Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
р
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
25.06.2025 Справа № 908/1905/25
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., розглянувши матеріали
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «САНТАЛЕКС ГРІН ПАУЕР», ідентифікаційний код юридичної особи 40973044 (вул. Антенна, 8, м. Запоріжжя, 69005)
до відповідача: Держави Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (119049, Російська Федерація, м. Москва, вул. Житня, буд. 14, буд. 1)
про стягнення суми
ВСТАНОВИВ:
20.06.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «САНТАЛЕКС ГРІН ПАУЕР» про стягнення з Держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації суми збитків розмірі 6 104 399, 62 доларів СШ, що на дату оцінки, в еквіваленті по курсу НБУ, складає 178 583 547, 25 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2025 справу № 908/1905/25 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч.3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України:
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно зі ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів. Позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов’язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Повідомлення відповідача про подачу позовної заяви до суду повинно здійснюватися у відповідності до чинного ГПК України. Неналежне повідомлення відповідача про подачу позовної заяви чи про дату, час та місце судового засідання є безумовною підставою для скасування рішення у справі.
В Україні діють крім АТ «Укрпошта» й інші у т.ч. міжнародні оператори поштового зв’язку.
Надсилання позивачем процесуальних документів засобами поштового зв’язку іноземної держави на адреси генеральної прокуратури РФ чи мін’юсту РФ/електронною поштою/на адреси посольств відповідача в інших державах передбачено чинною судовою практикою наступного змісту:
«…Так, враховуючи розірвання дипломатичних відносин України з російською федерацією, повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення судових засідань у даній справі здійснювалося шляхом розміщення на офіційному вебсайті судової влади України відповідного оголошення в порядку, передбаченому частинами четвертою, п’ятою статті 122 ГПК України. Окрім того, позивач у справі надсилав процесуальні заяви по суті та процесуальні документи суду засобами поштового зв`язку Грузії на адресу генеральної прокуратури російської федерації та міністерства юстиції російської федерації у перекладі з української на грузинську та англійську мови. Справа № 906/995/23, 913/720/20 (913/442/23).
«…Позивачем долучено до позовної заяви докази направлення позовної заяви та доданих до неї документів в електронному вигляді на наявну в мережі Інтернет електронну поштову адресу відповідача - генеральної прокуратури російської федерації (businesspravo@genproc.gov.ru) та міністерства юстиції російської федерації (pr@minjust.gov.ru), що оприлюднені на офіційних сайтах міністерства юстиції російської федерації (https://minjust.gov.ru) та генеральної прокуратури російської федерації (https://genproc.gov.ru). справа № 910/628/20 (910/4669/24)…».
«…Позивачем вчинено дії направленні на повідомлення відповідача про хід судового процесу шляхом надсилання ухвал Господарського суду Донецької області у справі № 905/839/22 та їх переклад російською мовою на електронні адреси представництв відповідача, а також посольств російської федерації у державах: США, Канада, Сполучене королівство Великобританії та Північної Ірландії, Республіка Польща, Франція, Королівство Іспанія, Італія, Швейцарська конфедерація, Республіка Австрія, Германія, Латвія, Литовська Республіка, Естонська Республіка, Грецька Республіка, Румунія, Королівство Бельгія, Королівство Данія, Нідерланди та Королівство Швеція. Справа № 905/839/22…».
Отже, позивачеві слід надати суду належні докази направлення відповідачеві позовної заяви з додатками із перекладом.
Виявлені судом недоліки позовної заяви є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Згідно зі ст. 174 Господарського процесуального кодексу України:
1.Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 162, 163, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
- належні докази направлення відповідачеві позовної заяви з додатками та заяви на усунення недоліків позовної заяви із перекладом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання –25.06.2025 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя А.О. Науменко