Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

номер провадження справи 24/155/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.12.2025 Справа № 908/3414/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, при секретареві судового засідання Коваль А.К., розглянувши матеріали справи № 908/3414/25
за позовом Першого заступника керівника Пологівської окружної прокуратури Запорізької області (код ЄДРПОУ/Умовний код: 0290997327, 69002, місто Запоріжжя, вул. Залізнична, 17) в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах:
позивач: Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (03190, м. Київ, вул. Януша Корчака, буд. 9/12 (Укрдержфонд); 69063, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 37-В (Запорізьке відділення Укрдержфонду) ЄДРПОУ 20029342)
до відповідача: Селянське (фермерське) господарство “Крюченко” (71740, Запорізька обл., Пологівський (Токмацький) р-н, с. Покровське, вул. Котляревського, буд. 56, кв. 6, ЄДРПОУ 13624541)
про стягнення 70000,00 грн
за участю представників:
прокурор: Сташенко В.Є., посвідчення № 075793 від 01.03.2023
від позивача: не прибув
від відповідача: не прибув
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернувся Перший заступник керівника Пологівської окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах, позивач: Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до Селянського (фермерське) господарства “Крюченко” про стягнення з відповідача заборгованість за договором № 46ФГ – 2017 від 29.11.2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству у розмірі 70000,00 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 11.11.2025 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3414/25 та визначено до розгляду судді Азізбекян Т.А.
Позов заявлено на підставі ст. 1311 Конституції України, ст. ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 509, 525, 526, 530, 549, 611, 612, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 2, 30 Бюджетного кодексу України та мотивовано тим, що між позивачем та відповідачем укладено договір № 46ФГ-2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству від 19.11.2017, на виконання умов якого Укрдержфондом у безготівковому порядку перераховано на поточний рахунок С(Ф)Г «Крюченко» грошові кошти у розмірі 350000,00 грн. С(Ф)Г «Крюченко» частково перераховано грошові кошти у розмірі 280 000 грн на рахунок Укрдержфонду, Отже, сума основного боргу відповідача перед позивачем становить 70000,00 грн. Прокуратурою встановлено факт порушення зобов'язання за договором № 46ФГ-2017 від 29.11.2017, що потребує застосування заходів прокурорського реагування.
Ухвалою суду від 13.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3414/25 за правилами спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 24/155/25. Судове засідання призначено на 15.12.2025.
Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового засідання 15.12.2025 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Прокурор підтримали позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не прибув, відзив на позовну заяву, у встановлений ухвалою суду по справі строк не надав, про поважність причин неподання відзиву суд не повідомив, правову позицію у справі не висловлював.
Як вбачається з матеріалів справи, місцезнаходженням відповідача є 71740, Запорізька обл., Пологівський (Токмацький) р-н, с. Покровське.
Станом на момент звернення позивача до суду, не здійснюється відправка пошти на адресу відповідача, оскільки зазначена територія перебуває під тимчасовою окупацією.
Інформація про не функціонування відділень АТ “Укрпошта” на вказаній території підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ “Укрпошта”.
Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 23.12.2022, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
До вказаного Переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України входить територія села Покровське Токмацької міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області (тимчасово окуповано з 27.02.2022).
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також, справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Відповідно до частини першої статті 121 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Заяв про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.
Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Оскільки судом належним чином виконано обов`язок та вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами.
В засіданні 15.12.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз’яснив порядок і строк його оскарження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, суд
УСТАНОВИВ:
19.11.2017 між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств (далі -Укрдержфонд) та С(Ф)Г «Крюченко» укладено договір № 46ФГ-2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству від 19.11.2017 (далі - Договір), який підписано уповноваженими представниками сторін.
Відповідно до п. 1 Договору Укрдержфонд надає фінансову підтримку на поворотній основі С(Ф)Г «Крюченко» в сумі 350 000,00 грн, а фермерське господарство зобов'язується використати її за цільовим призначенням і повернути зазначену суму фінансової підтримки у строк та на умовах, що визначені цим договором.
