Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги Товариства з обмеженою відповідальністю “Катрас”, Василівської міської ради Запорізької області, Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоша Світлани Олександрівни у справі № 908/3408/21 (суддя Дроздова С.С.)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.05.2026 Справа № 908/3408/21
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засідання Вака В.С., розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Катрас” (юридична адреса: вул. Богдана Хмельницького, 25-1, м. Запоріжжя, 69001; адреса для поштового листування: вул. Заводська, буд. 3, офіс 10, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 32121615)
до відповідача-1: Василівської міської ради Запорізької області (бул. Центральний, 1, м. Василівка, Запорізька область, 71600, ідентифікаційний код юридичної особи 24912088)
до відповідача-2: Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоша Світлани Олександрівни (бул. Центральний, 1, м. Василівка, Запорізька область, 71600)
про скасування рішення
за участю представників
позивача: не з’явився
відповідача-1: Клюшник В.В., довіреність № 129/01-05 від 24.04.2026, Крат Є.О., довіреність № 145/01-05 від 05.05.2026, в залі суду
відповідача-2: Калоша С.О., особисто, в режимі відеоконференції
Суть спору:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Катрас” звернулося до суду з позовом до Василівської міської ради Запорізької області та уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоша Світлани Олександрівни про скасування рішення Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоши Світлани Олександрівни про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ “Катрас”, що оформлене Протоколом № 281 від 17.11.2021 (Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: “Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг “Центр Дії” Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області).
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.11.2021 позовні матеріали № 908/3408/21 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 26.11.2021 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Катрас” про забезпечення позову у справі № 908/3408/21.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 30.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3408/21, присвоєно справі номер провадження 27/221/21.
Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження на 16.12.2021.
16.12.2021 Василівською міською радою Запорізької області та уповноваженою особою Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калошею Світланою Олександрівною подані до суду відзиви на позовну заяву.
Ухвалою суду від 16.12.2021 підготовче судове засідання відкладалося на 24.01.2022.
13.01.2022 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю “Катрас” надійшла відповідь на відзив Василівської міської ради Запорізької області
Ухвалою суду від 24.01.2022 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Відкладено підготовче провадження на 23.02.2022.
В судовому засіданні 23.02.2022 судом закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті 15.03.2022.
Під час виготовлення ухвали суду від 23.02.2022 стало відомо, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року станом на 30 діб.
Ухвалою суду від 23.02.2022 підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті. Зазначено, що про дату та час судового засідання, сторони будуть повідомлені ухвалою суду додатково.
24.02.2022 на електронну пошту суду від Василівської міської ради Запорізької області надійшли письмові пояснення від 23.02.2022 № 03-01-23/481.
Ухвалою від 15.04.2026 призначено справу до розгляду по суті 06.05.2026.
Ухвалою суду від 29.04.2026 задоволено заяву Калоши Світлани Олександрівни про проведення судового засідання 06.05.2026 об 11 год. 30 хв. в режимі відеоконференції у справі № 908/3408/21 поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою суду від 06.05.2026 відкладено розгляд справи по суті, засідання суду призначено на 27.05.2026.
Судове засідання 27.05.2026 проводилось за допомогою підсистеми “Електронний суд” та фіксацією судового засідання vkz.court.gov.ua.
Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, далі ГПК України, суд під час судового розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). За заявою будь-кого з учасників справи або за ініціативою суду повне фіксування судового засідання здійснюється за допомогою відеозаписувального технічного засобу (за наявності в суді технічної можливості та за відсутності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу).
Суддею оголошено, яка справа розглядається, склад суду, та роз’яснено учасникам справи їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Позивач у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином, шляхом отримання примірників ухвали суду в електронному кабінеті в підсистемі ЕСІТС, що підтверджується довідками про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача.
Судом також враховано, що про хід розгляду справи, дату, час і місце проведення судового засідання у даній справі відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України “Єдиний державний реєстр судових рішень”: //reyestr. court. gov. ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України “Про доступ до судових рішень” № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
У судових засіданнях 16.12.2021, 24.01.2022, 23.02.2022 позивач підтримав позовні вимоги на підставах викладених у позовній заяві. Просив суд скасувати рішення Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоши Світлани Олександрівни про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ “Катрас”, що оформлене Протоколом № 281 від 17.11.2021 (Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: “Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг “Центр Дії” Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області).
Відповідачі-1,-2 проти позову заперечили.
