flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги учасників справи № 908/3321/24

01 травня 2025, 13:34

номер провадження справи  24/243/24

      

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 

03.03.2025                                                                                                  Справа №  908/3321/24

м.Запоріжжя Запорізької області

            Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 908/3321/24

            за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “Світ-Агро” (04128, м. Київ, вул. Мрії, буд. 23, ЄДРПОУ 37405944)

            до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Трейд” (72353, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, село Новомиколаївка, вул. Гагаріна, буд. 38 Б, ЄДРПОУ 20491709)

            про стягнення 540230,04 грн

 

за участю представників:

від позивача: Ялов О.О., адвокат, ордер ВІ № 1266647 від 03.09.2024

від відповідача: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

 

До Господарського суду Запорізької області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “Світ-Агро” з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Трейд” про стягнення з відповідача 540230,04 грн заборгованості за отриманий товар за договором поставки № ТД1075 від 14.09.2020.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 23.12.2024 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3321/24 та визначено до розгляду судді Азізбекян Т.А.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань з оплати поставленого товару відповідно до договору поставки № ТД1075 від 14.09.2020, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 540230,04 грн. Просить суд на підставі ст. 526 Цивільного кодексу, ст. 193 Господарського кодексу України, позов задовольнити.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3321/24 за правилами загального позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 24/243/24. Судове засідання для розгляду справи призначено на 03.01.2024.

Ухвалою суду від 03.01.2025 відкладено підготовче засідання на 29.01.2025.

Ухвалою суду від 28.12.2025 задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “Світ-Агро” про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 908/3321/24.

Ухвалою суду від 29.01.2025 закрито підготовче провадження у справі № 908/3321/24. Розгляд справи по суті призначено на 03.03.2025.

Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового засідання 03.03.2025 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не прибув, відзив на позовну заяву, у встановлений ухвалою суду по справі строк не надав, про поважність причин неподання відзиву суд не повідомив, правову позицію у справі не висловлював.

Ухвали суду про відкриття провадження у справі № 908/3321/24 та про відкладення розгляду справи опубліковані на офіційному веб-сайті судової влади України.

Як вбачається з матеріалів справи, місцезнаходженням відповідача є Запорізька обл., Мелітопольський р-н, село Новомиколаївка.

Станом на момент звернення позивача до суду, не здійснюється відправка пошти на адресу відповідача, оскільки зазначена територія перебуває під тимчасовою окупацією.

Інформація про не функціонування відділень АТ “Укрпошта” на вказаній території підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ “Укрпошта”.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 23.12.2022, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

До вказаного Переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України входить Мелітопольська міська територіальна громада.

Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також, справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.

Відповідно до частини першої статті 121 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

Заяв про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки судом належним чином виконано обов`язок та вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами.

В засіданні 03.03.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз’яснив порядок і строк його оскарження.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд

 

УСТАНОВИВ:

 

14.09.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Світ-Агро» (Постачальник) укладений договір поставки « ТД 1075, за умовами якого (п.1.1.) Постачальник відповідно до умов цього Договору зобов'язується поставити кормові добавки, ветеринарні препарати, біопрепарати, вітамінні та лікарські препарати, іншу в етеринарну продукцію ( далі - Товар), а Покупець - прийняти та оплатити Товар у кількості, по найменуваннях і цінах, зазначених у видаткових накладних, що виписуються на кожну партію Товару

Найменування, ціна та кількість товару, який поставляється відповідно до умов цього Договору, вказуються у видаткових накладних, що мають силу Специфікацій до даного Договору у розумінні ст. 266 Господарського кодексу України, та є невід'ємною частиною даного Договору (п. 1.2.).

Відповідно до п. 1.3. договору, доказом факту поставки Товару є оформлені належним чином видаткові документи (видаткові накладні та довіреність).

Розділом 2 договору сторони обумовили, що ціна по кожному найменуванню і на кожну партію Товару вказується у рахунках - фактурах Постачальника та в накладних на кожну партію Товару і містить у собі податок на додану вартість. Покупець зобов'язаний перерахувати на поточний рахунок Постачальника вартість поставленої йому партії Товару протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту отримання партії Товару, згідно накладних. (Моментом отримання партії Товару вважається момент підписання Покупцем видаткової накладної). Датою оплати замовленого/отриманого Товару вважається дата зарахування грошових коштів за Товар на поточний рахунок Постачальника. Загальна вартість Товару, що поставляється за даним Договором, визначається загальною сумою всіх видаткових накладних на відпуск Товару Покупцю за весь період дії цього Договору.

