Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До уваги ФГ«Лотос-2019» (42945256)
про розгляд справи № 908/317/25 в письмовому провадженні!!!
номер провадження справи 34/11/25
р
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
06.02.2025 Справа № 908/317/25
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., розглянувши матеріали
за позовом: Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області (вул. Якова Новицького, 5, м. Запоріжжя, 69035) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах,
позивача: Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, ідентифікаційний код юридичної особи 20029342 (вул. Януша Корчака, буд. 1, м. Київ, 03190) в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, код ЄДРПОУ ВП 25490940 (вул. Святого Миколая, буд. 37-В, м. Запоріжжя, 69063)
до відповідача: Фермерського господарства «Лотос-2019», ідентифікаційний код юридичної особи 42945256 (вул. Миру, буд. 86, село Балкове, Токмацький район, Запорізька область, 71772)
про стягнення 210 000 грн 00 коп.
У ВП:41127371, Місцезнаходження: Україна, 69057, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ВУЛИЦЯ ВП:41127371, Місцезнаходження: Україна, 69057, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ВУЛИЦЯ ПЕРЕМОГИ, будино
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Запорізької області 05.02.2025 через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позивача- Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до відповідача - Фермерського господарства «Лотос-2019» про стягнення 210 000 грн 00 коп. заборгованості за Договором № 143ФГ-2019 від 09.10.2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству у розмірі 210 000 грн 00 коп.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.02.2025 справу № 908/317/25 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим у ст. 162, ст. 164, ст. 172 Господарського процесуального кодексу України.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження у справі судом не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України суд відкриває провадження у справі протягом п’яти днів з дня надходження позовної заяви.
Згідно з ч. 1 ст. 12, ч. 1 ст. 250 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами загального або спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.1 ст. 247 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. У порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Частиною 5 ст. 12 ГПК України передбачено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких не перевищує п’ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи предмет спору у даній справі, суд ухвалив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Частинами 2, 3 ст. 252 ГПК України встановлено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважаються повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
На підставі викладеного, повідомлення судом відповідача про розгляд справи слід здійснювати через оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 176, 234, 247, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Суд зазначає, що відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Прокурору та позивачеві – надати суду та іншій стороні письмові пояснення по суті спору та відповідь на відзив у п’ятиденний строк з дня її отримання.
Суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 251 ГПК України позивач має право подати до суду відповідь на відзив, в порядку ст. 166 ГПК, протягом строку, що не перевищує п’яти днів з дня отримання відзиву, а відповідач – заперечення, в порядку ст. 167 ГПК, у строк, що не перевищує п’яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Суд роз’яснює, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідач може подати в строк для подання відзиву, а позивач – не пізніше п’яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст. 252 ГПК України).
Звернути увагу сторін, що копії усіх заяв по суті справи, заяв з процесуальних питань та додатки до них, що подаються до суду, - одночасно надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи (докази направлення/вручення надаються суду).
Учасники справи зобов’язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (ч. 2 ст. 42 ГПК України). Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (ч. 1 ст. 118 ГПК України).
Згідно з ч.ч. 2, 3, 8 ст. 80 ГПК України позивач повинен подати докази разом із поданням позовної заяви, відповідач – разом із поданням відзиву. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи, крім випадків, передбачених ч. 9 ст.80 ГПК України.
Суд наголошує, що в Господарському суді Запорізької області впроваджено експлуатацію підсистеми “Електронний суд”, що забезпечує обмін процесуальними документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, органами та установами системи правосуддя, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу. За допомогою сервісу «Електронний суд», розміщеному за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua, учасники судового процесу можуть подавати до суду процесуальні документи (заяви по суті про справи, заяви з процесуальних питань, клопотання тощо) в електронному форматі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання – 06.02.2025 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя А.О. Науменко
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
1
05.02.2025 №52-103-930вих-25
Господарський суд Запорізької області
69001, м. Запоріжжя, вул. Гетьманська, 4
Заступник керівника Вознесенівської
окружної прокуратури міста
Запоріжжя Запорізької області
Редька Микола Валерійович
Вознесенівська окружна прокуратура
міста Запоріжжя Запорізької області
Код ЄДРПОУ/Умовний код: 0290997323
Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.
