 за посиланням:
(https://www.ohchr.org/sites/default/files/documents/countries/ukraine/2023/2024-03-20-OHCHR-Report-Occupation-Aftermath-UKR.pdf).
[16] Аркуші судової справи 155-157, том 2, додаток до Позову GZ-67 - скріншот веб-сайту “Официальный сайт правительства Запорожской области” з електронною адресою: (https://zo.gov.ru/news/show_group/vyyavlennoe_besxozyajnoe_imushhestvo/all/2022).
[17] Аркуш судової справи 152, том 2, додаток до Позову GZ-68 - скріншот веб-сайту “Официальный сайт правительства Запорожской области”, Публікація про виявлення обʼєктів безхозяйного майна від 19 серпня 2022 року (https://zo.gov.ru/news/show/vyyavlennye_obekty_besxozyajnogo_imushhestva).
[18] Наприклад, у США в 1983 році у справі First National City Bank v Banco Para el Comercio Exterior de Cuba (Bancec) Верховний суд США визначив фактори, що дозволяють судовому кредитору за судовим рішенням припідняти корпоративну завісу між іноземним сувереном (у цьому випадку Кубою) та його органом (у цій справі, Banco para el Comercio Exterior de Cuba (“Bancec”)), з метою накладення арешту на іноземні суверенні активи, що зберігаються в США. Суд також встановив, що солідарна відповідальність може існувати там, де “агентство або орган” є “alter ego” іноземного уряду, коли відносини принципал-агент існують між іноземним урядом та агентством або органом, і коли розгляд їх як окремих утворень породжує шахрайство або несправедливість. Верховний суд США визначив такі ключові ознаки “інструментарій” (або орган) держави: (i) він створюється законом, який визначає його повноваження та обов'язки; (ii) його рада директорів обирається іноземною державою; (ii) він має повноваження утримувати та продавати майно; (iii) він може виступати позивачем та відповідачем у суді; (iv) він несе основну відповідальність за власні фінанси; (v) вона управляється як окреме економічне підприємство. First National City Bank v Banco Para el Comercio Exterior de Cuba (Bancec), 462, U.S. 611 (1983). У Росії рішенням від 29 листопада 2023 року у справі № A40-170819/2023-83-967 Московський арбітражний суд постановив, що три іноземні корпоративні відповідача, які належать до однієї корпоративної групи, несуть солідарну відповідальність на тій підставі, що: (a) між відповідачами існували відносини як між материнською та дочірньою компанією; (b) діяльність групи суворо регулювалася відповідно до політики та інструкцій материнської компанії; (c) самопозиціонування материнської компанії та її дочірніх компаній як корпоративної групи (у тому числі в її звітності, офіційних заявах та діях); г) загальний характер діяльності відповідачів. У зв'язку з відсутністю в законодавстві Російської Федерації прямої норми права, яка б передбачала вказане, судова практика ввела поняття "відповіальність господарського підприємства", згідно з яким компанії корпоративної групи розглядаються як єдине ціле, незважаючи на те, що юридично є відокремленими суб'єктами.
[19] Див.: (i) Господарський процесуальний кодекс України № 1798-XII від 6 листопада 1991 року, пункт 4 статті 11: “[Господарський] суд [України] застосовує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права”; (ii) Закон України “Про виконання судових рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини” № 3477-IV від 23 лютого 2006 року, стаття 17, §1: “При розгляді справ [українські] суди застосовують Конвенцію [про захист прав людини і основоположних свобод] і практику [Європейського] суду [з прав людини] як джерело права”.
[20] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви 39483/05 та 40527/10, §187, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, яке посилається на рішення ЄСПЛ у попередній справі, Alisic and Others v Bosnia and Herzegovyna, Croatia, Serbia, Slovenia and the former Yugoslav Republic of Macedonia [GC], № 60642/08, §114, 16 липня 2014 року. (Виділено Судом).
[21] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви № 9483/05 та 40527/10, п. 188, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, з посиланням, зокрема, на рішення у справі “Михайленький та інші проти України” (Mykhaylenky and Others v. Ukraine), заява №18389/03, п. 45, від 15 травня 2008 року. (Виділено Судом).
[22] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви № 39483/05 та 40527/10, §189, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, та справи, наведені в ньому. (Виділено Судом).
[23] Див. там само, §190. (Виділено Судом).
[24] Див. там само, §190. (Виділено Судом).
[25] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, пункт 100: “Верховний Суд вже застосував доктрину зняття корпоративної завіси (невизнання самостійної правосуб'єктності юридичної особи, відокремлення її майна від майна учасників), зокрема, вирішення питання відповідальності за завдану шкоду (див. ухвали Верховного Суду від 17.06.2021 у справі № 826/11415/16, від 30.06.2021 у справі № 916/1914/20, від 04 серпня 2021 у справі № 910/10900/19, від 15.06.2022 у справі № 905/671/19). При цьому застосування цього правила до юридичних осіб, створених іноземною державою, має значну специфіку”.
[26] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, §101
[27] Див. там само, §112: “ 112. Суд першої інстанції встановив, що позивач є державною корпорацією, створеною Російською Федерацією (ст. 2 Закону про ДКР “ВЕБ. РФ”)”.
[28] Див. там само, §111. (Виділено Судом).
[29] Див. там само, §111. (Виділено Судом).