У судовому засіданні 27.05.2026, в порядку ст. 217 ГПК України суд закінчив порядок з’ясування обставин та перевірки їх доказами і перейшов до судових дебатів – ст. 218 ГПК України.
Судові дебати – частина судового розгляду, що складаються з промов осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши представників сторін, дослідивши докази, суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи та оцінивши надані докази, вислухавши пояснення представників відповідачів-1,-2, суд
УСТАНОВИВ:
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути – визнання права.
03.11.2021 на сайті Держзакупівель було оголошено процедуру спрощеної закупівлі "Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об'єкті: "Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг "Центр Дії" Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області" (далі - Тендер).
Замовником Тендеру виступала Василівська міська рада Запорізької області (далі - Відповідач-1).
Уповноваженою особою Відповідача-1 з питань організації та проведення процедур закупівель та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель призначено Калошу Світлану Олександрівну (далі - Відповідач-2).
Згідно оголошення "Про проведення спрощеної процедури закупівлі" (https://www.dzo.com.ua/tenders/13282225) учасники в складі пропозиції повинні були надати необхідний пакет документів та відповідати необхідним критеріям.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Катрас" виконав усі вимоги та надав вичерпний пакет документів, що вимагалися від учасника Тендера та були зазначені у Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
17.11.2021 відповідачем-2 було складено Протокол № 281, в якому зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Катрас" не було дотримано вимогу розділу V п. 2 Оголошення та не надано погодження (довідку або лист) про згоду з переліченими формальними помилками та вирішено відхилити пропозицію учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Катрас", відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі (далі - Протокол).
Позивач вважає Протокол таким, що складений з порушенням діючих норм матеріального права України, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та, відповідно, є таким, що підлягає скасуванню.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом; спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону; замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі; пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подас замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог1 до предмета закупівлі; предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі); уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закуп піл і/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту); переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.
Частинами 1, 2 ст. 3 3акону України «Про закупівлі» передбачено, що цей Закон застосовується, зокрема, до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частини другої цієї статті. Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловжив(резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону України "Про публічні закупівлі" уповноважена особа піл час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Уповноважена особа: 1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель; 2) здійснює вибір процедури закупівлі; 3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі; 4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 5) забезпечує складання, затвердження 'та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; 6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону; 7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
За змістом ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно до п. 28 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Статтею 14 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, зокрема, що:
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до ст. 10 цього Закону, обов'язково зазначаються, зокрема: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмету закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; б) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж п'ять робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати). В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель. У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію. Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Відповідно до ч. 20 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
Відповідно до ч. 12 ст. 29 Закону України «Про публічні закупівлі» протокол розгляду тендерних пропозицій повинен містити інформацію, зокрема, про підстави відхилення тендерної пропозиції (у разі відхилення) згідно зі статтею 31 цього Закону.
Позивач, в межах даного позову має довести, що його пропозиція повністю відповідала вимогам, викладеним замовником в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а рішення Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоша Світлани Олександрівни від 17.11.2021 (оприлюднено в системі закупівель 17.11.2021 у вигляді протоколу) про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Катрас" в межах проведеної процедури публічної закупівлі «Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії) Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області» код національного класифікатора України ДК 021:2015-71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт – ТОВ "Катрас", не відповідає вимогам закону, порушує його право на визначення саме його переможцем спрощеної закупівлі та має бути скасоване.
Згідно ст. 13 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог. Як виняток та відповідно до умов, визначених у частині другій статті 40 цього Закону, може застосовувати переговорну процедуру закупівлі.
Отже, спрощена закупівля не є процедурою закупівлі у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Прийняття рішення стосовно складу документації залишається за Замовником і визначена ч. 3 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Дана норма є імперативною та додаткового тлумачення не підлягає.
Відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі розділу V «Оцінка пропозицій, розгляд» пункту 2 «Опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій» визначено вичерпний перелік формальних помилок та відповідне погодження з переліченими формальними помилками у вигляді листа або довідки у довільній формі. Зазначена умова не суперечить діючому законодавству, оскільки відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 «Про затвердження Переліку формальних помилок» визначений вичерпний перелік формальних помилок саме для процедури закупівлі, а спрощена закупівля не є процедурою відповідно до ст. 13 Закону. Тому умову, щодо визначення формальних помилок у оголошенні про спрощену процедуру Замовник прописує відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація. Погодження Учасником з вищезазначеною умовою повинно бути обов'язкове, оскільки для спрощених процедур перелік формальних помилок не регламентується законодавством, а вичерпний їх перелік є обов'язковим для прийняття об’єктивного рішення Замовником.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Катрас» звернулось на майданчик PROZORRO.gov.ua зі скаргою (вимогою) про скасування визнання переможцем Фізичну особу-підприємця Єгоркіна М.В., який надав найбільш дешеву пропозицію та був визнаний переможцем, згідно протоколу № 276 від 15.11.2021.