Якова Новицького,5 , 69035
тел: 380612399050
адреса електронної пошти:
vzop@zap.gp.gov.ua
в інтересах держави в особі
Позивач
Український державний фонд підтримки
фермерських господарств в особі
Запорізького відділення Українського
державного фонду підтримки фермерських
господарств
ел. пошта ukrdergfond@ukr.net
тел. 380442233586
адреса 03190, м. Київ, вул. Януша
Корчака, буд. 9/12 (адреса Запорізького
відділення Українського державного
фонду підтримки фермерських
господарств: 69063, м. Запоріжжя, вул.
Святого Миколая, буд. 37-В, код ЄДРПОУ
25490940)
ЄДРПОУ 20029342
До
Відповідач
Фермерське господарство «ЛОТОС-2019»
адреса 71772, Запорізька область,
Токмацький район, с. Балкове, вул. Миру,
буд. 86
ЄДРПОУ 42945256
про стягнення заборгованості за
договором № 143ФГ-2019 про надання
фінансової підтримки на поворотній
основі фермерському господарству від
09.10.2019
Ціна позову: 210000 ГРН
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
2
ПОЗОВНА ЗАЯВА
(в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»,
ст. ст. 4, 53, 171 ГПК України)
Вознесенівською окружною прокуратурою м. Запоріжжя при виконанні повноважень,
визначених саттею 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про
прокуратуру», встановлено порушення інтересів держави та вимог бюджетного
законодавства під час повернення коштів фінансової підтримки на поворотній основі
Українському державному фонду підтримки фермерських господарств Фермерським
господарством «Лотос-2019» (далі – ФГ «Лотос-2019»).
Так, 09.10.2019 між Українським державним фондом підтримки фермерських
господарств та ФГ «Лотос-2019» укладено договір № 143ФГ-2019 про надання
фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству (надалі -
Договір), який підписано повноважними представниками сторін (п. 7.1 Договору, цей
договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками
сторін).
Відповідно до п. 1 Договору, Український державний фонд підтримки фермерських
господарств надає фінансову підтримку на поворотній основі
ФГ «Лотос-2019 в сумі 350 000 грн., а ФГ «Лотос-2019» зобов’язується використати її
за цільовим призначенням і повернути зазначену суму фінансової підтримки у строк
та на умовах, що визначені цим договором.
Згідно з п. 2 Договору, на підставі довідки від 14.08.2019 № 143, виданої конкурсною
комісією, фінансова підтримка на поворотній основі надається для придбання
техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, відповідно до «Порядку
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки
фермерським господарствам», затвердженого постановою КМУ від 25.08.2004 №
1102.
Відповідно до п. 3.2.1 Договору, Український державний фонд підтримки
фермерських господарств зобов’язаний надати обумовлену Договором суму
фінансової підтримки у безготівковому порядку шляхом перерахування зазначеної
суми платіжним дорученням на поточний рахунок фермерського господарства,
відкритий у банківській установі.
Українським державним фондом підтримки фермерських господарств на виконання
п. 3.2.1 Договору, у безготівковому порядку шляхом перерахування на поточний
рахунок ФГ «Лотос-2019» перераховано 350 000 грн., що підтверджується платіжним
дорученням № 143 від 26.12.2019.
Згідно з п. 3.4.2 Договору, ФГ «Лотос-2019» зобов’язане повернути кошти фінансової
підтримки (допомоги) Українському державному фонду підтримки фермерських
господарств згідно з встановленим графіком:
- до 01 листопада 2020 року в сумі 70 000 грн.;
- до 01 листопада 2021 року в сумі 70 000 грн.;
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
3
- до 01 листопада 2022 року в сумі 70 000 грн.;
- до 01 листопада 2023 року в сумі 70 000 грн;
- до 14 серпня 2024 року в сумі 70 000 грн.