[30] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, §113-118: “ 113. У частині 1 статті 3 Закону про [ВЕБ] визначені цілі та завдання [ВЕБ], а саме: [ВЕБ] діє з метою сприяння в забезпеченні довгострокового соціально-економічного розвитку російської федерації і створення умов для сталого економічного зростання, підвищення ефективності інвестиційної діяльності та розширення інвестування коштів в національну економіку за допомогою реалізації проектів в російській федерації та за кордоном, в тому числі за участю іноземного капіталу, спрямованих на розвиток інфраструктури, промисловості, інновацій, особливих економічних зон, захист навколишнього середовища, підвищення е енергоефективності, підтримку експорту і розширення доступу російської промислової продукції (товарів, робіт, послуг) на зарубіжні ринки, а також інших проектів і (або) угод в рамках здійснення інвестиційної, зовнішньоекономічної, консультаційної та іншої передбаченої цим Законом діяльності. 114. [ВЕБ] вправі здійснювати підприємницьку діяльність лише остільки, оскільки це служить досягненню цілей, встановлених ч.1 цієї статті, і відповідає цим цілям. Прибуток [ВЕБ] отриманий за результатами діяльності, спрямовується до фондів [ВЕБ] і використовується виключно для досягнення цілей, встановлених частини 1 цієї статті (частина 2 статті 3 Закону про [ВЕБ]). 115. Тобто головною метою існування [ВЕБ] є сталий соціально-економічний розвиток російської федерації. При цьому підприємницька діяльність є додатковим видом діяльності і здійснюється лише для досягнення основної мети. 116. [ВЕБ] частиною 1 статті 21 зазначеного Закону надано право здійснювати функції агенту уряду російської федерації відповідно до бюджетного законодавства російської федерації, в тому числі щодо представництва інтересів російської федерації у судах у випадках, передбачених цим Законом. 117. [ВЕБ]б є ексклюзивним агентом російської федерації щодо зовнішнього боргу країни, а до його функцій належать ті, що за загаьним правилом притаманні міністерствам фінансів або центральним банкам країн. 111 [ВЕБ] виконує цілі, функції та завдання, що відповідно до критеріїв, визначених і визнаних в міжнародному праві та застосовних міжнародними судами та судами іноземних юрисдикцій, притаманні державним органам і тому, з точки зору міжнародного права, його потрібно вважати держаним органом Російської Федерації”.
[31] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, §111.
[32] Див. там само, §119: “ 119. З відповідних положень Закону про [Державну корпорацію розвитку] “ВЕБ. РФ”, вбачається, що уряд РФ фактично розглядає [ВЕБ] як підвідомчий уряду орган, а не самостійну юридичну особу, яка займається підприємницькою діяльністю на власний розсуд і ризик, тому зазначене і здійснення урядом РФ контролю за діяльністю [ВЕБ] призвели до формування агентсько-принципальних відносин”.
[33] Див. там само, §111.
[34] Див. там само, §119: “ 119. ... Майно Російської Федерації і ДКР “ВЕБ.РФ” змішується настільки, що відпадають підстави вважати таке майном юридичної особи, а не Російської Федерації”.
[35] Див. там само, §120: “ 120. Це означає, що ВЕБ по суті є органом Російської Федерації, оскільки виконує цілі, функції та завдання, притаманні державним органам, знаходиться під щільним контролем Російської Федерації настільки, що є її alter ego (“другим я”), і майном якого держава розпоряджається як своїм. Відповідно, Верховний Суд вважає, що судами попередніх інстанцій був зроблений в цілому правильний висновок (хоча з дещо відмінним мотивуванням) про те, що на майно [ВЕБ], яке знаходиться на території України, може бути звернено стягнення за боргами Російської Федерації”.
[36] Див.: Посібник зі статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, параграф 331 п. 1 58, (https://www.echr.com.ua/wp-content/uploads/2019/07/Guide_Art_1_Protocol_1_RUS_-2019.pdf), рішення “Радіо Франс проти Франції” (Radio France v. France) від 23.09.2003 р.; “Liseytseva and Maslov v. Росія” (“Лісейцева і Маслов проти Росії”) від 01.09.2015; “Хачатрян проти Вірменії” від 01.12.2009 р.; “Михайленки та інші проти України” від 30 листопада 2004 року.
[37] Аркуші судової справи 54-56, том 1, Додаток до Позову GZ -02 - Постанова Ради Міністрів СРСР від 08 серпня 1989 № 619 “Про утворення Державного газового концерну “Газпром”, §1
[38] Див. там само, §1(1)
[39] Див. там само, §1(2)
[40] Аркуш судової справи 57, том 1, додаток до Позову GZ-03 – роздруківка веб-сторінки “Газпрому”, (https://www.gazprom.ru/investors/stock/structure/).
[41] Аркуші судової справи 57-59, том 1, додаток до Позову GZ-04 – Статут ТОВ “Газпром Капітал”, пункт 2.4: “[Компанія] є дочірньою компанією [Публічного акціонерного товариства] “Газпром”. [Публічне акціонерне товариство] “Газпром” є єдиним учасником ...”. Пункт 4.2 передбачає: “Єдиним учасником [товариства] є [публічне акціонерне товариство] “Газпром”...”.
[42] Аркуші судової справи 59-64, том 1, додаток до Позову GZ-05 – Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб Російської Федерації станом на 6 грудня 2023 року, сторінка 3, розділ “Відомості про учасників/засновників юридичної особи”, в якому зазначено: “Повне найменування – Товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром капітал”, розмір частки (%) – 100”.
[43] Аркуші судової справи 54-56, том 1, додаток до Позову GZ-02 - Постанова Ради Міністрів СРСР від 08 серпня 1989 року № 619 “Про утворення Державного газового концерну “Газпром”, §1(1).
[44] Аркуші судової справи 65-67, том 1, додаток до Позову GZ-06 - Указ Президента Російської Федерації від 5 листопада 1992 року № 1333 “Про перетворення державного газового концерну “Газпром” в російське акціонерне товариство “Газпром”, §1.
[45] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 1: “Цей Федеральний закон... спрямований на забезпечення задоволення потреб держави у стратегічних енергетичних ресурсах”.
[46] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 14.
[47] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 15 (в редакції 2005 року): “Загальна частка простих акцій організації - власника Єдиної системи газопостачання, які належать Російській Федерації і належать акціонерним товариствам, більше 50 відсотків акцій яких належать Російській Федерації, не може бути менше 50 відсотків плюс одна частка від загальної кількості простих акцій організації - власника Єдиної системи газопостачання. Продаж та інші способи відчуження таких простих акцій можуть здійснюватися на підставі федерального закону”.
[48] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, §112: “ 112. Суд першої інстанції встановив, що позивач є державною корпорацією, створеною Російською Федерацією (ст. 2 Закону про ДКР “ВЕБ. РФ”)”.
[49] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви № 39483/05 та 40527/10, п. 188, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, з посиланням, зокрема, на рішення у справі “Михайленький та інші проти України” (Mykhaylenky and Others v. Ukraine), заява №18389/03, п. 45, від 15 травня 2008 року. (Виділено Судом).
[50] Аркуші судової справи 54-56, том 1, додаток до Позову GZ-02 - Постанова Ради Міністрів СРСР від 08 серпня 1989 № 619 “Про утворення Державного газового концерну “Газпром”, §1.