Згідно з п. 2 Договору на підставі довідки від 06.11.2017 № 46, виданої конкурсною комісією, фінансова підтримка на поворотній основі надається для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102.
Пунктами 4.1., 4.2 Договору визначено, що фінансова підтримка надається фермерському господарству з кінцевим терміном повернення 01 листопада 2022 року та повертається останнім згідно зі встановленим графіком (пункт 3.4.2 Договору), крім випадків зміни умов Договору та/або розірвання Договору Укрдержфондом в односторонньому порядку та вимоги від фермерського господарства дострокового повернення фінансової підтримки. Цей Договір діє до повного повернення фермерським господарством коштів фінансової підтримки та повного виконання ним будь-яких інших грошових зобов'язань, передбачених цим Договором.
Згідно з п. 3.2.1 Договору Укрдержфонд зобов'язаний надати обумовлену Договором суму фінансової підтримки у безготівковому порядку шляхом перерахування зазначеної суми платіжним дорученням на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі.
Укрдержфондом на виконання вказаної умови договору у безготівковому порядку перераховано на поточний рахунок С(Ф)Г «Крюченко» грошові кошти у розмірі 350 000 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 43 від 08.12.2017.
Таким чином, свої зобов'язання за Договором позивач виконав у повному обсязі.
Відповідно до 3.4.2 Договору фермерське господарство зобов'язане повернути кошти фінансової підтримки згідно зі встановленим графіком:
до 01 грудня 2018 року в сумі 70 000 грн;
до 01 грудня 2019 року в сумі 70 000 грн;
до 01 грудня 2020 року в сумі 70 000 грн;
до 01 грудня 2021 року в сумі 70 000 грн;
до 01 листопада 2022 року в сумі 70 000 грн.
У той же час, на виконання Договору С(Ф)Г «Крюченко» частково перераховано грошові кошти у розмірі 280 000 грн (17.12.2018, 12.12.2019, 09.12.2020, 20.12.2021 по 70 000 грн) на рахунок Укрдержфонду, що підтверджується виписками з системи дистанційного обслуговування клієнтів за 09.12.2020 та 20.12.2021, інформацією Запорізького відділення Укрдержфонду від 25.02.2025 № 53-08/36, від 14.09.2025 №53-08/84.
Отже, з урахуванням сплати вказаних коштів, сума основного боргу С(Ф)Г «Крюченко» перед Українським державним фондом підтримки фермерських господарств становить 70 000 грн.
Пологівською окружною прокуратурою Запорізької області при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено порушення інтересів держави та вимог бюджетного законодавства під час повернення коштів фінансової підтримки на поворотній основі Українському державному фонду підтримки фермерських господарств селянським (фермерським) господарством «Крюченко» (далі - С(Ф)Г «Крюченко»).
Тобто, прокуратурою встановлено факт порушення зобов'язання за договором № 46ФГ-2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству від 29.11.2017.
З огляду на викладене, з метою захист інтересів держави щодо забезпечення задоволення суспільної потреби у розвитку фермерських господарств, Перший заступник керівника Пологівської окружної прокуратури Запорізької області звернувся до суду в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах, позивач: Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до Селянського (фермерське) господарства “Крюченко” про стягнення з відповідача заборгованість за договором № 46ФГ – 2017 від 29.11.2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству у розмірі 70000,00 грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам» (чинним на момент укладення Договору) встановлено, що фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 500 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів фермерським господарствам строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, у тому числі для придбання маточного поголів'я сільськогосподарських тварин (телиць, нетелей, корів, свиноматок, ярок, вівцематок, кізочок та козоматок) та проведення оцінки відповідності виробництва органічної продукції (сировини) виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель.