Повернення коштів здійснюється за наступними реквізитами: Запорізьке відділення
Укрдержфонду підтримки фермерських господарств; розрахунковий рахунок: IBAN:
UA 508201720355159055000015503; назва банку: Держказначейська служба України,
м. Київ ГУДКСУ у м. Київ, код ЄДРПОУ: 20029342.
У подальшому, 22.10.2020 (70 000,00 грн) та 26.11.2021 (70 000,00 грн) на рахунок
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на виконання
договору № 143ФГ-2019 від 09.10.2019 ФГ «Лотос-2019» перераховано грошові кошти
у розмірі 140 000,00 грн. Інших перерахувань на виконання умов Договору
фермерським господарством не здійснювалося.
Станом на 23.01.2025 сума основного боргу ФГ «Лотос-2019» перед Українським
державним фондом підтримки фермерських господарств складає 210 000,00 грн.
Пунктом 6 Постанови КМУ від 25.08.2004 № 1102 «Про затвердження Порядку
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки
фермерським господарствам» (чинним на момент укладення Договору) встановлено,
що фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у
розмірі, що не перевищує 500 тис. гривень, із забезпеченням виконання
зобов’язання щодо повернення бюджетних коштів: новоствореним
фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими
фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську
діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, -
строком від трьох до п'яти років для виробництва, переробки і збуту виробленої
продукції, провадження виробничої діяльності; іншим фермерським господарствам -
строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових
коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та
реконструкції виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових
(загальною площею не більш як 125 кв. метрів), для закладення багаторічних
насаджень, розвитку кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати
пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих
кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з
членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель.
Відповідно до п.п. 12, 13 Порядку використання коштів, передбачених у державному
бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, фермерське
господарство несе відповідальність згідно з законодавством за нецільове
використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення до
державного бюджету коштів фінансової підтримки. Кошти фінансової підтримки,
наданої фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі,
повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на
відповідні рахунки Фонду і його регіональних відділень, відкриті в територіальних
органах Державного казначейства, і протягом двох робочих днів перераховуються до
державного бюджету.
Статтями 11 та 509 Цивільного кодексу України визначено, що однією із підстав
виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватись
належним чином і в установлений строк, є договір.
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
4
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання
нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення
загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін)
його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання
сторонами.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися
належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів
цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв
ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від
виконання зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або
законом.
Укладений сторонами договір про надання фінансової підтримки на поворотній основі
фермерському господарству № 143ФГ-2019 від 09.10.2019 за своєю правовою
природою є договором позики.
Статтею 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона
(позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти
або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути
позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей
того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей,
визначених родовими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 1047 Цивільного кодексу України договір позики укладається у
письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений
законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли
позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов’язаний
повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі,
визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої
самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що
встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання
позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової
суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Тобто, за своєю правовою природою договір, укладений між сторонами, є договором
позики, а тому до спірних правовідносин застосовуються вищевикладені норми права.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші
учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання
належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за
відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання – відповідно до вимог, що
у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення
Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
5
Господарським кодексом України.
Згідно із ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або
більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та
обов’язків.
Договір є двостороннім, якщо правами та обов’язками наділені обидві сторони
договору.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов’язання є його
невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання
(неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від
відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, сума основного боргу за Договором
ФГ «Лотос-2019», що підлягає стягненню на користь Українського державного фонду
підтримки фермерських господарств станом на 23.01.2025 року складає
210 000,00 грн.
Необхідно зазначити, що Указом Президента України «Про введення військового
стану на території України» від 24.02.2022 № 64/2022 на території України з
24.02.2024 на 30 днів введено військовий стан, який на підставі указів Президента
України « Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №
133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №
573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 59/2023, від 01.05.2023 №
254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 №
49/2024, від 05.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 №
740/2024 продовжено до 08.02.2025.