[51] Аркуші судової справи 65-67, том 1, додаток до Позову GZ-06 - Указ Президента Російської Федерації від 5 листопада 1992 року № 1333 “Про перетворення державного газового концерну “Газпром” в російське акціонерне товариство “Газпром”, §1.
[52] Аркуш судової справи 57, том 1, додаток до Позову GZ-03 – роздруківка веб-сторінки “Газпрому” (https://www.gazprom.ru/investors/stock/structure/).
[53] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 1: “Цей Федеральний закон... спрямований на забезпечення задоволення потреб держави у стратегічних енергетичних ресурсах”.
[54] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 15 (в редакції 2005 року): “Загальна частка простих акцій організації - власника Єдиної системи газопостачання, які належать Російській Федерації і належать акціонерним товариствам, більше 50 відсотків акцій яких належать Російській Федерації, не може бути менше 50 відсотків плюс одна частка від загальної кількості простих акцій організації - власника Єдиної системи газопостачання. Продаж та інші способи відчуження таких простих акцій можуть здійснюватися на підставі федерального закону”.
[55] Аркуші судової справи 57-59, том 1, додаток до Позову GZ-04 – Статут ТОВ “Газпром Капітал”, пункт 2.4: “[Компанія] є дочірньою компанією [Публічного акціонерного товариства] “Газпром”. [Публічне акціонерне товариство] “Газпром” є єдиним учасником ...”. Пункт 4.2 передбачає: “Єдиним учасником [товариства] є [публічне акціонерне товариство] “Газпром”...”.
[56] Аркуші судової справи 59-64, том 1, додаток до Позову GZ-05 – Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб Російської Федерації станом на 6 грудня 2023 року, сторінка 3, розділ “Відомості про учасників/засновників юридичної особи”, в якому зазначено: “Повне найменування – Товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром капітал”, розмір частки (%) – 100”.
[57] Аркуші судової справи 69-70, том 1, додаток до Позову GZ-08 - Указ Президента РФ від 5 серпня 1992 року № 520 “Про застосування спеціальних економічних заходів у фінансовій, паливно-енергетичній сферах у зв'язку з недружніми діями деяких іноземних держав і міжнародних організацій”, §5: “Операції (операції), заборонені цим Указом, можуть здійснюватися на підставі спеціального рішення Президента РФ”.
[58] Аркуш судової справи 71, том 1, додаток до Позову GZ -09 – Статут ПАТ “Газпром”, затверджений рішенням річних загальних зборів акціонерів “Газпрому” від 30 червня 2023 року, протокол № 1, стаття 1.1: “Акціонерне товариство “Газпром” ... є публічним акціонерним товариством”.
[59] Аркуші судової справи 71-73, том 1, додатки до Позову: GZ -10 - Федеральний закон РФ “Про акціонерні товариства”, стаття 66.1: “Члени Ради директорів (наглядової ради) товариства обираються загальними зборами акціонерів в порядку, передбаченому цим Федеральним законом і статутом товариства на термін до наступних річних загальних зборів акціонерів”; GZ-09 – Статут ПАТ “Газпром”, затверджений рішенням річних загальних зборів акціонерів “Газпрому” від 30 червня 2023 року, протокол № 1, стаття 35.1: “Члени Ради директорів компанії обираються загальними зборами акціонерів у порядку, передбаченому цим Федеральним законом та статутом товариства на строк до наступних річних загальних зборів акціонерів”.
[60] Аркуші судової справи 71-73, том 1, додатки до Позову: GZ-10 - Федеральний закон РФ “Про акціонерні товариства”, стаття 66.1.3: “З дозволу загальних зборів акціонерів повноваження всіх членів ради директорів (наглядової ради) товариства можуть бути припинені до закінчення терміну.”; GZ -09 – Статут ПАТ “Газпром”, затверджений рішенням річних загальних зборів акціонерів “Газпрому” від 30 червня 2023 року, протокол № 1, стаття 35.2: “За рішенням загальних зборів акціонерів повноваження всіх членів ради директорів компанії можуть бути припинені до закінчення строку”.
[61] Аркуші судової справи 71-73, том 1, додатки до Позову: GZ-10 - Федеральний закон РФ “Про акціонерні товариства”, стаття 69.1: “Управління поточною діяльністю товариства здійснюється одноосібним виконавчим органом товариства (директором, генеральним директором) або одноосібним виконавчим органом товариства (директором, генеральним директором) і колегіальним виконавчим органом товариства (правлінням, дирекції). Виконавчі органи підзвітні раді директорів (наглядовій раді) товариства та загальним зборам акціонерів.”; GZ-09 – Статут ПАТ “Газпром”, затверджений рішенням річних загальних зборів акціонерів “Газпрому” від 30 червня 2023 року, протокол № 1, стаття 38.1 “Виконавчими органами Компанії є: голова правління Товариства (одноосібний виконавчий орган) та правління Товариства (колегіальний виконавчий орган)”. Стаття 38.2: “До повноважень виконавчих органів Товариства належать усі питання управління поточною діяльністю Товариства, за винятком питань, що належать до повноважень Загальних зборів акціонерів або Ради директорів Товариства”.
[62] Аркуші судової справи 71-73, том 1, додатки до Позову: GZ-10 - Федеральний закон РФ “Про акціонерні товариства”, стаття 69.3: “Утворення виконавчих органів товариства і дострокове припинення їх повноважень здійснюється за рішенням загальних зборів акціонерів, якщо статут товариства не містить вирішення цих питань, що належать до повноважень ради директорів (наглядової ради) товариства”; GZ-09 – Статут ПАТ “Газпром”, затверджений рішенням річних загальних зборів акціонерів “Газпрому” від 30 червня 2023 року, протокол № 1, стаття 38.5: “Голова Правління та члени Правління Компанії обираються Радою директорів Компанії строком на 5 років”.
[63] Аркуші судової справи 74-75, том 1, додаток до Позову GZ-11 – Бойз, Роджер “Коментар: “Газпром” - це не гравець ринку, це політична зброя”, The Times, Лондон. Завантажено 25 квітня 2024 року, (https://www.thetimes.co.uk/article/comment-gazprom-is-№t-a-market-player-its-a-political-weapon-nhj35gckkj3).
