Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До відома відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам`янський» щодо відкриття провадження у справі №908/755/25 (суддя Боєва О.С.), про дату, час і місце проведення підготовчого засідання у справі
номер провадження справи 9/38/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
31.03.2025 Справа № 908/755/25
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі суду: судді Боєвої Олени Сергіївни, розглянувши матеріали за позовом: Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави в особі
позивача-1: Запорізької обласної державної адміністрації,
позивача-2:Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм
до відповідача-1: Фонду державного майна України,
відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам`янський»
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача-2: Держане підприємство «АйФіш»
про визнання недійсним договору та зобов’язання повернути майно,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, подана в порядку ст. 53 ГПК України, в інтересах держави в особі позивачів: 1.Запорізької обласної державної адміністрації, 2.Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм до відповідачів: 1. Фонду державного майна України, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам`янський» з вимогами про:
- визнання недійсним договору оренди від 03.09.2021 № 236, укладеного між Фондом державного майна України, Державним підприємством «Укрриба» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам’янський», щодо гідротехнічних споруд.
- зобов’язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам’янський» повернути Державному агентству України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм гідротехнічні споруди загальною площею 139063,46 кв.м у складі об’єктів згідно з наведеним у позовній заяві переліком, що розташовані за адресою: Запорізька область, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 24.03.2025 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/755/25 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Позов мотивований зокрема тим, що гідротехнічні споруди всупереч ст.186 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 21 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 1, 14 Закону України «Про аквакультуру» передані в оренду ТОВ «Рибгосп Кам’янський» не у комплексі із земельною ділянкою водного фонду та водним об’єктом, що призвело до безоплатного користування такими земельними ділянками з боку Товариства, чим завдано шкоди економічним інтересам держави в частині недоотримання значних сум плати за землю та водний об’єкт. Договір оренди державного нерухомого майна гідротехнічних споруд від 03.09.2021 № 236, укладений між Фондом державного майна України, ДП «Укрриба» та ТОВ «Рибгосп Кам’янський», підлягає визнанню недійсним на підставі ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, оскільки його зміст суперечить актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства. Оскільки вказаний договір підлягає визнанню недійсним у судовому порядку, то спірні гідротехнічні споруди необхідно повернути власнику державного майна – Державному агентству України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм. Запорізькою обласною державною адміністрацією та Державним агентством України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм як органами, уповноваженим здійснювати функції держави у даних спірних правовідносинах, не вжито заходів для відновлення власних майнових прав, що порушує визначені Конституцією та законодавством України права та інтереси держави, тому даний позов пред'явлено Запорізькою обласною прокуратурою в інтересах держави в особі указаних органів.
За змістом ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження у справі судом не встановлено.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
У позовній заяві прокурор також просить залучити Держане підприємства «АйФіш» (код ЄДРПОУ 44880645) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. В обґрунтування вказаної заяви у позовній заяві зазначено, що оспорювані гідротехнічні споруди передані на баланс та у господарське відання Державного підприємства «АйФіш» на підставі наказу Держрибагентства від 13.09.2023 № 338 та акта приймання-передачі від 10.10.2023. У зв’язку зі зміною балансоутримувача майна за Договором оренди державного нерухомого майна гідротехнічних споруд від 03.09.2021 № 236, 10.10.2023 між ДП «Укрриба» та ДП «АйФіш» складено Акт про зміну сторони у Договорі. Відповідно ДП «АйФіш» з 10.01.2023 є балансоутримувачем 23 гідротехнічних споруд, розташованих за адресою: Запорізька область, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Хуторська, 94, водночас, офіційно не є стороною Договору оренди указаного державного майна, відповідна додаткова угода не підписувалась.
Згідно з п. 1.1. Статуту ДП «АйФіш», затвердженим наказом Держрибагентства 15.02.2022 № 49, ДП засноване на основі державної власності та належить до сфери управління Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм та є йому підпорядкованим. У розділі 5 Статуту зазначено, що майно ДП є державною власністю та формується, зокрема, з майна, переданого йому на баланс відповідно до рішення про створення підприємства. Таким чином, рішення господарського суду може вплинути на права та обов’язки ДП «АйФіш» як балансоутримувача оспорюваного майна.
За змістом статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора та залучити Держане підприємство «АйФіш» до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача-2, так як рішення у даній справі може безпосередньо вплинути на його права/обов'язки.
Згідно з ч. 1 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами загального або спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 12 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
За змістом ч. 3 ст. 247 ГПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує, зокрема: ціну позову; значення справи для сторін; обраний спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес.
Враховуючи предмет спору та обраний спосіб захисту, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, кількість учасників справи, суд вважає за необхідне здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.
За змістом ч.ч. 1, 4, 5 статті 6 ГПК України у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, яка відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів.
Згідно з абз. 1 частини 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов’язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі (ч. 8 ст. 6 ГПК України).
Відповідно до абз. 2 та 3 ч. 7 ст. 42 ГПК України, якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов’язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов’язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов’язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
За результатами запиту на отримання інформації про наявність зареєстрованого електронного кабінету, судом встановлено, що станом на дату та час постановлення даної ухвали про відкриття провадження у справі у юридичної особи – Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам`янський», код ЄДРПОУ ______ (відповідач-2), яке відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов’язане зареєструвати електронний кабінет, зареєстрований електронний кабінет відсутній.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичний осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибгосп Кам`янський» (код ЄДРПОУ 42335607) є: 71304, Запорізька область, Кам`янсько-Дніпровський район, м. Кам’янка-Дніпровська, проспект 9 Травня, буд.18-А.
Згідно з ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян таправовий режим на тимчасово окупованій території України», якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
На підставі викладеного, повідомлення судом відповідача-2 про дати, час і місце судових засідань у справі слід здійснювати через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Керуючись ст.ст. 50, 176, 182, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд –
УХВАЛИВ:
Номер зали судового засідання буде повідомлено додатково - відповідна інформація розміщується в день судового засідання на інформаційному стенді списків справ, призначених до розгляду, розташованому на першому поверсі приміщення суду (1 корпус).
Суд зазначає, що відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України в разі ненадання відповідачем (ами) відзиву (ів) у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Прокурору – надати відповідь на відзиви відповідачів, відповідь на пояснення третьої особи протягом десяти днів з дня отримання відзивів/пояснення третьої особи;
Відповідачам (кожному окремо) – надати заперечення на відповідь на відзив, відповідь на пояснення третьої особи протягом десяти днів з дня отримання відповіді на відзив/пояснення третьої особи.
Заяви по суті справи та документи (докази) повинні бути подані/направлені до суду з таким розрахунком, щоб суд їх отримав у встановлені строки.
Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (ч. 1 ст. 118 ГПК України).
Учасники справи зобов’язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (ч. 2 ст. 42 ГПК України). Копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи, крім випадків, передбачених ч. 9 ст.80 ГПК України.
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (ч. 7 ст. 6 ГПК України).
Згідно з положеннями п. 2 ч. 6, ч. 7ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.Якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Якщо позов, апеляційна, касаційна скарга подані до суду в електронній формі, позивач, особа, яка подала скаргу, мають подавати до суду заяви по суті справи, клопотання та письмові докази виключно в електронній формі, крім випадків, коли судом буде надано дозвіл на їх подання в паперовій формі (ч. 9 ст. 42 ГПК України).
Єдиний Контакт-центр судової влади України: (044) 207-35-46.«Гаряча» телефонна лінія господарського суду функціонує за номером (061) 764-89-30.
Отримати інформацію про стан розгляду справи можливо на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/sud5009/. Ознайомитись з процесуальними документами у справі – в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала підписана 31.03.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя О.С. Боєва