Пунктом 13 вищевказаної Постанови передбачено, що Фермерські господарства,
виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року було розміщено на
територіях активних бойових дій (для яких не визначена дата завершення бойових
дій), територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні
інформаційні ресурси (для яких не визначена дата завершення бойових дій), і
тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (для яких не
визначена дата завершення тимчасової окупації), що включені до переліку територій,
на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською
Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, на дату укладення або пролонгації
кредитного договору шляхом пролонгації діючих кредитів, наданих згідно із
цим Порядком, на строк не пізніше 31 грудня 2025 року.
Для пролонгації діючих кредитів фермерські господарства подають до
Укрдержфонду звернення у довільній формі, в тому числі за допомогою
програмних засобів ведення Державного аграрного реєстру, на підставі яких
Укрдержфонд протягом 30 днів укладає додаткову угоду.
Разом з цим, листами Фонду прокуратуру поінформовано, що до Українського
державного фонду підтримки фермерських господарств, а також Запорізького
відділення від фермерського господарства «Лотос-2019» жодні заяви щодо настання
форс-мажорних обставин та пролонгації договору не надходили, додаткові угоди щодо
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
6
продовження строку повернення коштів фінансової підтримки не укладалися.
Разом з тим, за результатами опрацювання відкритих джерел інформації
встановлено, що фермерське господарство «Лотос-2019» (ідентифікаційний код
юридичної особи 42945256) здійснило перереєстрацію юридичної особи згідно з
законодавством країни-агресора та продовжує свою діяльність на тимчасово
окупованій території.
Так, відповідно до «Выписки из Единого государственного реестра юридических лиц»
від 20.11.2024 внесено відомості щодо «Крестьянского (фермерского) хозяйства
«Лотос-2019» (идентификационный код юридического лица 42945256, адрес
юридического лица: 271772, Запорожская область,
м.о. Токмакский, с. Балково, ул. Мира, д. 86, регистрационный номер
11021020000001477, глава – Левковский Александр Валериевич, гражданин
российской федерации, состоит на учете в межрайонной инспекции федеральной
налоговой службы № 1 по Запорожской области).
Статтею 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин
несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері
господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на
підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов’язання
настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата
неустойки.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями
визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня),
яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним
правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного
виконання господарського зобов’язання.
Згідно із ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що
прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у
строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума
або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення
боржником зобов’язання.
Частиною 3 статті 549 ЦК України передбачено, що пенею є неустойка, що
обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання
за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання
грошових зобов’язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів
цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою
сторін.
Згідно з п. 5.2 Договору, за несвоєчасне повернення коштів фінансової підтримки
фермерське господарство сплачує Українському державному фонду підтримки
фермерських господарств пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу, у
розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожен день
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
7
прострочення.
Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив
виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити
суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а
також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не
встановлений договором або законом.
Разом із тим необхідно зазначити, що Законом України "Про внесення змін до
Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на
період дії воєнного стану" від 15.03.2022 №2120-IX (який набрав чинності 17.03.2022)
розділ "Прикінцеві положення та перехідні положення Цивільного кодексу України"
доповнено зокрема п. 18 яким передбачено, що у період дії в Україні воєнного,
надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або
скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання
за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком
або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від
відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати
на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке
прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких
передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за
прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами,
підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Таким чином, враховуючи, що заборгованість щодо невиконання умов Договору
утворилася з 02.11.2022, тобто після набрання чинності вищевказаним законом,
штрафні санкції на основну суму боргу не нараховуються.
Враховуючи вищенаведене законодавство, умови Договору, якими визначено
конкретний строк повернення коштів фінансової підтримки на поворотній основі, а
також відсутність відповідних заяв та договорів щодо пролонгації є підстави для
стягнення з ФГ «Лотос-2019» у судовому порядку заборгованості за договором
№ 143ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському
господарству від 09.10.2019 у розмірі 210 000,00 грн.