[64] Аркуші судової справи 75-76, том 1, додаток до Позову GZ-12 - Федеральний закон Російської Федерації від 8 лютого 1998 № 14-ФЗ “Про товариства з обмеженою відповідальністю” (зі змінами), стаття 40: “Одноосібний виконавчий орган товариства (генеральний директор, президент та інші) обирається загальними зборами учасників товариства на термін, визначений статутом товариства...”.
[65] Аркуші судової справи 76-79, том 1, додаток до Позову GZ-13 – Річний звіт “Газпрому” за 2022 рік від 30 червня 2023 року, завантажено 25 квітня 2024 року, (https://www.gazprom.ru/f/posts/56/691615/gazprom-annual-report-2022-ru.pdf).
[66] Аркуші судової справи 79-80, том 1, додаток до Позову GZ-14 - Федеральний закон РФ “Про консолідовану фінансову звітність” від 27 липня 2010 № 208-ФЗ передбачає: “консолідована фінансова звітність повинна бути складена відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності”.
[67] Аркуші судової справи 80-82, том 1, додаток до Позову GZ-15 – Міжнародні стандарти фінансової звітності, МСФЗ 10, §5. (Виділено Судом). (https://www.ifrs.org/issued-standards/list-of-standards/ifrs-10-consolidated-financial-statements/).
[68] Див. там само, ч. 10, §8
[69] Див. там само, ч. 10, §7. (Виділено Судом).
[70] Аркуші судової справи 200-205, том 2, додаток до Позову GZ-62- Консолідована фінансова звітність, що розкривається, підготовлена у відповідності до Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) за рік, що закінчився 31 грудня 2023 року ТОВ “Газпром капітал”, завантажено 19 червня 2024 року, (https://www.gazpromcapital.ru/reports/).
[71] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви № 39483/05 та 40527/10, §190, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, та справи, наведені в ньому. (Виділено Судом).
[72] Аркуші судової справи 54-56, том 1, додаток до Позову GZ-02 - Постанова Ради Міністрів СРСР від 08 серпня 1989 № 619 “Про утворення Державного газового концерну “Газпром”, §1(2).
[73] Див. там само, §3
[74] Аркуші судової справи 65-67, том 1, додаток до Позову GZ-06 - Указ Президента РФ від 5 листопада 1992 № 1333 “Про перетворення Державного газового концерну “Газпром” в російське акціонерне товариство “Газпром”, §2 (1). (Виділено Судом).
[75] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ -07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21.03.1999 № 69-ФЗ, ст. 13: “З метою забезпечення надійного газопостачання та дотримання міжнародних договорів Російської Федерації та угод про постачання газу організація, що володіє Єдиною системою газопостачання: - забезпечує будівництво, експлуатацію, реконструкцію та розвиток об'єктів Єдиної системи газопостачання; - забезпечує безперервний диспетчерський контроль за функціонуванням об'єктів Єдиної системи газопостачання, а також підключених до неї об'єктів газопостачання в точках їх приєднання; - керує функціонуванням Єдиної системи газопостачання; - забезпечує використання енергозберігаючого та екологічно чистого обладнання і технологічних процесів на об'єктах Єдиної системи газопостачання; - здійснює заходи, спрямовані на забезпечення промислової та екологічної безпеки об'єктів Єдиної системи газопостачання та охорони навколишнього природного середовища; (в редакції Федерального закону від 30 грудня 2008 року № 309-ФЗ); - здійснює заходи, спрямовані на запобігання потенційним аваріям і катастрофам та ліквідацію їх наслідків на об'єктах Єдиної системи газопостачання”. (Виділено Судом).
[76] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21.03.1999 № 69-ФЗ, ст. 15 (в редакції 2005 року): “Загальна частка простих акцій організації - власника Єдиної системи газопостачання, які належать Російській Федерації і належать акціонерним товариствам, більше 50 відсотків акцій яких належать Російській Федерації, не може бути менше 50 відсотків плюс одна частка від загальної кількості простих акцій організації - власника Єдиної системи газопостачання. Продаж та інші способи відчуження таких простих акцій можуть здійснюватися на підставі федерального закону”.
[77] Див.: справу “Макаренко проти України” (Makarenko v. Ukraine), заява № 622/11 від 30 квітня 2018 року, пункти 6-8. (Виділено Судом).
[78] Аркуш судової справи 82, том 1, додаток до Позову GZ-16 – Стаття Reuters під назвою “Російські сили на кордоні з Україною більші, ніж будь-коли з 2014 року, кажуть США” від 8 квітня 2021 року, завантажено 21 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/article/us-ukraine-crisis-usa-idUSKBN2BV2Z3/).
[79] Аркуші судової справи 83-86, том 1, додаток до Позову GZ-17 – Стаття New York Times під назвою “Росія створює тонкі загрози, більш далекосяжні, ніж вторгнення в Україну”, 16 січня 2022 р., завантажено 21 квітня 2024 року, (https://www.nytimes.com/2022/01/16/world/europe/russia-ukraine-invasion.html).
[80] Аркуші судової справи 86-88, том 1, додаток до Позову GZ-18 – Звіт Міжнародного енергетичного агентства під назвою “Глобальна енергетична криза”, (https://www.iea.org/topics/global-energy-crisis).
[81] Аркуші судової справи 88-90, том 1, додаток до Позову GZ-19 - Стаття Financial Times “Низький рівень зберігання газу “Газпромом” підживлює питання щодо поставок Росії до Європи - Путін каже, що він сказав компанії закачувати більше газу на свої об'єкти в Німеччині та Австрії” від 27 жовтня 2021 року, завантажено 21 квітня 2024 року, (https://www.ft.com/content/576a96f7-e41d-4068-a61b-f74f2b2d3b81).
[82] Аркуш судової справи 91, том 1, додаток до Позову GZ-20 – Стаття Reuters “Російський “Газпром” і “Siemens Energy мають розбіжності через затримку турбіни” від 27 липня 2021 року, завантажено 21 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/business/energy/gazprom-says-it-hasn't-received-№rd-stream-1-turbine-blames-siemens-energy-2022-07-27/).
[83] Аркуш судової справи 92, том 1, додаток до Позову GZ-21 – Стаття Reuters “Siemens Energy: витік моторного масла не є причиною зупиняти турбіну “Північного потоку”“ від 2 вересня 2022 року, завантажено 21 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/business/energy/siemens-energy-engine-oil-leak-№-reason-stop-№rd-stream-turbine-2022-09-02/).