У скарзі заявник зазначив:
«Порушення вимог ч. 13 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі", Пунктом 1 Зміст та спосіб подання пропозиції Розділу III «Інструкція з підготовки пропозицій» вимог до предмету закупівлі, затверджених рішенням уповноваженої особи Василівської міської ради Калошею Світланою Олександрівною (Протокол від 03.11.2021 р. № 275) встановлені вимоги щодо подання учасниками спрощеної закупівлі, які є обов'язковими до виконання всіма учасниками. Так, вимогами встановлено, що якщо пропозиція містить скановані документи учасника, скановані оригінали документів (інших установ) і документи в електронній формі, то учасник повинен накласти КЕП/УЕП на пропозицію в цілому та на кожен електронний документ та сканований оригінал документу (інших організацій) окремо. Пропозиція ФОП Єгоркіна М.В. містить і скановані документи учасника і скановані оригінали документів (інших установ), і документи в електронній формі, але не містить інформації щодо накладення КЕП/УЕП на кожен електронний документ та сканований оригінал документу (інших установ) окремо. Таким чином, пропозиція ФОП Єгоркіна М.В. не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі і підлягає відхиленню на підставі частини 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
За результатами розгляду скарги (вимоги) Товариства з обмеженою відповідальністю «Катрас» було прийнято протокол № 280 від 16.11.2021, згідно до якого пропозиція учасника ФОП Єгоркіна М.В. була визнана такою, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі.
Протоколом № 281 від 17.11.2021 було відхилено пропозицію позивача з огляду на спрощеної закупівлі згідно з предметом закупівлі «Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об'єкті: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії» Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області» код національного класифікатора України ДК 021:2015 71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних роби ТОВ «Катрас» з таких підстав: відповідно до п. 1. ч. 13, ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» (зі змінами та доповненнями), а саме: пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Відповідно до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі через систему електронних закупівель, а саме розділу V пункту 2, Учаснику необхідно було надати погодження (довідка/або лист) про згоду з переліченими формальними помилками.
Учасником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Катрас» не було дотримано вищезгадану вимогу, а саме: в тендерній пропозиції Учасника відсутня довідка/або лист про згоду з переліченими формальними помилками, до того ж, відповідно реєстру наданих документів в складі тендерної пропозиції вищезгадана довідка відсутня.
Додатково, протоколом № 285 від 19.11.2021 було надано додаткову аргументацію позивачу, на вимогу учасника спрощеної закупівлі – Товариства з обмеженою відповідальністю «Катрас» за предметом закупівлі «Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом па об'єкті: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії» Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області» код національного класифікатора України ДК 021:2015-71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт), а саме; «Шановний Учасник, детально розглянувши Вашу вимогу, в якій на Вашу думку, зазначаються підстави для визначення ТОВ «Катрас» переможцем даної спрощеної закупівлі, надаємо Вам додаткову аргументацію попередньо прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог, Як виняток та відповідно до умов, визначених у частині другій статті 40 цього Закону, замовники можуть застосовувати переговорну процедуру закупівлі.
Отже, спрощена закупівля не є процедурою закупівлі у розумінні Закону. Прийняття рішення стосовно складу документації залишається за Замовником і визначена ч. 3 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі розділу V «Оцінка пропозицій, розгляд» пункту 2 «Опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій» визначено вичерпний перелік формальних помилок та відповідне погодження з переліченими формальними помилками у вигляді листа або довідки у довільній формі.
Зазначена умова не суперечить діючому законодавству, оскільки відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 «Про затвердження Переліку формальних помилок» визначений вичерпний перелік формальних помилок саме для процедури закупівлі, а спрощена закупівля не є процедурою відповідно до ст. 13 Закону України «Про публічні закупівлі».
Тому умову, щодо визначення формальних помилок у оголошенні про спрощену процедуру Замовник прописує відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися Інша інформація.