Відповідно до п.п. 12, 13 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, фермерське господарство несе відповідальність згідно з законодавством за нецільове використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення до державного бюджету коштів фінансової підтримки. Кошти фінансової підтримки, наданої фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі, повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на відповідні рахунки Фонду і його регіональних відділень, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, і протягом двох робочих днів перераховуються до державного бюджету.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 15 ЦК України встановлено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, і серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У пункті 14.1.257 Податкового кодексу України конкретизовано, що поворотною фінансовою допомогою є сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Статтею 1046 ЦК України визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Згідно з ч. 1 ст. 1047 ЦК України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1049 ЦК України Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Таким чином, укладений сторонами договір про надання фінансової підтримки фермерському господарству № 46ФГ-2017 від 29.11.2017 за своєю правовою природою є договором позики, а тому до спірних правовідносин застосовуються вищевикладені норми права.
Згідно з приписами статей 525, 526, 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами, а зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Частиною 1 статті 631 ЦК України передбачено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Підстави припинення зобов'язання передбаченні статтями 599-601, 604-609 ЦК України.
Зокрема, стаття 559 ЦК України передбачає, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Належним виконанням зобов'язання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обов'язки сторін зобов'язання.
Відсутність реального і своєчасного виконання зобов'язання не свідчить про припинення договірних правовідносин сторін і не звільняє боржника від відповідальності за невиконання ним грошового зобов'язання.
Згідно з п. 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам» №477 від 30.04.2024 фермерські господарства, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року було розміщено на територіях активних бойових дій (для яких не визначена дата завершення бойових дій) і тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації), що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, на дату укладення або пролонгації кредитного договору шляхом пролонгації діючих кредитів, наданих згідно із цим Порядком, на строк не пізніше 31 грудня 2025 року.
Для пролонгації діючих кредитів фермерські господарства подають до Укрдержфонду звернення у довільній формі, в тому числі за допомогою програмних засобів ведення Державного аграрного реєстру, на підставі яких Укрдержфонд протягом 30 днів укладає додаткову угоду.
Відповідно до розділу II Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 № 376, територія села Покровське Токмацької міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області є тимчасово окупованою з 27.02.2022.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно С(Ф)Г «Крюченко» (код ЄДРПОУ 13624541), станом на 24.02.2022 його місцезнаходження було зареєстровано за адресою: 71740, Запорізька обл., Токмацький р-н, с. Покровське, вул. Котляревського, буд. 56, кв. 6.
Таким чином, виробничі потужності С(Ф)Г «Крюченко» станом на 24.02.2022 було розміщено на тимчасово окупованій території України.
У той же час, шляхом опрацювання відкритих джерел інформації окружною прокуратурою встановлено, що С(Ф)Г «Крюченко» 24.11.2022 здійснено перереєстрацію юридичної особи відповідно до законодавства країни-агресора.
Так, відповідно до «Выписки из Единого государственного реестра юридических лиц» № ЮЭ9965-25-70518681 від 10.11.2025 «Крестьянское (фермерское) хозяйство «Крюченко» (место нахождения юридического лица: Запорожская область, м.о. Токмакский, с. Октябрьское), включено в Единый государственннй реєстр юридических лиц по состоянию на 10.11.2025». У розділі «Сведения о регистрации» зазначено «ОГРН (основной государственный регистрационный номер - прим.) 1249000006310, дата присвоения ОГРН 24.11.2022».
У розділі «Сведения о регистрирующем органе по месту нахождения юридического лица» даної виписки зазначено: «Регистрирующий орган по месту нахождения юридического лица - Межрайонная инспекция Федеральний налоговой службы № 1 по Запорожской области, ГРН 1229000011063, внесено в ЕГРЮЛ 24.11.2022».
Згідно з розділом «Сведения о лице, имеющем право без доверенности действовать от имени юридического лица» зазначено «Крюченко Николай Алексеевич, должность -руководитель юридического лица, гражданин Российской Федерации».
Крім того, відповідно до даної виписки про вказану юридичну особу 25.11.2022 внесено відомості про реєстрацію в якості страховика по обов'язковому пенсійному страхуванню в територіальному органі Соціального фонду росії (дата внесення запису, яка містить вказані відомості 27.01.2025), а також 24.11.2022 внесено відомості про реєстрацію в якості страховика по обов'язковому соціальному страхуванню (дата внесення запису, який містить вказані відомості 27.01.2025).