Щодо інтересів держави та підстав їх представництва прокурором у суді.
Статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює:
представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що
визначені законом.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює
представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози
порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або
неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого
самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого
віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому
частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
8
№ 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і
нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших
учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійснені
загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм,
спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону,
гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону
землі як національного багатства, захист прав усіх суб’єктів права власності, та
господарювання тощо.
З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його
заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на
законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може
відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у
позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений здійснювати
відповідні функції у спірних правовідносинах.
Так, згідно з п. 1 резолютивної частини вищезазначеного рішення Конституційного
суду України, прокурори та їх заступники подають позовні заяви саме в інтересах
держави, а не в інтересах підприємств, установ, організацій незалежно від їх
підпорядкування і форм власності. Прокурор або його заступник самостійно визначає
і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в
чому існує загроза інтересам держави.
Як вбачається з п. 2 резолютивної частини вищезазначеного рішення
Конституційного суду України, під поняттям «орган, уповноважений державою
здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» потрібно розуміти орган
державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано
повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених
законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом
надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор
звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його
позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій
відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає
апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за
нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах
держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення
інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення
до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати
відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з п. 31 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету -
операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості,
внаслідок чого виникають зобов’язання перед бюджетом (надання кредитів з
бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів
до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать
бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 30 Бюджетного Кодексу України джерелами формування
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
9
спеціального фонду Державного бюджету України в частині кредитування є
повернення кредитів, наданих з державного бюджету фермерським господарствам.
Згідно з ч. 1 ст. 50 Бюджетного Кодексу України у разі надання кредитів з бюджету у
позичальників виникає заборгованість перед бюджетом.
Згідно з ч.4 ст. 29 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське
господарство несе повну відповідальність за дотримання умов кредитних договорів і
розрахункової дисципліни.
Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною
бюджетною установою, яка є органом, уповноваженим державою виконувати функції
з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку
фермерських господарств (ст. 10 Закону України «Про фермерське господарство»),
основним завданням останнього є надання зворотної фінансової допомоги
фермерським господарствам. Після повернення фермерським господарством
фінансової допомоги кошти надходять до спеціального фонду Державного бюджету
України (п. 3 ч. 3 ст. 30 Бюджетного кодексу України).
Тому, неповернення відповідачем фінансової допомоги тягне за собою невиконання
дохідної частини Державного бюджету України, що не дає можливості користуватися
державною підтримкою іншим фермерським господарствам, а це, в свою чергу,
завдає шкоди економічним інтересам держави.
Відповідно до п.1,2 Положення Запорізького відділення Українського державного
фонду підтримки фермерських господарств, затвердженого Наказом Українського
державного фонду підтримки фермерських господарств від 05.07.2021 №55 (надалі –
Положення), відповідно до ст. 10 Закону України «Про фермерське господарство»
Український державний фонд підтримки фермерських господарств (далі-
Укрдержфонд) є державною бюджетною установою.
Відповідно до п.2.1 Положення основним напрямами діяльності регіонального
відділення Укрдержфонду є :
- участь в реалізації програм з надання фінансової підтримки
фермерським господарствам, передбачених чинним законодавством, у тому числі на
конкурсних засадах на поворотній основі та на безповоротній основі;
- забезпечення повернення до державного бюджету коштів, наданих
Укрджержфондом в якості поворотної фінансової підтримки, в тому числі шляхом
ведення претензійно-позовної роботи.