Погодження Учасником з вищезазначеною умовою повинно бути обов'язкове, оскільки для спрощених процедур перелік формальних помилок не регламентується законодавством, а вичерпний їх перелік с обов'язковим для прийняття об'єктивного рішення Замовником.
Відсутність у складі пропозиції Учасника будь якої інформації та документації визначеної умовами оголошення про проведення спрощеної закупівлі свідчать про недотримання вимог оголошення і відхиляються відповідно до п. 1 ч. 13. ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» (зі змінами та доповненнями), а саме: пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Посилання на те, що вимоги зазначені в оголошенні є ніби то дискримінаційними та дана закупівля носить формальний характер для замовника і вимоги Оголошення були прописані під конкретного Учасника є лише припущеннями, в Законі України «Про публічні закупівлі» немає переліку умов, які можуть вважатися дискримінаційними, можна говорити про те, що дискримінаційними визнаються «специфічні» вимоги до предмета закупівлі, відповідати яким може лише один учасник/обмежене коло учасників, та відсутність яких у вимогах в оголошенні жодним чином не може вплинути на якість робіт (недостатня їх обґрунтованість або навіть недоцільність).
Отже, умови оголошення про проведення спрощеної закупівлі не суперечить ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» та відповідають принципам здійснення закупівель, про це свідчить наявність не одного, а декількох Учасників та конкурентного аукціону при визначенні переможця у спрощеній закупівлі, відповідно до ст. 30 Закону Украйни «Про публічні закупівлі».
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Катрас» до Василівської міської ради Запорізької області про скасування рішення Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоши Світлани Олександрівни про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ “Катрас”, що оформлене Протоколом № 281 від 17.11.2021 (Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: “Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг “Центр Дії” Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області) задоволенню не підлягають як необґрунтовані та не підтверджені матеріалами справи.
Щодо позовних вимог до відповідача – 2 – Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоша Світлани Олександрівни, суд зазначає, що відповідно до п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів: 1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством; 2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов’язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб); 3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
Уповноважена особа може бути відповідальною за організацію та проведення закупівель, що здійснюються відповідно до частини третьої статті 3 цього Закону.
Під час користування електронною системою закупівель уповноважена особа вносить до електронної системи закупівель персональні дані, надає згоду на їх обробку та оновлює такі дані у разі їх зміни. Персональні дані, внесені уповноваженою особою до електронної системи закупівель, не оприлюднюються.
Замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови що кожна з таких осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель/спрощених закупівель.
Не може бути визначена уповноваженою особа, залучена замовником (у разі такого залучення) за договором про надання послуг для проведення процедур закупівель/спрощених закупівель.
Визначення або призначення уповноваженої особи не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, наявність якого може вплинути на об’єктивність і неупередженість ухвалення рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Для цілей цього Закону конфліктом інтересів вважається наявність приватного інтересу у працівника замовника чи будь-якої особи або органу, які діють від імені замовника і беруть участь у проведенні процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або можуть вплинути на результати цієї процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, та/або наявність суперечності між приватним інтересом працівника замовника чи будь-якої особи або органу, які діють від імені замовника і беруть участь у проведенні процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об’єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі укладеного із замовником трудового договору (контракту) або розпорядчого рішення замовника та відповідного положення. Уповноважена особа повинна мати вищу освіту, як правило юридичну або економічну освіту. У разі визначення кількох уповноважених осіб розмежування їх повноважень та обов’язків визначається рішенням замовника.
Не можуть визначатися або призначатися уповноваженими особами посадові особи та представники учасників, члени їхніх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.
Уповноважені особи можуть пройти навчання з питань організації та здійснення публічних закупівель, у тому числі дистанційне в Інтернеті.
Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених цим Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування уповноважених осіб визначається Уповноваженим органом.
Примірне положення про уповноважену особу затверджується Уповноваженим органом.
Уповноважена особа: 1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель; 2) здійснює вибір процедури закупівлі; 3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі; 3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону; 4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об’єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; 6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону; 7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Для підготовки тендерної документації та/або оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі за рішенням замовника уповноважена особа може залучати інших працівників замовника.
Таким чином, відповідач-2 є працівником замовника, який діє та приймає рішення в інтересах замовника (Василівської міської ради Запорізької області), тому є неналежним відповідачем у справі у зв’язку із чим суд відмовляє в задоволенні позовних вимог до нього.