[84] Аркуш судової справи 93, том 1, додаток до Позову GZ-22 – Стаття Reuters “Видно, що Росія починає заповнювати газові сховища Європи після 8 листопада” від 27 жовтня 2021 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (Виділено Судом). (https://www.reuters.com/world/europe/russia-pump-gas-into-european-storage-once-domestic-stocks-filled-putin-2021-10-27/).
[85] Аркуші судової справи 93-95, том 1, додаток до Позову GZ-23 – Стаття Euronews під назвою “Енергетична криза в Європі: Чи змінила ситуацію пропозиція Путіна щодо збільшення обсягів газу?”, датована 14 січня 2022 року, завантажено 21 квітня 2024 року, (https://www.euronews.com/my-europe/2022/01/14/europe-s-energy-crisis-did-putin-s-suggestion-of-more-gas-make-any-difference).
[86] Аркуш судової справи 96, том 1, додаток до Позову GZ-24 – Стаття Reuters під назвою “Сербський Вучич каже, що погодив трирічний контракт на постачання газу з Путіним”, 29 травня 2022 року, (https://www.reuters.com/world/europe/serbias-vucic-says-agreed-3-year-gas-supply-contract-with-putin-2022-05-29/#:~:text=Saved-,Serbia's%20Vucic%20says%20he%20agreed%20a%20three,gas%20supply%20contract%20with%20Putin&text=BELGRADE%2C%20May%2029%20(Reuters),with%20Russian%20President%20Vladimir%20Putin).
[87] Аркуші судової справи 96-98, том 1, додаток до Позову GZ-25 – Стаття RTS під назвою “Сербський Вучич каже, що погодив трирічний контракт на постачання газу з Путіним”, 29 травня 2022 року, (https://www.rts.rs/vesti/politika/4831485/vucic-o-razgovoru-s-puti№m-imacemo-veoma-povoljnu-cenu-gasa-ugovor-na-tri-godine.html).
[88] Аркуші судової справи 98-99, том 1, додаток до Позову GZ-26 — Стаття Reuters під назвою “Угорщина веде переговори з Росією про купівлю більшої кількості газу”, 21 липня 2022 року, завантажена 19 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/world/europe/hungary-talks-with-russia-about-buying-more-gas-2022-07-21/).
[89] Аркуші судової справи 99-100, том 1, додаток до Позову GZ-27 – Стаття CNN під назвою “Країни G7 домовилися обмежити ціну на російську нафту” від 2 вересня 2022 року, завантажена 20 квітня 2024 року, (https://edition.cnn.com/2022/09/02/business/russia-oil-price-cap-g7-intl-hnk/index.html).
[90] Аркуш судової справи 101,том 1, додаток до Позову GZ-28 – Стаття Reuters під назвою “Путін каже, що Росія припинить постачання енергоносіїв, якщо західні обмеження цін” від 7 вересня 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/business/energy/putin-blames-germany-west-№rd-stream-1-shutdown-2022-09-07/).
[91] Аркуші судової справи 102-103, том 1, додаток до Позову GZ-29 – Витяг зі Звіту ОБСЄ “Доповідь про порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні в Україні з 24 лютого 2022 року” від 12 квітня 2022 року.
[92] Аркуші судової справи 103-110, том 1, додаток до Позову GZ-30 – Стенограма брифінгу Пентагону від 3 березня 2024 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://www.defense.gov/News/Transcripts/Transcript/Article/2954139/senior-defense-official-holds-a-background-briefing/).
[93] Аркуші судової справи 111-112, том 1, додаток до Позову GZ-31 – Стаття Foreign Policy під назвою “Лукашенко дозволяє Путіну використати Білорусь для нападу на Україну” від 24 лютого 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://foreignpolicy.com/2022/02/24/russia-ukraine-war-belarus-cher№byl-lukashenko/).
[94] Аркуші судової справи 112-113, том 1, додаток до Позову GZ-32 – Репортаж Wall Street Journal під назвою “Росія евакуює поранених солдатів до Білорусії, оскільки її втрати у війні в Україні зростають – колони машин швидкої допомоги в прикордонній зоні; “Був постійний потік” від 2 березня 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://www.wsj.com/articles/russia-evacuates-wounded-soldiers-to-belarus-as-its-casualties-in-ukraine-war-rise-11646239336).
[95] Див. (i) аркуш судової справи 113, том 1, додаток до Позову GZ-33 – стаття Reuters під назвою “Велика Британія запроваджує санкції проти білоруських діячів через вторгнення в Україну” від 1 березня 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року (https://www.reuters.com/world/uk/uk-imposes-sanctions-belarusian-figures-over-ukraine-invasion-2022-03-01/); (ii) аркуш судової справи 114, том 1, додаток до Позову GZ-34 – повідомлення Європейської комісії “Санкції ЄС у відповідь на участь Білорусії у військовій агресії Росії проти України” від 8 квітня 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/news/eu-sanctions-response-involvement-belarus-russian-military-aggression-against-ukraine); (iii) аркуш судової справи 114, том 1, додаток до Позову GZ-35 — повідомлення Міністерства торгівлі США під назвою “Торгівля накладає широкі експортні обмеження на Білорусь за сприяння подальшому вторгненню Росії в Україну” від 3 травня 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://www.commerce.gov/news/press-releases/2022/03/commerce-imposes-sweeping-export-restrictions-belarus-enabling-russias).
[96] Аркуш судової справи 115, том 1, додаток до Позову GZ-36 - стаття ТАСС під назвою “Путін: ціна російського газу для Білорусії у 2022 році залишиться на рівні 2021 року”, датована 9 вересня 2024 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://tass.ru/eko№mika/12347373); аркуші судової справи 115-116, том 1, додаток до Позову GZ-37 - Стаття Reuters під назвою “Росія та Білорусь домовляються про тіснішу енергетичну та економічну інтеграцію” від 9 вересня 2022 року, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/world/russia-belarus-agree-closer-energy-eco№mic-integration-2021-09-09/).
[97] Аркуш судової справи 116, том 1, додаток до Позову GZ-38 – Статистика цін на природний газ у Європі TTF, завантажено 20 квітня 2024 року, (https://tradingeco№mics.com/commodity/eu-natural-gas).