Згідно п. 9.1. договору, Договір набирає сили з моменту підписання і діє до 31 грудня 2020 року.

Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за 30 днів до закінчення строку його дії жодна із Сторін не заявила про розірвання даного Договору в письмовій формі (п. 9.2.).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору у період серпня - грудня 2021 року позивачем поставлено відповідачу товар на загальну суму 625 982,10 грн, що підтверджується наступними видатковими накладними: № 5867 від 20.08.2021 на суму 395487,30 грн; № 7235 від 19.10.2021 на суму 85 996,80 грн; № 7890 від 11.11.2021 на суму 69498,00 грн; №8400 від 02.12.2021 на суму 75 000,00 грн.

Однак, всупереч пунктів 1.1., 2.2. Договору, товар, поставлений позивачем згідно означених накладних відповідачем оплачений частково на суму 85 752,06 грн.

Факт часткової оплати відповідачем отриманого товару підтверджується кредитовим повідомленням АТ «Креді Агріколь Банк» про здійснення платежу №170 від 15.02.2022 на суму 100 000,00 грн.

В призначенні платежу відповідач зазначав посилання на спірний договір без вказівки - згідно якого саме рахунку чи видаткової накладної він здійснює оплату.

Відтак, платіж відповідача на суму 100 000,00 грн, з призначенням платежу, яке містить лише посилання на договір, був зарахований позивачем на погашення заборгованості за товар в хронологічному порядку, наступним чином:

1) частина оплати в розмірі 14247,94 грн була зарахована на погашення залишку заборгованості за попередньою в хронологічному порядку видатковою накладною № 4879 від 12.07.2021;

2) залишок оплати в розмірі 85752,06 грн (100000,00 грн - 14247,94 грн) зарахований на погашення заборгованості за видатковою накладною № 5867 від 20.08.2021.

З огляду на викладене, за відповідачем рахується заборгованість за отриманий товар згідно наступних видаткових накладних:

- № 5867 від 20.08.2021 - борг 309 735,24 грн (395487,30 - 85752,06);

- № 7235 від 19.10.2021 - борг 85 996,80 грн (не оплачена повністю);

- № 7890 від 11.11.2021 - борг 69 498,00 грн (не оплачена повністю);

- № 8400 від 02.12.2021 - борг 75 000,00 грн (не оплачена повністю).

Таким чином, розмір заборгованості відповідача за отриманий товар складає 540230,04грн.

Неналежне виконання відповідачем зобов`язання щодо оплати отриманого товару стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін врегульовані договором, який за своєю правовою природою є договором поставки.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно з ст. 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

В силу п. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов’язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов’язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Строки здійснення розрахунків узгоджено сторонами, про що зазначалось вище.

За приписами ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З матеріалів справи вбачається, що позивач належним чином виконав зобов’язання щодо поставки товару, претензій по якості і кількості щодо поставленого товару від відповідача не надходило. У зв’язку з чим у відповідача виник обов’язок оплатити отриманий товар у термін, визначений у договорі.

Однак відповідач свої зобов’язання щодо оплати отриманого товару, всупереч умов договору та вимог закону, у повному обсязі не виконав, за отриманий товар розрахувався частково у сумі 85752,06 грн, внаслідок чого заборгованість за отриманий товар становить 540230,04 грн, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно зі ст. 599 цього Кодексу зобов’язання припиняються виконанням, проведеними належним чином.

Факт порушення відповідачем умов, визначених змістом зобов`язання, та факт несплати відповідачем вартості отриманого товару у повному обсязі є доведеним. Доказів погашення суми боргу у розмірі 540230,04 грн відповідачем суду не надано.

Оскільки матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем вартості отриманого товару, суд визнав, що позовна вимога про стягнення з відповідача 540230,04 грн основного боргу за поставлений за Договором товар заявлена обґрунтовано і підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 6482,76 грн, оскільки спір доведено до суду з його вини.

Керуючись ст. ст. 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

 

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд» (ідентифікаційний код 20491709, місцезнаходження: 72353, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, село Новомиколаївка, вул. Гагаріна, буд. 38 Б) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Світ-Агро» (ідентифікаційний код 37405944, місцезнаходження: 04128, м. Київ, вул. Мрії, буд. 23) - 540 230,04 грн. (п'ятсот сорок тисяч двісті тридцять гривень 04 коп.) основного боргу та 6482 (шість тисяч чотириста вісімдесят дві) грн 76 коп. судового збору.

Видати наказ.

 

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

 

Повний текст судового рішення складено 25.04.2025.

 

Суддя                                                                      Т.А. Азізбекян