Згідно п. 4.1 Положення управління регіональним відділенням Укрдержфонду
відповідно до повноважень, визначених законодавством та цим Положенням,
здійснюється директором. Директор, на підставі п. 4.3 Положення :
- на підставі довіреності діє від імені Укрдержфонду представляє його інтереси в
органах державної влади, у тому числі в господарських судах та судах загальної
юрисдикції, інших державних органах, в органах місцевого самоврядування,
на підприємствах, в установах та організаціях з питань, що належать до сфери
діяльності регіонального відділення, в межах наданих Укрдержфондом повноважень;
- подає претензії і позови в установленому порядку до юридичних та фізичних осіб;
виступає від імені Укрдержфонду позивачем і відповідачем у судах.
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
10
Таким чином, також органом, уповноваженим державою на виконання відповідних
функцій у спірних правовідносинах є Український державний фонд підтримки
фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного
фонду підтримки фермерських господарств.
Умовою забезпечення надходження коштів до спеціального фонду Державного
бюджету та подальше їх використання для надання допомоги фермерським\
господарствам є належне виконання уповноваженими державою органами обов’язків
із захисту державних інтересів, у разі їх порушення.
У свою чергу Фонд як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні
функції у спірних відносинах, упродовж тривалого часу не вживає будь-яких заходів
спрямованих на стягнення заборгованості, сума якої постійно зростає.
Вищевказане свідчить про усвідомлену пасивну поведінку – бездіяльність
уповноваженого державою органу – фонду підтримки фермерських господарств.
Зокрема, листом від 21.10.2024 за № 53-08/54 Український державний фонд
підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення звернувся з
клопотанням до Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя Запорізької
області щодо вжиття заходів представницького характеру по стягненню боргу
з ФГ «Лотос-2019» у зв’язку з відсутністю можливості самостійного звернення
до суду, так як кошторисом на 2024 рік не передбачені видатки на судовий збір по
КЕКВ 2800. Крім того, наразі у Запорізькому відділенні Українського державного
фонду підтримки фермерських господарств відсутній юрист, який може забезпечити
підготовку документів для пред’явлення позовної заяви про стягнення
заборгованості.
Листами за № 53-08/65 від 05.12.2024 та №53-08/13 від 23.01.2025 прокуратуру
повідомлено, що відділення є державною, бюджетною, спеціальною установою по
виконанню функцій з реалізації державної політики по підтримці фермерських
господарств, та утримується в межах затвердженого кошторису і повністю
фінансується з Державного бюджету України, а кошторисом на 2024 рік видатки на
сплату судового збору не затверджено, у зв’язку з чим останнє не має можливості
звернутись до суду з позовом.
Також Запорізьке відділення Українського державного фонду підтримки фермерських
господарств листами № 53-08/65 від 05.12.2024 та №53-08/13 від 23.01.2025
підтверджує, що ним (позивачем) не подано іншого позову до цього ж відповідача з
тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, листом Українського державного фонду підтримки фермерських
господарств №53-4/703 від 24.12.2024 прокуратуру поінформовано, що Укрдержфонд
не має фінансової можливості сплатити судовий збір та звернутися з позовною
заявою про стягнення заборгованості по фермерському господарству «Лотос-2019».
Окружною прокуратурою, повторно 10.01.2025 направлено до Українського
державного фонду підтримки фермерських господарств та до Запорізького відділення
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств листа про
необхідність вжиття заходів до відновлення порушених інтересів держави шляхом
стягнення заборгованості з відповідача.
Разом з тим, листом Українського державного фонду підтримки фермерських
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
11
господарств №53-4/67 від 27.01.2025 прокуратуру повторно поінформовано, що
Укрдержфонд не має фінансової можливості сплатити судовий збір та звернутися з
позовною заявою про стягнення заборгованості по фермерському господарству
«Лотос-2019».
За таких обставин, Український державний фонд підтримки фермерських
господарств, будучи обізнаним про наявність у відповідача заборгованості, маючи
повноваження щодо самостійного звернення до суду із вказаною позовною заявою,
не вжито заходів щодо звернення до суду з метою захисту інтересів держави та
стягнення з ФГ «Лотос-2019» заборгованості за договором № 143 ФГ-2019 про
надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству.