[98] Аркуш судової справи 117, том 1, додаток до Позову GZ-39 – Стаття Reuters під назвою “Росія сподівається укласти угоду “Сила Сибіру 2” з Китаєм цього року – ТАСС” від 23 березня 2023 року, завантажено 22 квітня 2024 року, (https://www.reuters.com/business/energy/russia-hopes-seal-power-siberia-2-deal-with-china-this-year-tass-2023-03-23/).
[99] Аркуш судової справи 118, том 1, додаток до Позову GZ-40 – Доручення Президента РФ Пр-547 від 26 березня 2022 року, Перелік заходів, §1: “ 1. Уряду Російської Федерації спільно з Банком Росія і публічного акціонерного товариства “Газпром” здійснити комплекс заходів щодо зміни валют платежу на поставки природного газу до країн Європейського Союзу та інших країн, які запровадили обмежувальні заходи щодо громадян Російської Федерації та російських юридичних осіб, до російських рублів”, і до “звіт від 31 березня 2022 року, потім щомісяця”. (Виділено Судом). (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/68072#assignment-0).
[100] Аркуш судової справи 134, том 1, додаток до Позову GZ-54 – Стаття S&P Global Commodities Insight під назвою ““Газпром” відключає ще більше європейських клієнтів через відмову платити за російський газ у рублях” від 31 травня 2022 року, завантажена 15 травня 2024 року, (https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/natural-gas/053122-gazprom-cuts-off-more-european-customers-on-refusal-to-pay-for-russian-gas-in-rubles).
[101] Аркуші судової справи 118-121, том 1, додаток до Позову GZ-41 – WEB-сторінка Президента Російської Федерації (http://kremlin.ru/acts/assignments/items/person/149/desc).
[102] Аркуш судової справи 122, том 1, додаток до Позову GZ-42 – Доручення Президента РФ Пр-2217 від 7 листопада 2023 р., Перелік заходів, §19: “ 19. Уряду Російської Федерації спільно з органами виконавчої влади Республіки Саха (Якутія), публічними акціонерними товариствами “Газпром”, Федеральною гідрогенеруючою компанією - “РусГідро” і затвердити графік (“дорожню карту”) переведення енергоблоків Нерюнгрі ГДА на природний газ, а також забезпечити виконання цього графіка до 2028 року”, та “звітувати до 1 липня 2024 року”. (Виділено Судом) (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/72690).
[103] Аркуш судової справи 122, том 1, додаток до Позову GZ-42 – Доручення Президента Російської Федерації Пр-2217 від 7 листопада 2023 р., Перелік заходів, §21: “ 21. Уряду Російської Федерації спільно з публічними акціонерними товариствами “Газпром” і нафтовою компанією “Роснефть” прийняти рішення про визначення постачальника, який би гарантував постачання природного газу в Хабаровському краї, і про укладення довгострокових контрактів на постачання газу починаючи з жовтня 2025 року”, а також “відзвітувати до 1 липня 2024 року”. (Виділено Судом). (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/72690).
[104] Аркуш судової справи 122, том 1, додаток до Позову GZ-43 – Доручення Президента Російської Федерації Пр-1883 від 7 жовтня 2022 р., Перелік заходів, §§3а і 3б: “ 3. Уряду Російської Федерації розробити спільно з органами виконавчої влади Камчатського регіону публічні акціонерні товариства “Газпром” і “НОВАТЕК”, затвердити і забезпечити виконання графіка (“дорожньої карти”) газифікації Камчатського регіону терміном до 2025 року, в тому числі: а) будівництва до 2024 року, що фінансується з федерального бюджету, прибережної інфраструктури, необхідної для функціонування об'єкта прийому зрідженого природного газу в Рачинській затоці Авачинського гирла; б) будівництво за рахунок коштів публічного акціонерного товариства “НОВАТЕК” морської компанії частини об'єкта з прийому скрапленого природного газу в Рачинській затоці Авачинського гирла, що включає плавучу регазифікаційну установку і судна човникових газовозів;”, та “звітувати до 1 лютого 2023 року”. (Виділено Судом), (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/69556#as ignment -5).
[105] Аркуш судової справи 123, том 1, додаток до Позову GZ -44 – Доручення Президента Російської Федерації Пр-681 від 6 квітня 2024 р., Перелік заходів, §8: “ 8. Уряду Санкт-Петербурга підготувати спільно з Міністерством оборони Росії та публічним акціонерним товариством “Газпром” та представити пропозиції щодо розвитку території, прилеглої до аеровокзального комплексу “Левашово”, з урахуванням необхідностістворення поясу навколо аеродрому”, а також “доповісти до 15 липня 2024 року”. (Виділено Судом). (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/73832#assignment-15).
[106] Аркуш судової справи 123, том 1, додаток до Позову GZ-45 – Доручення Президента Російської Федерації Пр - 616 від 30 березня 2024 року, Перелік заходів, §22: “ 22. Уряду Російської Федерації спільно з органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, публічним акціонерним товариством “Газпром” та за участю інших газопостачальних організацій забезпечити, не звертаючись до коштів громадян, дотримання заходів приєднання до газорозподільних мереж домогосподарств, розташованих на землях, виділених під садівничі некомерційні товариства в газифікованих населених пунктах, забезпечивши поширення цих заходів на межі земельних ділянок, що перебувають у власності заявників (за умови подання відповідних заяв про приєднання), та визначивши критерії та умови такого приєднання (технологічного приєднання)”, а також “звітувати до 15 липня 2024 року та раз на півроку в подальшому”. (Виділено Судом). (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/73759#assignment-151).
[107] Аркуш судової справи 124, том 1, додаток до Позову GZ -46 – Доручення Президента Російської Федерації № Пр-2477 від 18 грудня 2023 року, Перелік заходів, §§1a, 1b та 1c: “ 1. Уряду Російської Федерації спільно з органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації та ПАТ “Газпром” з урахуванням прийнятих рішень про створення соціально орієнтованих систем газифікації та газопостачання населення країн забезпечити: а) встановлення пріоритетів у постачанні газу пільговим категоріям споживачів, особливо учасників спеціальних військових дій та членів їх сімей, а також для підтримки малозабезпечених громадян та малозабезпечених осіб у придбанні та встановленні газового обладнання; б) розроблення комплексу заходів щодо підвищення кадрових і технічних можливостей газорозподільних організацій з метою досягнення показників, які були встановлені, у встановлені терміни; в) організація роботи по усуненню недоліків, виявлених Управлінням контролю Президента РФ, в тому числі шляхом внесення необхідних змін в плани і програмну документацію.”, та “відзвітувати до 15 березня 2024 року”. (Виділено Судом). (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/73062#assignment- 0 ).
