flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До відома РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЦЕРКВИ ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ, М. МЕЛІТОПОЛЬ, ідентифікаційний код 35324392!

18 квітня 2025, 12:41

До відома РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЦЕРКВИ ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ,              М. МЕЛІТОПОЛЬ, ідентифікаційний код 35324392!

 

 

 номер провадження справи  33/12/25

 

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

УХВАЛА

 

18.04.2025                                                                             Справа №  908/254/25

м.Запоріжжя Запорізької області

 

Суддя Господарського суду Запорізької області Мірошниченко М.В., розглянувши без виклику учасників справи матеріали справи № 908/254/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, ідентифікаційний код 42399676)

до відповідача: РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЦЕРКВИ ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ, М. МЕЛІТОПОЛЬ (72302, Запорізька область, м Мелітополь, вул.Польова, буд. 26А, ідентифікаційний код 35324392)

про стягнення 21680,71 грн.

 

ВСТАНОВИВ:

 

 

До Господарського суду Запорізької області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» з позовом про стягнення з РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЦЕРКВИ ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ, М.МЕЛІТОПОЛЬ заборгованості за договором № 5644/21-РО-Т постачання природного газу від 15.11.2021 за період з січня по квітень 2022 року в розмірі 14019,85 грн., а також нарахованих за прострочення оплати пені в сумі 2659,12 грн., 3% річних у сумі 996,80 грн. та інфляційних втрат у сумі 4004,94 грн., разом – 21680,71 грн.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 11, 15, 16, 509, 526, 530, 610, 612, 625, 629, 655 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 173, 174, 175, 193, 232 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газотранспортної системи.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.01.2025 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 04.02.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

14.02.2025 від позивача надійшла заява про усунення недоліків з доказами на виконання вимог суду.  

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 17.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/12/25. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання. Встановлено відповідачу строк для надання відзиву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; для надання заперечень на відповідь на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Повідомлено сторін, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення необхідно подати у строк до 19.03.2025.

Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів позивача та представника позивача 17.02.2025 о 18:25 год., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Згідно з відповіддю на запит на отримання інформації про наявність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС відповідач не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

Оскільки місцезнаходження відповідача знаходиться на окупованій території, де тимчасово не функціонують відділення АТ «Укрпошта», суд повідомив відповідача про розгляд справи шляхом розміщення 19.02.2025 копії ухвали суду від 17.02.2025 до відома відповідача на сайті Господарського суду Запорізької області, що підтверджується роздруківкою з сайту.

Згідно з ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

З огляду на викладене, повідомлення відповідача через оголошення на сайті Господарського суду Запорізької області з дотриманням встановлених строків вважається належним повідомленням.

Відповідач не надав відзиву на позов.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов до висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі до закінчення перегляду справи № 908/1162/23 у касаційному порядку.

За приписами п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об’єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу - до закінчення перегляду в касаційному порядку (п. 11 ч. 1 ст. 229 ГПК України).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення заборгованості за постачання відповідачу природного газу за період з січня по квітень 2022 року, а також пені, 3% річних та інфляційних втрат.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває дотепер.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 23.12.2022, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 (зі змінами), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, згідно з яким Мелітопольська міська територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області тимчасово окупована з 25.02.2022.

За приписами ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» цей Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Згідно з ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Правовий режим тимчасово окупованої території може бути визначено, змінено чи скасовано законами України. В умовах воєнного стану правовий режим тимчасово окупованої території, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначається, змінюється і скасовується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України. Правочин, стороною якого є суб`єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним. На такі правочини не поширюється дія положення абзацу другого частини другої статті 215 ЦК України.

За приписами ч. 2 статті 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено, за винятком випадків, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті.

Відповідно до п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Станом на час укладення договору № 5644/21-РО-Т постачання природного газу від 15.11.2021 та звернення до суду з цим позовом адресою місцезнаходження та податковою адресою відповідача є: вул. Польова, буд. 26А, м. Мелітополь, Запорізька область, що підтверджується договором № 5644/21-РО-Т постачання природного газу від 15.11.2021 та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Таким чином, предметом дослідження в цій справі є факт постачання позивачем та споживання в спірний період відповідачем природного газу на об`єктах, що розташовані на тимчасово окупованій території: м. Мелітополь Запорізької області.

У провадженні Верховного Суду перебуває господарська справа № 908/1162/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІМК» до Комунального некомерційного підприємства «Територіальне медичне об`єднання «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» Мелітопольської міської ради Запорізької області про стягнення 1 593 623,84 грн. основного боргу за спожитий у листопаді-грудні 2022 року обсяг електроенергії на підставі договору від 31.12.2021 №2273/1 про постачання електричної енергії з касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІМК» на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 06.12.2023.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.03.2024 у справі № 908/1162/23 господарську справу передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, оскільки колегія суддів вважала за необхідне відступити від висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 07.03.2024 у справі № 910/9680/23, щодо того, що достатнім для застосування ч. 2 ст. 13 та ч. 2 ст. 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є розповсюдження дії цього Закону на спірні правовідносини з огляду на приписи ст. 2 Закону. Колегія суддів вважала, що положення ст.ст. 13 та 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» можуть бути поширені на тимчасово окуповані території з урахування частини першої цих статей, а саме: за рішенням Кабінету Міністрів України.

Ухвалою Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 17.01.2025 справу № 908/1162/23 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду. Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зазначила про існування виключної правової проблеми щодо застосування норм ст.ст. 13 та 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» до правовідносин, які виникли та існували на тимчасово окупованих після 24 лютого 2022 року територіях України, у питанні надання/оплати послуг, зокрема й електропостачання. та питання про співвідношення положень пунктів 1 та 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» щодо визначення тимчасово окупованих територій для цілей застосування особливостей здійснення економічної діяльності та переміщення товарів, передбачених ст.ст. 13 та 13-1 цього Закону.

Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2025 справу № 908/1162/23 повернуто об`єднаній палаті Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду для розгляду з посиланням на те, що окреслені правові проблеми не мають невизначеного законодавчого регулювання, оскільки регламентуються саме тими нормами Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на які покликається об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду. При цьому питання застосування норм матеріального права вирішується судом касаційної інстанції під час розгляду касаційної скарги відповідно до його повноважень. Відтак на розгляд Великої Палати Верховного Суду в цій справі передано питання, які може вирішити об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду як належний суд.

Відомості щодо ухвалення судового рішення Верховним Судом у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у справі № 908/1162/23 відсутні.

Оскільки відносини у цій справі № 908/254/25 та справі № 908/1162/23 є подібними, в цій справі предметом розгляду є стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за природний газ за період поставки з січня по квітень 2022 року на тимчасово окуповану територію, висновки, здійснені касаційною інстанцією при розгляді справи № 908/1162/23 можуть мати суттєве значення для розгляду цієї справи.

Враховуючи предмет позову у справі № 908/254/25, суд вважає за необхідне зупинити розгляд цієї справи до закінчення перегляду справи № 908/1162/23 у касаційному порядку.

Керуючись статтями 228, 229, 234, 235, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

 

УХВАЛИВ:

 

Зупинити провадження у справі № 908/254/25 до закінчення перегляду справи №908/1162/23 у касаційному порядку.

 

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання ухвали. Повний текст ухвали складено та підписано 18.04.2025.

 

 

                         Суддя                                                                                  М.В. Мірошниченко