У той же час, відповідно до інформації Запорізького відділення Укрдержфонду від 14.09.2025 № 53-08/84 у С(Ф)Г «Крюченко» станом на 14.09.2025 наявна заборгованість у розмірі 70 000 грн., з заявою щодо пролонгації кредитних договорів селянське (фермерське) господарство до Фонду не зверталося, жодної інформації щодо причин невиконання умов договорів не надавало.
Претензії про стягнення фінансової підтримки на адресу фермерського господарства не скеровувалися, оскільки господарство знаходиться на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим направлення претензій неможливе.
Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з п. З ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно зі ст. 612 Цивільного кодексу України боржник визнається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи викладене, умови Договору, якими визначено конкретний строк повернення коштів фінансової підтримки на поворотній основі, а також відсутність відповідних заяв та договорів щодо пролонгації, наявні підстави для стягнення з С(Ф)Г «Крюченко» заборгованості за договором № 46ФГ-2017 від 29.11.2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству в розмірі 70 000 грн.
Підстави для звернення прокурора до суду визначені у ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якою представництво прокурором інтересів громадянина або Держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних держави у разі порушення або загрози порушення інтересів Держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з п. 31 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 30 БК України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині кредитування є повернення кредитів, наданих з державного бюджету фермерським господарством.
Згідно з ч. 1 ст. 50 БК України у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство несе повну відповідальність за дотримання умов кредитних договорів і розрахункової дисципліни.
Пунктом 3.1 Статуту Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.07.2021 № 57 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.12.2023 № 2194) установу створено з метою фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств у встановленому законодавством порядку, а також виконання державних програм підтримки фермерських господарств та інших програм, спрямованих на розвиток агропромислового комплексу України.
Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка є органом, уповноваженим державою виконувати функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств (ст. 10 Закону України «Про фермерське господарство»), основним завданням останнього є надання зворотної фінансової допомоги фермерським господарствам. Після повернення фермерським господарством фінансової допомоги кошти надходять до спеціального фонду Державного бюджету України (п. З ч. З ст. ЗО БК України).
Абзацом 3 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам» (чинним на момент укладення Договору) (далі - Порядок) встановлено, що фінансова підтримка фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 500 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів, строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів.
Відповідно до п.п. 12, 13 Порядку фермерське господарство несе відповідальність згідно з законодавством за нецільове використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення до державного бюджету коштів фінансової підтримки. Кошти фінансової підтримки, наданої фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі, повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на відповідні рахунки Фонду і його регіональних відділень, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, і протягом двох робочих днів перераховуються до державного бюджету.
Підпунктом 3 пункту 3 БК України визначено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині кредитування є повернення кредитів, наданих з Державного бюджету України фермерським господарствам.
Тому невиконання С(Ф)Г «Крюченко» зобов'язань за договором № 46ФГ-2017 від 29.11.2017 перешкоджає формуванню Державного бюджету України та завдає збитків державі, порушує її економічні інтереси, негативно впливає на реалізацію завдань Укрдержфонду та виконання регіональних програм забезпечення розвитку фермерських господарств.
Керуючись п. 3.1.2 договору № 46ФГ-2017 від 29.11.2017, Укрдержфонд має право вимагати від фермерського господарства повернення фінансової підтримки на поворотній основі відповідно до графіка повернення (п. 3.4.2 цього Договору).
Укрдержфонд як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, упродовж тривалого часу не вживає заходів, спрямованих на стягнення заборгованості з С(Ф)Г «Крюченко».