[108] Аркуш судової справи 125, том 1, додаток до Позову GZ-47 – Доручення Президента Російської Федерації № Пр-2056 від 11 жовтня 2023 р., Перелік заходів, §5: “ 5. Публічному акціонерному товариству “Газпром” спільно з Урядом Російської Федерації та Урядом Красноярського краю з урахуванням раніше виданих доручень забезпечити виконання заходів з газифікації м. Красноярська до 2028 року”, а також “звітувати до 1 березня 2024 року, надалі – один раз на рік”. “ 5. Публічному акціонерному товариству “Газпром” спільно з Урядом Російської Федерації та Урядом Красноярського краю з урахуванням раніше виданих доручень забезпечити виконання заходів з газифікації м. Красноярська до 2028 року” та “звітувати до 1 березня 2024 року, а надалі щорічно”. (Виділено Судом), (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/72493#assignment-6 ).
[109] Аркуш судової справи 125, том 1, додаток до Позову GZ-48 – Доручення Президента Російської Федерації № Пр-1970 від 16 жовтня 2021 року, Перелік заходів, §3: на території Сахалінської області, в тому числі з використанням газового конденсату як сировини “ 3. Уряду Російської Федерації спільно з Урядом Сахалінської області та публічним акціонерним товариством “Газпром” розглянути питання про доцільність організації виробництва авіаційного гасу, бензину і дизельного палива на території Сахалінської області, в тому числі з використанням газового конденсату в якості сировини” і “відзвітувати до 1 листопада 2021 року”. (Виділено Судом). (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/66957#assign м ент-12 ).
[110] Аркуш судової справи 126, том 1, додаток до Позову GZ-49 – Доручення Президента Російської Федерації Пр-133 від 28 січня 2021 року, Перелік заходів, §7: “ 7. Міністерству культури Російської Федерації розглянути разом з Урядом Санкт-Петербурга і ПАТ “Газпром” питання про створення історико-археологічного музею-заповідника в Охтинському мисі, і внести відповідні пропозиції” і “доповісти до 1 травня 2021 року”, (http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/64952 # завдання-8).
[111] Росія уклала (безпосередньо або спочатку як СРСР, а потім приєдналася до) договорів з: Україною (27 листопада 1998 року), Чеською Республікою ( 05 квітня 1994 року), Словаччиною (30 листопада 1993 року), Німеччиною (13 червня 1989 року), Францією (04 липня 1989 року, з продовженням строку застосування 6 лютого 1992 року), Великою Британією (6 квітня 1989 року); США (3 квітня 1992 року), Сінгапур (27 вересня 2010 року), Японія (13 листопада 1998 року), Швейцарія (1 грудня 1990 року), Швеція (19 квітня 1995 року), Південний Африка (23 листопада 1998 року), Норвегія (4 жовтня 1995 року), Польща (02 жовтня 1992 року), Люксембург (09 лютого 1989 року), Литва (29 липня 1999 року), Нідерланди (5 жовтня 1989 року).
[112] Наприклад, див.: Нідерландсько-російський УЗЗІ, який передбачав наступне: “Стаття 9. 1) Усі спори між однією Договірною Стороною та інвестором іншої Договірної Сторони щодо інвестицій останньої вирішуються, якщо це можливо, мирним шляхом. 2) Спори щодо розміру або порядку виплати компенсації відповідно до статті 6 цієї Угоди або щодо безоплатної передачі, як визначено в статті 4 цієї Угоди, які не можуть бути врегульовані мирним шляхом протягом шести місяців з дати, коли будь-яка зі сторін спору звернулася з проханням про мирне врегулювання, можуть бути передані інвестором до міжнародного арбітражу або примирення. 3) Кожна Договірна Сторона цим погоджується на передачу спорів, зазначених у пункті 2 цієї статті, до міжнародного арбітражу або примирення. ...”.
[113] Аркуші судової справи 126-127, том 1, додаток до Позову GZ-50 – Назва статті “Росія програла заявку на скасування рішення у розмірі 50 мільярдів доларів у справі ЮКОСа”, Bloomberg, дата 20 лютого 2024 року, (https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-20/russia-loses-bid-to-overturn-50-billion-award-in-yukos-case).
[114] Аркуші судової справи 128-130, том 1, додаток до Позову GZ-51 – Список публічно оприлюднених міжнародних арбітражних рішень, винесених проти Росії, опублікований Центром публічної політики ЮНКТАД, завантажено 25 квітня 2024 року (https://investmentpolicy.unctad.org/investment-dispute-settlement/country/175/russian-federation/investor).
[115] Аркуш судової справи 131, том 1, додаток до Позову GZ-52 – Стаття під назвою “Мін'юст РФ не визнає рішення про відшкодування збитків Ощадбанку в розмірі 1,3 млрд доларів США”, Інтерфакс, 27 листопада 2018, (https://www.interfax.ru/business/639581).
[116] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви № 39483/05 та 40527/10, §189, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, та справи, наведені в ньому.
[117] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, §111. (Виділено Судом).
[118] Див. там само, §111. (Виділено Судом).
[119] Див. там само, §113-118.
[120] Аркуш судової справи 71, том 1, додаток до Позову GZ-09 – Статут ПАТ “Газпром”, затверджений рішенням річних загальних зборів акціонерів “Газпрому” від 30 червня 2023 року, протокол № 1 ст. 4.2: “Компанія володіє майном, яке обліковується на її самостійному балансі (балансі Компанії). Товариство є власником майна, переданого його акціонерами, в тому числі Російською Федерацією, в якості внесків до його статутного капіталу, майна, отриманого в результаті його господарської діяльності, а також придбаного на інших підставах, дозволених законом. Компанія також є власником коштів, отриманих від продажу цінних паперів, що належать компанії”.