Крім того, під час розгляду справи по суті відповідачем-1 надано до матеріалів справи протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 24 від 28.12.2022:
«Керуючись вимогами статей 11 та 32 Закону України «Про публічні закупівлі», Положенням про уповноважену особу, що затверджене Розпорядженням міського голови Василівської міської ради Запорізької області від 02.11.2021 № 221 «Про організацію діяльності уповноваженої особи з публічних закупівель Василівської міської ради Запорізької області, згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», з метою визнання тендеру таким, що не відбувся (UA-2021-09-24-005432-с-ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії) Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області» та вжиття у зв’язку з цим заходів, передбачених ч. 7 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» вирішила:
Також, слід взяти до уваги, що замовник перебуває весь час в районі проведення воєнних (бойових) дій (відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (зі змінами) Василівська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій).
До уваги прийнято лист - роз’яснення Мінекономрозвитку України від 22.04.2022 № 3304-04/16796-06. Зокрема у цьому листі зазначено, що замовники, які розпочали процедури закупівлі до введення правового режиму воєнного стану в Україні, але не мають можливості завершити такі процедури закупівлі у зв’язку з незалежним від них обставин, відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право визнати тендер таким, що не відбувся, у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок не переробної сили.
Таким чином, тендер (UA-2021-09-24-005432-с-ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії) Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області») визнати таким, що не відбувся на підставі п. 1 ч. 5 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі».
Також під час розгляду справи по суті відповідачем-1 надано до матеріалів справи протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 20 від 28.12.2022:
«Враховуючи вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон), Положенням про уповноважену особу, що затверджене Розпорядженням міського голови Василівської міської ради Запорізької області від 02.11.2021 № 221 «Про організацію діяльності уповноваженої особи з публічних закупівель Василівської міської ради Запорізької області, згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», у зв’язку із наявністю підстав для відміни спрощеної закупівлі за предметом закупівлі ДК 021:2015-71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт (Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії) Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області») та вжиття у зв’язку з цим заходів передбачених ч. 19 ст. 14 Закону вирішила
Дослідивши зміст наданих протоколів щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 24 від 28.12.2022 та 20 від 28.12.2022, судом з`ясовано, що на день розгляду справи – 27.05.2026, у зв’язку з надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для Замовника, що підтверджені листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2021/02.0-7.1, а саме військова агресія Російської Федерації проти України, що стала підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного тану в Україні» зі змінами, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, тендер (UA-2021-09-24-005432-с-ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії) Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області») є таким, що не відбувся, та відмінено спрощену закупівлю згідно з предметом закупівлі ДК 021:2015-71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт (Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: «Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг «Центр Дії) Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області»), з підстави, що передбачена згідно з п. 1 ч. 17 ст. 14 Закону, а саме відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт, послуг.
Таким чином, права позивача вже не порушені рішенням Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоши Світлани Олександрівни про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ “Катрас”, що оформлене Протоколом № 281 від 17.11.2021 (Утримання служби замовника та здійснення технічного нагляду за будівництвом на об’єкті: “Будівництво будівлі для розміщення Центру надання адміністративних послуг “Центр Дії” Василівської міської ради Запорізької області по вул. Соборній в м. Василівка Василівського району Запорізької області).
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
При цьому виконання рішень, винесених судом, є невід’ємною частиною “права на суд”, адже в іншому випадку положення статті 6 Конвенції будуть позбавлені ефекту корисної дії (пункти 34, 37 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бурдов проти Росії”).
Згідно ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з статтею 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Отже, відхиляючи будь-які доводи сторін чи спростовуючи подані стороною докази, господарський суд повинен у мотивувальній частині рішення навести правове обґрунтування і ті доведені фактичні обставини, з огляду на які ці доводи або докази не взято до уваги судом. Викладення у рішенні лише доводів та доказів сторони, на користь якої приймається рішення, є порушенням вимог процесуального закону щодо рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. У справі "Руїс Торіха проти Іспанії", Європейський суд з прав людини зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 09.12.1994). Водночас, необхідно враховувати, що хоча національний суд і має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland) від 01.07.2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland) від 27.09.2001).
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Катрас” до Василівської міської ради Запорізької області, Уповноваженої особи Василівської міської ради Запорізької області з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель Калоша Світлани Олександрівни відмовити.
Рішення оформлено та підписано 05.06.2026.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