Зазначене є доказом нездійснення захисту інтересів держави суб’єктом владних
повноважень та є підставою для застосування представницьких повноважень
прокурором.
Попередній розрахунок судових витрат.
Розмір судових витрат прокуратури Запорізької області складається з суми судового
збору, що сплачено за подачу даної позовної заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка збору за подання
до господарського суду позовної заяви майнового характеру дорівнює
1,5 % ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних
осіб.
Частиною 3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що при поданні до
суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в
електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного
розміру ставки судового збору.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025
рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб визначено на рівні 3028 грн.
Дійсний позов містить 1 вимогу майнового характеру про стягнення
210 000,00 грн (210 000,00 * 1,5% * 0,8 = 2520,00 грн судового збору).
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного загальний розмір судового збору за
подання позовної заяви до Господарського суду Запорізької області становить
2520,00 грн.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно
розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, кошти у сумі 2520,00 грн., сплачені Запорізькою обласною
прокуратурою за подання вказаної позовної заяви, підлягають відшкодуванню за
рахунок відповідача.
Відповідно до п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити попередній
(орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести
у зв’язку із розглядом справи.
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
12
Пред’являючи даний позов прокурор як позивач поніс витрати лише в частині сплати
судового збору у сумі 2520,00 грн. та не очікує понести витрат, пов’язаних з
розглядом справи.
На виконання п. 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України підтверджую, що прокурором,
Українським державним фондом підтримки фермерських господарств, Запорізьким
відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств не
подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим
предметом та з тих самих підстав.
Зазначені у позові обставини підтверджуються наступними доказами про
місцезнаходження оригіналів яких повідомляю у відповідності до п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК
України, а саме: договір № 143ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на
поворотній основі фермерському господарству від 09.10.2019, договір застави до
договору № 143ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі
фермерському господарству від 09.10.2019, платіжне доручення № 143 від 26.12.2019,
виписки щодо перерахування грошових коштів на виконання умов договорів, витяг
щодо карток рахунків фермерських господарств, Положення Запорізького відділення
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, кошторис
Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських
господарств на 2024 рік, довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та
організацій України Запорізького відділення Українського державного фонду
підтримки фермерських господарств – знаходяться у Запорізькому відділенні
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств; свідоцтво про
державну реєстрацію Українського державного фонду підтримки фермерських
господарств; довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-
підприємців та громадських формувань Українського державного фонду підтримки
фермерських господарств, статут Українського державного фонду підтримки
фермерських господарств - знаходяться у Українському державному фонді підтримки
фермерських господарств; лист Запорізького відділення Українського державного
фонду підтримки фермерських господарств до Вознесенівської окружної
прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області № 53-08/54 від 21.10.2024, лист-
розрахунок Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки
фермерських господарств до Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя
про суму заборгованості
ФГ «Лотос-2019» № 53-08/63 від 05.12.2024, лист Запорізького відділення
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до
Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області № 53-08/65
від 05.12.2024, лист Запорізького відділення Українського державного фонду
підтримки фермерських господарств до Вознесенівської окружної прокуратури м.
Запоріжжя Запорізької області № 53-08/13 від 23.01.2025, лист Українського
державного фонду підтримки фермерських господарств до Вознесенівської окружної
прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області № 53-08/703 від 24.12.2024, лист
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до
Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області № 53-4/67
від 27.01.2025, лист Вознесенівської окружної прокуратури
м. Запоріжжя від 28.11.2024 № 52-103-11114 вих-24, лист Вознесенівської окружної
прокуратури м. Запоріжжя від 10.01.2025 № 52-103-229 вих-25, наказ, що підтверджує
повноваження особи, яка підписала позов та повідомлення про представництво
інтересів держави в суді в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» –
знаходяться у Вознесенівській окружній прокуратурі м. Запоріжжя Запорізької
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
13
області.