[121] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 14: “Для забезпечення надійного газопостачання, безпечного і стабільного функціонування об'єктів Єдиної системи газопостачання, пов'язаних загальним технологічним режимом видобутку, транспортування і доставки газу, поділ Єдиної системи газопостачання не допускається”.
[122] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 6: “Єдина система газопостачання - це активно-виробничий комплекс, який складається з виробничих та інших об'єктів, технологічно, організаційно та економічно взаємопов'язаних, централізовано керованих і призначених для видобутку, транспортування, зберігання і доставки газу, і який належить організації, створеній за формою і наказом, встановлені цивільним законодавством і яка отримала об'єкти зазначеного комплексу у власність в процесі приватизації або створила їх або придбала на інших підставах, передбачених законодавством РФ. Єдина система газопостачання є головною системою газопостачання в Російській Федерації і її діяльність регулюється державою в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації”.
[123] Аркуш судової справи 68, том 1, додаток до Позову GZ-07 - Федеральний закон “Про газопостачання в Російській Федерації” від 21 березня 1999 року № 69-ФЗ, ст. 6: “Єдина система газопостачання - це активно-виробничий комплекс, який складається з виробничих та інших об'єктів, технологічно, організаційно та економічно взаємопов'язаних, централізовано керованих і призначених для видобутку, транспортування, зберігання і доставки газу, і який належить організації, створеній за формою і наказом, встановлені цивільним законодавством і яка отримала об'єкти зазначеного комплексу у власність в процесі приватизації або створила їх або придбала на інших підставах, передбачених законодавством РФ. Єдина система газопостачання є головною системою газопостачання в Російській Федерації і її діяльність регулюється державою в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації”.
[124] Аркуші судової справи 132-133, том 1, додаток до Позову GZ-53 – Заява свідка Ліноса Дімітріоса Чу від 13 липня 2018 року, подана до Високого суду Англії у справі Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” проти публічного акціонерного товариства “Газпром”, позов № CL-2018-0000345, §62.1 (https://jusmundi.com/fr/document/other/en-national-joint-stock-company-naftogaz-of-ukraine-v-public-joint-stock-company-gazprom-ii-witness-statement-of-li№s-dimitrios-choo-friday-13th-july-2018#other_document_18079).
[125] Див. там само, §62.4.
[126] Див. там само, §62.6.
[127] Див. там само, §62.6.
[128] Див. там само, §62.8.
[129] Див. там само, §63.
[130] Див.: Liseytseva and Maslov v. Russia (dec.), заяви № 39483/05 та 40527/10, §190, ЄСПЛ, від 09 січня 2015 року, та справи, наведені в ньому. (Виділено Судом).
[131] Аркуші судової справи 52-54, том 1, додаток до Позову GZ-01 - Постанова Верховного Суду України від 20 липня 2022 року у справі № 910/4210/20, §119: “ 119. ... Майно РФ і ВЕБ змішано до такої міри, що немає підстав вважати його власністю юридичної особи, а не РФ”.
[132] Аркуші судової справи 198-199, том 2, додаток до Позову GZ-63-Рішення Комісії відповідно до статті 6(1)(b) Регламенту Ради № 139/2004/Case № COMP/M.6910-GAZPROM/WINTERSHALL/TARGET COMPANIES, від 03/12/2013, § (1) “…. Європейська Комісія отримала повідомлення про заплановану концентрацію……, згідно з якою (i) ПАТ “Газпром” (“Газпром”, Російська Федерація) набуває …… у одноосібне володіння та контроль над усіма компаніями Wingas GmbH (“Wingas”, Німеччина) та Wintershall Erdgas Handelhaus GmbH & Co. KG (“WIEN”, Німеччина), та (ii) Газпром і Wintershall Holding GmbH (“Wintershall”, Німеччина) набувають спільний контроль над Wintershall Noordzee B.V. (“WINZ”) і Wintershall Services B.V. (…….) шляхом обміну активами. Наразі компанії Wingas та WIEH перебувають під спільним контролем Газпрому та Wintershall, тоді як WINZ та Wintershall Services наразі контролюються виключно Wintershall (далі Газпром та Wintershall іменуються як “сторони, що повідомляють” або “сторони запропонованої трансакції”)”, завантажене 12 липня 2024 року, (https://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/decisions/m6910_1109_2.pdf).
[133] Аркуші судової справи 195-196, том 2, додаток до Позову GZ-64 (і) – Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб Російської Федерації щодо товариства з обмеженою відповідальністю “Газпром ЕРЦ” станом на 9 липня 2024 року, сторінка 3, пункт 2 розділ “Відомості про учасників/засновників юридичної особи”, в якому зазначено: “Повне найменування – Товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром капітал”, розмір частки (%) – 99,99999”.
[134] Аркуш судової справи 197, том 2, додаток до Позову GZ-64 (іі) – роздруківка з офіційної Інтернет-сторінки товариства з обмеженою відповідальністю “Газпром ЕРЦ”, (https://ercenter.gazprom.ru/about/tseli-sozdaniya-kompanii/), “Мета створення компанії”, завантажена 15 липня 2024 року.
[135] Наприклад, цей принцип знайшов своє відображення у Проекті статей “Відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння”, схваленому Резолюцією 56/83 Генеральної Асамблеї ООН від 12 грудня 2001 року (далі – “Проект статей”). Стаття 5 Проекту статей передбачає, що “Поведінка фізичної або юридичної особи, яка не є органом держави ... але яка за законом цієї держави уповноважена здійснювати елементи державної влади, розглядається як діяння держави за міжнародним правом за умови, що ця фізична або юридична особа виступає в цій якості в даному конкретному випадку”.
[136] Див.: Закон України “Про судовий збір”, ст.5 ч. 1 “п.22 від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до … Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, …, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно”.
[137] Див.: постанову пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України”, п. 4.1 “… у разі, коли позов немайнового характеру задоволено повністю стосовно двох і більше відповідачів, або якщо позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено”.
До уваги відповідачів 1 / ПАТ “Газпром” 2/ТОВ “Газпром Капітал” 3/ Міжнародна Компанія товариство з обмеженою відповідальністю “Газпром Інтернешнл Лімітед” третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Держава Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (поштовий індекс: 119991, Російська Федерація, місто Москва, вулиця Житня, будинок 14, будівля 1) у справі № 908/1955/22 (908/1534/24)