Листом від 17.01.2024 № 53-4/37 Укрдержфонд повідомив окружну прокуратуру про те, що станом на 01.01.2025 заборгованість С(Ф)Г «Крюченко» становить 70 000 грн. Однак, у зв'язку з тим, що кошторис на 2025 рік не затверджений, Укрдержфонд не має фінансової можливості сплатити судовий збір та звернутися з заявою про стягнення заборгованості з С(Ф)Г «Крюченко», у зв'язку з чим просить надати допомогу в захисті державних інтересів у суді шляхом подання позову про стягнення простроченої заборгованості держави. При цьому ведення претензійно-позовної роботи в Укрдержфонді відповідно до наказу №1 від 04.01.2022 покладено на регіональні відділення.
Згідно з інформацією Запорізького регіонального відділення Укрдержфонду від 25.02.2025 № 53-08/36, від 14.09.2025 № 53-08/85 кошторисом на 2025 рік видатки на сплату судового збору не затверджено, тому Запорізьке відділення Укрдержфонду не має можливості самостійно звернутись до суду з відповідним позовом. Крім того, наразі в Запорізькому відділенні Укрдержфонду відсутній юрист, який може забезпечити підготовку документів для пред'явлення позовних заяв про стягнення заборгованості та подальший судовий супровід.
У зв'язку з цим, Запорізьке відділення Укрдержфонду просить окружну прокуратуру вжити заходи представницького характеру та звернутися до суду з відповідним позовом в інтересах Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.
Таким чином, Укрдержфонд та Запорізьке відділення Укрдержфонду, будучи обізнаними про наявність у відповідача заборгованості за Договором, маючи повноваження щодо самостійного звернення до суду із вказаною позовною заявою, не вжили заходів з метою захисту інтересів держави та стягнення з С(Ф)Г «Крюченко» заборгованості за Договором № 46ФГ-2017 від 29.11.2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству.
Зазначене свідчить про усвідомлену пасивну поведінку уповноваженого на захист інтересів держави органу, у зв'язку з чим вбачаються підстави для застосування представницьким повноважень прокурором.
На виконання вимог п. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» окружною прокуратурою листом від 04.11.2025 № 56/1-2883ВИХ-25 повідомлено позивачів про намір звернення до суду з позовом на захист інтересів державі з вищезазначених підстав.
Таким чином, звернення прокурора до суду з даною позовною заявою спрямоване на захист інтересів держави щодо забезпечення задоволення суспільної потреби у розвитку фермерських господарств, оскільки несвоєчасне виконання або невиконання умов кредитних угод, укладених Укрдержфондом, призводить до зменшення фінансових надходжень, що має наслідком зниження якості послуг, що надаються Укрдержфондом. Це, у свою чергу, порушує права та законні інтереси інших суб'єктів, які в такому випадку позбавлені можливості отримати кредити на розвиток фермерських господарств через непогашення боргу недобросовісними одержувачами коштів фінансової підтримки для зазначених цілей.
З огляду на викладене пред’явлена прокурором вимога в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до Селянського (фермерське) господарства “Крюченко” про стягнення заборгованість за договором № 46ФГ – 2017 від 29.11.2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству у розмірі 70000,00 грн є обґрунтованою, підтвердженою належними доказами та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 2422,40 грн, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Крюченко» (71740, Запорізька обл., Пологівський р-н, с. Покровське, вул. Котляревського, буд. 56, кв. 6, код ЄДРПОУ 13624541) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (03190, м. Київ, вул. Януша Корчака, буд. 9/12, код ЄДРПОУ 20029342) в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (69063, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 37-В, код ЄДРПОУ 25490940) заборгованість за договором № 46ФГ-2017 від 29.11.2017 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству у розмірі 70 000 (сімдесят тисяч) грн 00 коп.
Видати наказ.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Крюченко» (71701, Запорізька обл., Пологівський р-н, с. Покровське, вул. Котляревського, буд. 56, кв. 6, код ЄДРПОУ 13624541) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Пологівської окружної прокуратури Запорізької області (код ЄДРПОУ 02909973, адреса: вул. Залізнична, 17, м. Запоріжжя, 69002, розрахунковий рахунок: UА438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені на сплату у 2025 році судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 22.12.2025.
Суддя Т.А. Азізбекян