На виконання п.2 ч.3 ст.162 ГПК України повідомляю, що Вознесенівська окружна
прокуратура міста Запоріжжя (0290997323) та Український державний фонд
підтримки фермерських господарств (20029342) мають зареєстровані електронні
кабінети у підсистемі Електронний суд ЄСІТС.
Натомість, Запорізьке відділення Українського державного фонду підтримки
фермерських господарств (ідентифікаційний код юридичної особи 25490940) та
ФГ «Лотос-2019» (ідентифікаційний код юридичної особи 42945256) не мають
зареєстрованих електронних кабінетів у підсистемі Електронний суд ЄСІТС.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 20, 24, 27, 53, 162, 171, 176
Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 509, 525, 526, 530, 549, 611,
612, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 198, 216, 230
Господарського кодексу України, ст. ст. 2, 30 Бюджетного кодексу України, ст. 23
Закону України «Про прокуратуру», ст. 131-1 Конституції України, –
ПРОШУ:
Токмацький район, с. Балкове, вул. Миру, буд. 86 код ЄДРПОУ: 42945256) на користь
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (03190, м. Київ,
вул. Януша Корчака, буд. 1, ідентифікаційний код 20029342) в особі Запорізького
відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств
(69063, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 37-В; розрахунковий рахунок: IBAN
UA 508201720355159055000015503, код банку МФО 820172, назва банку:
Держказначейська служба України, м. Київ ГУДКСУ у м. Київ, код ЄДРПОУ:
25490940, призначення платежу: часткове повернення зворотної фінансової
допомоги відповідно до договору № 143ФГ-2019 від 27.09.2019) заборгованість за
договором № 143ФГ-2019 від 09.10.2019 про надання фінансової підтримки на
поворотній основі фермерському господарству у розмірі 210 000 грн 00 коп (двісті
десять тисяч гривень нуль копійок).
Токмацький район, с. Балкове, вул. Миру, буд. 86 код ЄДРПОУ: 42945256) на користь
Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури м.
Запоріжжя (адреса: вул. Якова Новицького, 5,
м. Запоріжжя, 69035, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271,
відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172,
отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації
видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при
здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 2 520,00 грн.
сторони, Вознесенівську окружну прокуратуру м. Запоріжжя (69035, Запорізька
область, м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, 5) та Запорізьку обласну прокуратуру
(69057, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, 29а).
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
14
Додатки:
фермерському господарству від 09.10.2019.pdf.
поворотній основі фермерському господарству від 09.10.2019.pdf.
фермерських господарств до Вознесенівської окружної прокуратури .pdf.
фермерських господарств до Вознесенівської окружної прокуратури.pdf.
до Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя Запорізької області від
24.12.2024 №53-08703.pdf.
підтримки фермерських господарств про суму заборгованості .pdf.
підтримки фермерських господарств.pdf.
підприємців та громадських формувань Українського державного фонду підтримки
фермерських господарств.pdf.
України Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки
фермерських господарств.pdf.
Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.pdf.
підприємців та громадських формувань щодо ФГ Лотос-2019.pdf.
підтримки фермерських господарств на 2024 рік.pdf.
господарств.pdf.
01.07.2021.pdf.
господарств від 05.07.2021 № 55 Про затвердження Положень про відділення
Укрдержфонду.pdf.
підтримки фермерських господарств.pdf.
28.11.2024 № 52-103-11114 вих-24.pdf.
10.01.2025 № 52-103-229 вих-25.pdf.
підтримки фермерських господарств до Вознесенівської окружної прокуратури .pdf.
господарств до Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя Запорізької
області № 53-467 від 27.01.2025.pdf.
23 Закону України Про прокуратуру.pdf.
Документ сформований в системі
«Електронний суд» 05.02.2025
15
позовної заяви і доданих до неї документів.pdf.
ПІДТРИМКИ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ 20029342.pdf.
Заступник керівника Вознесенівської
окружної прокуратури міста
Запоріжжя Запорізької області
Редька Микола Валерійович